WYCHOWANIE FIZYCZNE
Oferta zajęć fakultatywnych ( do wyboru ) z wychowania fizycznego na rok szkolny 2014/2015 w Szkole Podstawowej w Świbiu.
1.Organizacja wychowania fizycznego:
System klasowo -lekcyjny 2 + 2 tygodniowo - dwie godziny wychowania fizycznego w formie zajęć klasowo-lekcyjnych z realizacją podstawy programowej i dwie godziny obowiązkowych zajęć fakultatywnych do wyboru realizowanych w grupach klasowych.
2.Rodzaj zajęć fakultatywnych do wyboru uwzględniający potrzeby i zainteresowania uczniów, tradycje sportowe szkoły, bazę sportową szkoły, kwalifikacje nauczycieli, jej wyposażenie oraz możliwości organizacyjne:
a) Zajęcia sportowe:
- piłka nożna
- piłka siatkowa
- piłka ręczna
- piłka koszykowa
- gimnastyka
- lekkoatletyka
b) Zajęcia rekreacyjno-zdrowotne:
- tenis stołowy
- badminton
- tenis ziemny
- nordic walking (marsz z kijkami)
- gry i zabawy rekreacyjne ("dwa ognie")
3. Czasookres wyboru zajęć:
- roczny dwugodzinny - cały rok szkolny jedna, wybrana forma aktywności ruchowej (dwie godziny tygodniowo, bez możliwości powtarzania w następnych latach);
- roczny jednogodzinny - cały rok szkolny dwie wybrane formy aktywności ruchowej (po jednej godzinie w tygodniu z możliwością powtarzania w kolejnych latach);
- semestralny - każdy semestr inna forma aktywności ruchowej z możliwością powtarzania w kolejnych latach.
4. Sposób podziału na grupy:
- Grupy klasowe.
5.Kryteria wyboru form aktywności ruchowej:
- uczeń wypełnia deklarację wyboru zajęć fakultatywnych - maj, czerwiec, wrzesień(pierwsze zajęcia);
- uczeń wybiera dwie formy aktywności ruchowej - podstawową i rezerwową;
- o wyborze form aktywności ruchowej realizowanej na zajęciach fakultatywnych decyduje zadeklarowana większość.
=========================================================================================
PODSTAWA PROGRAMOWA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Cele kształcenia - wymagania ogólne
Bezpieczne uczestnictwo w aktywności fizycznej o charakterze rekreacyjnym i sportowym ze zrozumieniem jej znaczenia dla zdrowia:
1) udział w aktywności fizycznej ukierunkowanej na zdrowie, wypoczynek i sport;
2) stosowanie zasad bezpieczeństwa podczas aktywności fizycznej;
3) poznawanie własnego rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej oraz praktykowanie zachowań prozdrowotnych.
Treści nauczania - wymagania szczegółowe
1. Diagnoza sprawności fizycznej i rozwoju fizycznego. Uczeń:
1) wykonuje bez zatrzymania marszowo-biegowy test Coopera;
2) wykonuje próby sprawnościowe pozwalające ocenić wytrzymałość tlenową, siłę mięśni posturalnych i gibkość dolnego odcinka kręgosłupa oraz z pomocą nauczyciela interpretuje uzyskane wyniki;
3) dokonuje pomiarów wysokości i masy ciała oraz z pomocą nauczyciela interpretuje ich wyniki;
4) ocenia własną postawę ciała.
2. Trening zdrowotny. Uczeń:
1) mierzy tętno w spoczynku i po wysiłku;
2) wymienia zasady i metody hartowania organizmu;
3) demonstruje po jednym ćwiczeniu kształtującym wybrane zdolności motoryczne oraz ułatwiające utrzymywanie prawidłowej postawy ciała;
4) wykonuje próbę wielobojową składającą się z biegu, skoku i rzutu;
5) wykonuje przewrót w przód z marszu oraz przewrót w tył;
6) wykonuje prosty układ gimnastyczny.
3. Sporty całego życia i wypoczynek. Uczeń:
1) organizuje w gronie rówieśników zabawę, grę ruchową, rekreacyjną, stosując przepisy w formie uproszczonej;
2) stosuje w grze: kozłowanie piłki w biegu ze zmianą kierunku ruchu, prowadzenie piłki w biegu ze zmianą kierunku ruchu, podanie piłki oburącz i jednorącz, rzut piłki do kosza, rzut i strzał piłki do bramki, odbicie piłki oburącz sposobem górnym;
3) omawia zasady aktywnego wypoczynku.
