Moje działania.
Narodowe Czytanie Fredry
Ponad 700 miejscowości z różnych regionów całego kraju przyjęło zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego do udziału w Narodowym Czytaniu Fredry, w tym i nasza szkoła.
W świetlicy szkolnej odczytane zostały wybrane bajki Aleksandra Fredry w wykonaniu uczniów na tle prezentacji o najwybitniejszym polskim komediopisarzu, poecie, autorze pamiętników, od którego narodzin minęło właśnie 200 lat. Dodatkowo odbyła się projekcja fragmentu filmu „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Akcji towarzyszyła wystawa książek pisarza, które opatrzono pamiątkową pieczęcią otrzymaną z kancelarii Prezydenta Polski.
Mikołaj w Teatrze Nowym w Zabrzu
Uczniowie naszej szkoły świętowali spotkanie z Mikołajem w Teatrze Nowym w Zabrzu. Była to prawdziwa uczta duchowa. Klasy „O”-III obejrzały spektakl pt. Idziemy po skarb, a IV-VI – Piękną i bestię.
Idziemy po skarb to pełna optymizmu, ciepła, subtelnego humoru przeplatana wesołymi piosenkami opowieść o przygodach dwóch przyjaciół: Misia i Tygryska, marzących o „największym szczęściu na ziemi” – o bogactwie. Główni bohaterowie oraz reszta postaci poprzez poszukiwanie, przekraczanie granic i marzenia przekazuje proste prawdy o życiu, w którym najlepiej żyć skromnie, i nie trwonić czasu na zdobywanie pieniędzy, które łatwo stracić. Bo przecież ważna jest przyjaźń, a rodzinna okolica to najlepsze miejsce do życia, jakie można znaleźć na ziemi.
Spektakl Piękna i bestia to historia pięknej dziewczyny, która pokochała królewicza ukrytego w zwierzęcym ciele, należy do kanonu uniwersalnych baśni dla dzieci (i tych dorosłych, którzy pielęgnują w sobie dziecko).
W każdym z nas drzemie bestia, którą musimy zwalczyć w sobie i pokonać. Tylko wtedy możemy stać się pełnowartościowym człowiekiem. Musimy odkryć w sobie niewidoczne zewnętrznie piękno. I możemy tego dokonać tylko dzięki miłości! W naszej sztuce pojawi się również jeszcze jeden istotny motyw - szukania nadziei. Nadziei, że w nas - zarówno dużych jak i małych - jest więcej dobra niż zła.
Bo to, co nas spotyka, przychodzi spoza nas
Uczniowie klasy 5. i 6. wzięli udział w spektaklu, z którym wystąpili na Kiermaszu bożonarodzeniowym dla rodziców, uczniów i społeczności wiejskiej. W kilku scenkach przedstawili przygotowania do świąt w domach, na dworcu ludzi z ich radościami i problemami życia codziennego.
Kurtyna w górę
18 marca kurtyna Internetowego Teatru TVP znów poszła w górę. W naszej szkole kolejny już raz. Tym razem uczniowie klas 0-III znaleźli się w gronie 30-tysięcznej widowni z 600 szkół z całej Polski i obejrzeli spektakl „Kot w butach” przygotowany
przez Gliwicki Teatr Muzyczny.
Telewizja Polska od października 2012r. realizuje nowatorski projekt, którego ideą jest dotarcie z kulturą i sztuką do masowej młodej widowni przy wykorzystaniu szerokopasmowego Internetu. Zgodnie z zamierzeniami TVP Internetowy Teatr ma rozbudzać apetyty młodych widzów i ich wychowywać.
W zeszłym roku szkolnym i w tym, uczniowie uczestniczyli w blisko 10-u ucztach teatralnych, m. in., „Pułapka na myszy” wg powieści Agaty Christie, „Calineczka” wg baśni Hansa Christiana Andersena,
„Co w trawie piszczy?” – przedstawienie o treściach ekologicznych.
23 maja 2014r. spektakl łódzkiego teatru „Pinokio" zatytułowany Oskar i Pani Róża Erica Emanuela Schmitta w reżyserii Ewy Piotrowskiej w Internetowym Teatrze TVP dla Szkół obejrzało 40 tysięcy widzów w całej Polsce, w naszej szkole klasa VI.
Książka Oskar i pani Róża (fr. Oscar et la dame Rose) – autorstwa Erica Emanuela Schmitta, przedstawia losy nieuleczalnie chorego na raka chłopca. Każdego dnia odwiedza go stara Pani Róża, wolontariuszka, która za pomocą przedziwnych opowieści o legendarnych zapaśniczkach pomaga dziecku pogodzić się z nadchodzącą śmiercią. Wymyśla dla Oskara zadanie. Chłopiec ma przeżywać każdy kolejny dzień tak, jakby było to 10 lat. Każdego dnia będzie pisać list do Boga, w którym opisze swoje wątpliwości i doświadczenia życiowe.
Oskar i Pani Róża w Polsce ma wielu czytelników, a wśród nich Otylię Jędrzejczak, która po przeczytaniu książki postanowiła sprzedać swój złoty medal olimpijski na rzecz chorych dzieci.
Zachęcam Was do lektury.