4. Bezpieczna aktywność fizyczna i higiena osobista. Uczeń:
1) omawia sposoby postępowania w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia;
2) korzysta bezpiecznie ze sprzętu i urządzeń sportowych;
3) stosuje zasady samoasekuracji;
4) omawia zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą i w górach;
5) omawia sposoby ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem;
6) dobiera strój i obuwie sportowe do ćwiczeń w zależności od miejsca zajęć oraz warunków atmosferycznych.
5. Sport. Uczeń:
1) wyjaśnia, dlaczego należy przestrzegać ustalonych reguł w trakcie rywalizacji sportowej;
2) uczestniczy w sportowych rozgrywkach klasowych w roli zawodnika, stosując zasady "czystej gry": szacunku dla rywala, respektowania przepisów gry, podporządkowania się decyzjom sędziego, podziękowania za wspólną grę;
3) wyjaśnia zasady kulturalnego kibicowania.
6. Taniec. Uczeń:
1) wykonuje improwizację ruchową do wybranej muzyki;
2) wyjaśnia, jak należy zachować się na zabawie tanecznej, w dyskotece.
PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. LITERATÓW DZIECIĘCYCH W ŚWIBIU
§1
Kryteria oceniania zostały oparte na określeniu 4 obszarów składających się na ocenę końcową (śródroczną i roczną).
1. Aktywność i postawa ucznia na lekcji
Za aktywny udział w lekcji ( zaangażowanie w wykonywaniu ćwiczeń, wysiłek wkładany w ćwiczenia, prowadzenie rozgrzewki, sędziowanie, przygotowanie rozgrywek, zwycięstwo w meczu) uczeń może otrzymać „+” (plus).
Uczeń może również otrzymać z aktywności „‒″ (minus) - w przypadku, gdy unika wykonywania poleceń, odmawia udziału w ćwiczeniach, zabawach i grach.
Postawa ucznia na lekcji to postawa społeczna ucznia (stosunek do kolegów, koleżanek, dorosłych), przestrzeganie zasad BHP, kultura osobista, zaangażowanie, stosunek do zajęć sportowych, stosunek do prowadzącego, stosowanie zasady „fair play”, dyscyplina, poszanowanie sprzętu szkolnego.
Za pozytywną postawę (przestrzeganie zasad BHP, stosowanie zasady „fair play”, kulturalne zachowanie wobec kolegów i prowadzącego, zaangażowanie, zdyscyplinowanie, pomoc w konserwacji sprzętu i bazy sportowej szkoły) uczeń może otrzymać „+”(plus).
Za negatywną postawę (niekulturalne i niegrzeczne zachowanie wobec kolegów lub prowadzącego, nieodpowiednia kultura osobista, brak dyscypliny, niszczenie sprzętu szkolnego, lekceważenie zasad BHP, lekceważący stosunek do wychowania fizycznego, przeklinanie, niestosowanie się do zasad „fair play”) uczeń może otrzymać „ – "(minus).
Nauczyciel ocenia uczniów po zajęciach stawiając im plusy lub minusy. Ocena z aktywności i postawy wystawiana jest raz w miesiącu na podstawie ilości uzyskanych plusów i minusów. Plusy i minusy równoważą się ( plus i minus daje zero ).10 i więcej plusów – cel. (6)
6 -9 plusów – bdb. (5)
1-5 plusów – db.(4)
równowaga (0) – dst.(3)
1- 3 minusy – dop.(2)
4 i więcej minusów – nast (1) .2. Przygotowanie do zajęć
Przez przygotowanie do zajęć rozumie się posiadanie przez ucznia czystego, odpowiedniego stroju sportowego (biała koszulka, sportowe spodenki, zmienne obuwie na białej lub kauczukowej podeszwie). Należy zwrócić szczególną uwagę na higienę i właściwe przeznaczenie stroju (tylko do ćwiczeń fizycznych).
Za każdy przypadek braku stroju lub braku odpowiedniego obuwia lub niewłaściwej higieny stroju, uczeń otrzymuje „s”. Trzy razy „s” = ocena niedostateczna.Jeżeli uczeń w ciągu semestru nie miał nieobecności nieusprawiedliwionych ani spóźnień i zawsze był przygotowany do zajęć, otrzymuje celującą ocenę cząstkową ze „stroju” w ciągu jednego semestru (na koniec semestru); jeżeli będzie miał do trzech spóźnień i nie będzie miał nieusprawiedliwionych nieobecności, a poza tym był zawsze przygotowany otrzymuje bardzo dobrą ocenę ze „stroju”.
3. Poziom i postęp umiejętności i wiadomości
Umiejętności ruchowe ucznia ocenia się z tych działów, które były przedmiotem nauczania w danym semestrze (np. gimnastyka, gry zespołowe, lekka atletyka itp.). Szczegółowa tematyka znajduje się w załączonych wymaganiach edukacyjnych. Obowiązuje skala ocen od 1 do 6, każda ocena może być podwyższona o „+” i obniżona o „ – ”, (z wyjątkiem 6‒).Forma sprawdzianu - działania praktyczne (np. wykonanie określonego ćwiczenia, ewolucji, elementu technicznego, zestawu ćwiczeń, zadania ruchowego).
Ocena wiadomości z zakresu kultury fizycznej obejmuje wymagania zawarte w podstawie programowej oraz wiadomości wykraczające poza podstawę programową dla uczniów ubiegających się o ocenę celującą.
Forma sprawdzania poziomu wiadomości jest ustalana przez nauczyciela w zależności od potrzeb ( test pisemny, odpowiedź ustna, referat, praca praktyczna np. regulamin ).
Kryteria i narzędzie sprawdzania umiejętności i wiadomości z wychowania fizycznego:Ocena:
Celująca
Uczeń w 100% wykonał poprawnie określone zadanie ruchowe lub odpowiedział bezbłędnie na pytania zawarte w przygotowanym sprawdzianie lub teście.
Bardzo dobra
Uczeń w przedziale 99,99% - 90,00% wykonał poprawnie określone zadanie ruchowe lub odpowiedział bezbłędnie na pytania zawarte w przygotowanym sprawdzianie lub teście.
Dobra
Uczeń w przedziale 89,99% - 75,00% wykonał poprawnie określone zadanie ruchowe lub odpowiedział bezbłędnie na pytania zawarte w przygotowanym sprawdzianie lub teście.
Dostateczna
Uczeń w przedziale 74,99% - 55,00% wykonał poprawnie określone zadanie ruchowe lub odpowiedział bezbłędnie na pytania zawarte w przygotowanym sprawdzianie lub teście.
Dopuszczająca
Uczeń w przedziale 54,99% - 40,00% wykonał poprawnie określone zadanie ruchowe lub odpowiedział bezbłędnie na pytania zawarte w przygotowanym sprawdzianie lub teście.
Niedostateczna
Uczeń w przedziale 39,99% - 0,00% wykonał poprawnie określone zadanie ruchowe lub odpowiedział bezbłędnie na pytania zawarte w przygotowanym sprawdzianie lub teście.
4. Udział w zajęciach nadobowiązkowych, zawodach sportowych
Uczeń może zostać oceniony za aktywny udział zajęciach nadobowiązkowych - (SKS), Szkolnych Igrzyskach Sportowych (SIS), pozaszkolnych zawodach i imprezach sportowych.Za udział w zawodach szkolnych uczeń otrzymuje bardzo dobrą ocenę cząstkową. Za reprezentowanie szkoły w zawodach gminnych, powiatowych, rejonowych, wojewódzkich uczeń otrzymuje celującą ocenę cząstkową.
Bezpodstawne odmówienie wzięcia udziału w określonych imprezach sportowych spowoduje brak możliwości ubiegania się o ocenę celującą na koniec semestru lub roku szkolnego.§2
Oceny cząstkowe ze wszystkich komponentów dokumentowane będą w dzienniku nauczyciela wychowania fizycznego i przepisywane do dzienników lekcyjnych raz w miesiącu.
Częstotliwość sprawdzania i oceniania jest uzależniona od tematyki realizowanej podczas zajęć wychowania fizycznego. Przyjmuje się następującą częstotliwość oceniania:
- umiejętności ruchowe - 3-6 razy w semestrze,
- wiadomości - co najmniej jeden raz w każdym semestrze nauki,
- aktywność i postawa raz w miesiącu,
- przygotowanie do zajęć na każdych zajęciach i pod koniec semestru,
- udział w zajęciach nadobowiązkowych pod koniec semestru i po zawodach.
§3
Ocenianie na fakultatywnych lekcjach "wf do wyboru" odbywa się na zasadach opisanych w §1 i jest integralną częścią systemu oceniania z wychowania fizycznego obowiązującego w szkole.
§4
Zasady poprawiania ocen bieżących
- Poprawianie ocen bieżących ze sprawdzianów może wystąpić tylko wówczas, gdy uczniowie będą realizowali podobne treści programowe, tj., gdy wystąpią ku temu odpowiednie warunki lokalowo - sprzętowe (np. poprawienie oceny wymaga ponownego rozstawienia odpowiedniego specjalistycznego sprzętu).
- Każda ocena ze sprawdzianu może być poprawiona w ciągi dwóch tygodni od dnia przeprowadzenia sprawdzianu.
- Chęć poprawy danej oceny należy zgłosić nauczycielowi wychowania fizycznego. Nauczyciel wyznacza termin i sposób poprawy oceny. Daną ocenę można poprawić tylko jeden raz. Nieudana próba nie skutkuje obniżeniem poprawianej oceny.
- W przypadku usprawiedliwionej nieobecności ucznia na sprawdzianie ma on obowiązek zaliczenia danego sprawdzianu w ciągu dwóch tygodni od przyjścia do szkoły po nieobecności. W przypadku nie przystąpienia do zaliczenia sprawdzianu po upływie dwóch tygodni uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną z danego sprawdzianu.
- Nie ma możliwości poprawy ocen z aktywności, postawy, przygotowania do zajęć.
§5
Zwolnienia z wychowania fizycznego
W przypadku, gdy zwolnienia z ćwiczeń na lekcjach wychowania fizycznego na prośbę rodziców przekroczą 50% wszystkich zajęć w danym semestrze - uczeń zobowiązany jest przedstawić opinię lekarza w przeciwnym razie jest nieklasyfikowany.
Gdy uczeń zwolniony jest z zajęć ruchowych na dłuższy okres czasu ( dotyczy zwolnień lekarskich ) zobowiązany jest do uzupełnienia wiadomości.
Uzupełnianie nie dotyczy sprawdzianów umiejętności ruchowych.
§6
Zasady uzyskania oceny śródrocznej i rocznej
Ocena śródroczna stanowi średnią ważoną uzyskanych ocen cząstkowych ze wszystkich obszarów oceniania.
Średnią ważoną wyliczamy w następujący sposób:
suma iloczynów ( stopień × waga wskaźnika)
ocena = -------------------------------------------------------------------------------------------------------
suma iloczynów ( liczba elementów we wskaźnikach × waga wskaźnika)
Wskaźnik osiągnięć ucznia
Waga
Aktywność i postawa ucznia na lekcji oraz udział w zajęciach nadobowiązkowych, zawodach sportowych.
0,5
Przygotowanie do zajęć.
0,3
Poziom i postęp umiejętności i wiadomości.
0,2
Gdy wartość oceny wynosi 0,74 ocenę zaniża się do pełnej wartości, gdy wartość wynosi 0,75 ocenę zawyża się do pełnej wartości np. ze średniej ważonej wychodzi 4,74 to ocena śródroczna = 4 ; ze średniej ważonej wychodzi 4,75 to ocena śródroczna = 5
Ocena roczna stanowi średnią arytmetyczną wyliczoną ze średniej ważonej z pierwszego semestru i średniej ważonej z drugiego semestru.
Wymagania edukacyjne i sposoby oceniania
Klasa IV semestr I
Lekkoatletyka- Bieg na 60m. Według norm z tabeli
- Bieg na 600 m. Według norm z tabeli
- Rzut piłką lekarską 2 kg. Według norm z tabeli
1. Pomiar wysokości i masy ciała
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2 dop - uczeń nie potrafi wykonać pomiaru wysokości i masy ciała nawet z pomocą nauczyciela.
3 dst. - uczeń wykonuje pomiar wysokości i masy ciała z pomocą nauczyciela.4 db - uczeń potrafi samodzielnie wykonać pomiar wysokości i masy ciała.
5 bdb - uczeń potrafi poprawnie wykonać pomiar wysokości i masy ciała. Potrafi użyć poznanych sposobów i metod, oraz wybranych narzędzi.
6 cel - uczeń potrafi poprawnie wykonać pomiar wysokości i masy ciała, oraz zinterpretować ich wyniki. Potrafi użyć poznanych sposobów i metod, oraz wybranych narzędzi.
Mini piłka ręczna
1. Bieg z kozłowaniem piłki slalomem zakończony rzutem do bramki- 2 próby
Błędy:
- Nieprawidłowe kozłowanie – uderzanie piłki, nie panowanie nad piłką,
- Kozłowanie zbyt wolne – nie w biegu,
- Podwójne kozłowanie,
- Przewrócenie pachołka,
- Nie zmienienie ręki kozłującej przed pachołkiem,
- Błąd kroków,
- Przekroczenie linii pola bramkowego przy rzucie.
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6,7 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2. Podanie i chwyt piłki jednorącz zza głowy w parach ( oceniany jest jeden uczeń ) – 10 podań i chwytów
Błędy:
- Podanie oburącz,
- Niecelne podanie
- Nieprawidłowe ustawienie nóg,
- Podanie zbyt słabe,
- Brak odprowadzenia piłki za głowę,
- Nie chwycenie piłki,
- Chwyt zbyt blisko tułowia.
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6,7 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
Mini piłka siatkowa
1.Odbicia piłki sposobem górnym nad głową – 2 próby
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2 dop - uczeń zna pozycję jaką należy przyjąć do odbicia piłki sposobem górnym i odbija min. 5 razy;
3 dst. - uczeń zna pozycję jaką należy przyjąć do odbicia piłki sposobem górnym i odbija 6-10 razy;
4 db - uczeń poprawnie odbija piłkę sposobem górnym 11-14 razy;
5 bdb - uczeń poprawnie odbija piłkę sposobem górnym 15-19 razy;
6 cel - uczeń poprawnie odbija piłkę sposobem górnym min.20 razy
2. Zagrywka piłki sposobem dolnym lub górnym zza linii 3m- (10 zagrywek) –2 próby
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2 dop - uczeń zna pozycję jaką należy przyjąć i potrafi prawidłowo wykonać min. 3 zagrywki;
3 dst - uczeń prawidłowo wykona 4 - 5 zagrywek
4 db - uczeń prawidłowo wykona 6 -7 zagrywek
5 bdb - uczeń prawidłowo wykona 8 - 9 zagrywek
6 cel - uczeń prawidłowo wykona 10 zagrywek
Klasa IV semestr II
Gimnastyka
- Przewrót w przód z przysiadu do przysiadu- 2 próby
Błędy:
- Brak postawy gimnastycznej
- Brak pozycji wyjściowej
- Brak pozycji końcowej
- Przewrót na głowie
- Skrzyżowane nogi
- Wyprostowane nogi
- Podparcie podczas przewrotu
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6,7 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
Mini piłka koszykowa1. Rzuty do kosza z dowolnego miejsca (10 rzutów)- 2 próby
1 – ndst uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2 – dop uczeń rzuca do kosza i trafia min. 3 razy
3 – dst uczeń większość rzutów wykonuje poprawnie technicznie i trafia do kosza 4 – 5 razy
4 – db uczeń wykonuje poprawnie technicznie rzuty i trafia do kosza przynajmniej 6 - 7 razy
5 – bdb uczeń wykonuje poprawnie technicznie rzuty i trafia do kosza przynajmniej 8 - 9 razy
6 – cel uczeń wykonuje poprawnie technicznie rzuty i trafia do kosza przynajmniej 10 razy
2. Bieg z kozłowaniem piłki slalomem, zatrzymanie, podanie i chwyt- 2 próby
Błędy:
- Nieprawidłowe kozłowanie – uderzanie piłki, nie panowanie nad piłką, za wysokie kozłowanie,
- Podwójne kozłowanie,
- Przewrócenie pachołka,
- Nie zmienienie ręki kozłującej przed pachołkiem,
- Nieprawidłowe zatrzymanie,
- Nieprawidłowe podanie,
- Nieprawidłowy chwyt piłki.
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6,7 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
Mini piłka nożna
1. Podanie, przyjęcie, prowadzenie piłki, strzał do bramki- 2 próby
Błędy:
- Niedokładne podanie,
- Zła technika uderzenia piłki podczas podania,
- Złe przyjęcie piłki, nieopanowanie po przyjęciu,
- Brak panowania nad piłką podczas prowadzenia,
- Zbyt wolne tempo prowadzenia, nie w biegu,
- Niecelny strzał,
- Nieopanowanie piłki przed strzałem.
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6,7 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
Lekkoatletyka
1. Rzut piłeczką palantową według norm z tabeli
2. Skok w dal sposobem naturalnym według norm z tabeliWymagania edukacyjne i sposoby oceniania
Klasa V semestr I
Lekkoatletyka
- Bieg na 60m. Według norm z tabeli
- Bieg na 600 m. Według norm z tabeli
- Rzut piłką lekarską 2 kg. Według norm z tabeli
1. Technika startu niskiego
Błędy:
- Złe ustawienie rak i nóg na komendę „na miejsca”;
- Wyprost nogi zakrocznej na komendę „gotów’;
- Brak przeniesienia ciężaru ciała na ręce na komendę „gotów”;
- Brak znajomości komend;
- Zbyt wczesny wyprost tułowia po komendzie „start”.
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2 błędy
3 dst – 3 błędy
2 dop – 4,5 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2. Pomiar tętna w spoczynku i po wysiłku
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2 dop - uczeń nie potrafi wykonać pomiaru tętna nawet z pomocą nauczyciela.
3 dst. - uczeń wykonuje pomiar tętna z pomocą nauczyciela.4 db - uczeń potrafi samodzielnie wykonać pomiar tętna.
5 bdb - uczeń potrafi poprawnie wykonać pomiar tętna. Potrafi określić miejsce pomiaru.
6 cel - uczeń potrafi poprawnie wykonać pomiar tętna w spoczynku i po wysiłku, oraz zinterpretować wyniki.
Mini piłka siatkowa
1.Odbicia piłki sposobem górnym o ścianę z odległości min. 1 m – 2 próby
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2 dop - uczeń zna pozycję jaką należy przyjąć do odbicia piłki sposobem górnym i odbija 5 - 10 razy;
3 dst. - uczeń zna pozycję jaką należy przyjąć do odbicia piłki sposobem górnym i odbija 11-15 razy;
4 db - uczeń poprawnie odbija piłkę sposobem górnym 16-24 razy;
5 bdb - uczeń poprawnie odbija piłkę sposobem górnym 25-29 razy;
6 cel - uczeń poprawnie odbija piłkę sposobem górnym min.30 razy
2. Zagrywka piłki sposobem dolnym lub górnym zza linii 6m- (10 zagrywek) –2 próby
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2 dop - uczeń zna pozycję jaką należy przyjąć i potrafi prawidłowo wykonać min. 3 zagrywki;
3 dst - uczeń prawidłowo wykona 4 - 5 zagrywek
4 db - uczeń prawidłowo wykona 6 -7 zagrywek
5 bdb - uczeń prawidłowo wykona 8 - 9 zagrywek
6 cel - uczeń prawidłowo wykona 10 zagrywek3.Odbicia piłki sposobem dolnym indywidualnie na połowie sali – 2 próby
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2 dop - uczeń zna pozycję jaką należy przyjąć do odbicia piłki sposobem górnym i odbija min. 5 -10 razy;
3 dst. - uczeń zna pozycję jaką należy przyjąć do odbicia piłki sposobem górnym i odbija 11-15 razy;
4 db - uczeń poprawnie odbija piłkę sposobem górnym 16-24 razy;
5 bdb - uczeń poprawnie odbija piłkę sposobem górnym 25-29 razy;
6 cel - uczeń poprawnie odbija piłkę sposobem górnym min.30 razy
Mini piłka ręczna
1. Bieg z kozłowaniem piłki slalomem zakończony rzutem z wyskoku - 2 próby
Błędy:
- Nieprawidłowe kozłowanie – uderzanie piłki, nie panowanie nad piłką,
- Kozłowanie zbyt wolne – nie w biegu,
- Podwójne kozłowanie,
- Brak wyskoku przy rzucie,
- Brak odprowadzenia piłki za głowę i skrętu tułowia,
- Błąd kroków,
- Przekroczenie linii pola bramkowego przy rzucie.
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6,7 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2. Bieg z podaniem i chwytem piłki zakończony rzutem w biegu - 2 próby
Błędy:
- Zbyt wolne tempo – brak biegu,
- Zły chwyt piłki,
- Niecelne podanie,
- Niewykonanie trójkroku,
- Brak odprowadzenia piłki za głowę i skrętu tułowia przy rzucie,
- Błąd kroków,
- Przekroczenie linii pola bramkowego przy rzucie.
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6,7 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
Klasa V semestr II
Gimnastyka
- Przewrót w przód z marszu do postawy- 2 próby
Błędy:
- Brak postawy gimnastycznej
- Brak pozycji wyjściowej
- Brak pozycji końcowej
- Przewrót na głowie
- Skrzyżowane nogi
- Wyprostowane nogi
- Podparcie podczas przewrotu
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6,7 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
- Przewrót w tył z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego- 2 próby
Błędy:
- Brak postawy gimnastycznej
- Brak pozycji wyjściowej
- Brak pozycji końcowej
- Przewrót na głowie
- Skrzyżowane nogi
- Wyprostowane nogi
- Podparcie podczas przewrotu
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6,7 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
Mini piłka koszykowa
1. Rzuty z miejsca z pięciu pozycji wokół kosza (10 rzutów)- 2 próby
1 – ndst uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2 – dop uczeń rzuca do kosza i trafia min. 3 razy
3 – dst uczeń większość rzutów wykonuje poprawnie technicznie i trafia do kosza 4 – 5 razy
4 – db uczeń wykonuje poprawnie technicznie rzuty i trafia do kosza przynajmniej 6 - 7 razy
5 – bdb uczeń wykonuje poprawnie technicznie rzuty i trafia do kosza przynajmniej 8 - 9 razy
6 – cel uczeń wykonuje poprawnie technicznie rzuty i trafia do kosza przynajmniej 10 razy
2. Bieg z kozłowaniem piłki slalomem zakończony rzutem po dwutakcie - 2 próby
Błędy:
- Nieprawidłowe kozłowanie – uderzanie piłki, nie panowanie nad piłką, za wysokie kozłowanie,
- Podwójne kozłowanie,
- Przewrócenie pachołka,
- Nie zmienienie ręki kozłującej przed pachołkiem,
- Brak dwutaktu,
- Błąd kroków,
- Niecelny rzut.
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6,7 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
Mini piłka nożna
1. Podanie, przyjęcie, prowadzenie piłki, strzał do bramki- 2 próby
Błędy:
- Niedokładne podanie,
- Zła technika uderzenia piłki podczas podania,
- Złe przyjęcie piłki, nieopanowanie po przyjęciu,
- Brak panowania nad piłką podczas prowadzenia,
- Zbyt wolne tempo prowadzenia, nie w biegu,
- Niecelny strzał,
- Nieopanowanie piłki przed strzałem.
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6,7 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
Lekkoatletyka
1. Rzut piłeczką palantową według norm z tabeli
2. Skok w dal sposobem naturalnym według norm z tabeli3. Marszowo-biegowy test Coopera według norm z tabeli
Wymagania edukacyjne i sposoby oceniania
Klasa VI semestr I
Lekkoatletyka
1.Bieg na 60m. Według norm z tabeli
2.Bieg na 600 m. Według norm z tabeli
3.Rzut piłką lekarską 2 kg. Według norm z tabeli
1. Technika startu niskiego
Błędy:
- Złe ustawienie rak i nóg na komendę „na miejsca”;
- Wyprost nogi zakrocznej na komendę „gotów’;
- Brak przeniesienia ciężaru ciała na ręce na komendę „gotów”;
- Brak znajomości komend;
- Zbyt wczesny wyprost tułowia po komendzie „start”.
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2 błędy
3 dst – 3 błędy
2 dop – 4,5 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2. Pomiar tętna w spoczynku i po wysiłku
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2 dop - uczeń nie potrafi wykonać pomiaru tętna nawet z pomocą nauczyciela.
3 dst. - uczeń wykonuje pomiar tętna z pomocą nauczyciela.4 db - uczeń potrafi samodzielnie wykonać pomiar tętna.
5 bdb - uczeń potrafi poprawnie wykonać pomiar tętna. Potrafi określić miejsce pomiaru.
6 cel - uczeń potrafi poprawnie wykonać pomiar tętna w spoczynku i po wysiłku, oraz zinterpretować wyniki.
Mini piłka siatkowa
1.Odbicia piłki sposobem górnym o ścianę z odległości leżącego materaca w kwadrat – 2 próby
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2 dop - uczeń zna pozycję jaką należy przyjąć do odbicia piłki sposobem górnym i odbija 10-15 razy;
3 dst. - uczeń zna pozycję jaką należy przyjąć do odbicia piłki sposobem górnym i odbija 16-20 razy;
4 db - uczeń poprawnie odbija piłkę sposobem górnym 21-30 razy;
5 bdb - uczeń poprawnie odbija piłkę sposobem górnym 31-49 razy;
6 cel - uczeń poprawnie odbija piłkę sposobem górnym min.50 razy
2. Zagrywka tenisowa( sposobem górnym) zza linii 6m- (10 zagrywek) –2 próby
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2 dop - uczeń zna pozycję jaką należy przyjąć i potrafi prawidłowo wykonać min. 3 zagrywki;
3 dst - uczeń prawidłowo wykona 4 - 5 zagrywek
4 db - uczeń prawidłowo wykona 6 -7 zagrywek
5 bdb - uczeń prawidłowo wykona 8 - 9 zagrywek
6 cel - uczeń prawidłowo wykona 10 zagrywek3.Odbicia piłki sposobem dolnym indywidualnie na połowie sali – 2 próby
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2 dop - uczeń zna pozycję jaką należy przyjąć do odbicia piłki sposobem górnym i odbija min. 10-15 razy;
3 dst. - uczeń zna pozycję jaką należy przyjąć do odbicia piłki sposobem górnym i odbija 16-20 razy;
4 db - uczeń poprawnie odbija piłkę sposobem górnym 21-30 razy;
5 bdb - uczeń poprawnie odbija piłkę sposobem górnym 31-49 razy;
6 cel - uczeń poprawnie odbija piłkę sposobem górnym min.50 razy
Mini piłka ręczna
1. Bieg z kozłowaniem piłki slalomem zakończony rzutem z wyskoku - 2 próby
Błędy:
- Nieprawidłowe kozłowanie – uderzanie piłki, nie panowanie nad piłką,
- Kozłowanie zbyt wolne – nie w biegu,
- Podwójne kozłowanie,
- Brak wyskoku przy rzucie,
- Brak odprowadzenia piłki za głowę i skrętu tułowia,
- Błąd kroków,
- Przekroczenie linii pola bramkowego przy rzucie.
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6,7 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2. Bieg z podaniem i chwytem piłki zakończony rzutem w biegu - 2 próby
Błędy:
- Zbyt wolne tempo – brak biegu,
- Zły chwyt piłki,
- Niecelne podanie,
- Niewykonanie trójkroku,
- Brak odprowadzenia piłki za głowę i skrętu tułowia przy rzucie,
- Błąd kroków,
- Przekroczenie linii pola bramkowego przy rzucie.
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6,7 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
3. Prowadzenie piłki w dwójkach zakończone rzutem z wyskoku- 4 próby
Błędy:
1. Zbyt wolne tempo – brak biegu,
2.Zły chwyt piłki,
3.Niecelne podanie,
4.Niewykonanie trójkroku podczas rzutu,
5.Brak odprowadzenia piłki za głowę i skrętu tułowia przy podaniu,
6.Błąd kroków,
7.Przekroczenie linii pola bramkowego przy rzucie.
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6,7 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
Stosowanie zasad „czystej gry”
1. Organizacja gry lub zabawy z zastosowaniem przepisów, oraz zasad „czystej gry”
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zadania
2 dop - uczeń potrafi przeprowadzić krótką zabawę lub grę z pomocą nauczyciela, nie zna zasad ani przepisów;
3 dst. - uczeń potrafi przeprowadzić krótką zabawę lub grę z pomocą nauczyciela lub kolegów, zna podstawowe zasady ;
4 db - uczeń potrafi przeprowadzić grę lub zabawę bez pomocy nauczyciela, zna podstawowe zasady ;
5 bdb - uczeń potrafi przeprowadzić grę lub zabawę bez pomocy nauczyciela, zna zasady i przepisy, stosuje zasady „czystej gry”;
6 cel - uczeń potrafi przeprowadzić rozgrywki klasowe bez pomocy nauczyciela z zastosowaniem przepisów rozgrywek, zasad sędziowania, zasad „czystej gry” ;
2. Kodeks zasad „czystej gry”
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie wykonuje zadania, nie przygotowuje w domu i nie prezentuje zadania.
2 dop - uczeń próbuje wykonać zadanie, nie prezentuje wykonanego zadania ;
3 dst. - uczeń próbuje wykonać zadanie z pomocą nauczyciela, prezentuje zadanie wykonane w 50%;
4 db - uczeń wykonuje zadanie samodzielnie, prezentuje zadanie wykonane w 75%;
5 bdb - uczeń wykonuje zadanie samodzielnie, prezentuje zadanie wykonane prawidłowo i estetycznie w 90%;
6 cel - uczeń wykonuje zadanie samodzielnie, prezentuje zadanie wykonane prawidłowo i estetycznie w 100% ;
Klasa VI semestr II
1. Rozgrzewka prowadzona przez uczniów.
Błędy:
1.Za mało ćwiczeń podczas rozgrzewki biegowej
2.Zbyt krótka rozgrzewka biegowa
3.Nieznajomość nazewnictwa ćwiczeń
4.Nieznajomość nazewnictwa pozycji wyjściowych do ćwiczeń
5. Ćwiczenia wykonywane w przypadkowej kolejności
6.Mała liczba i różnorodność ćwiczeń
7.Brak ćwiczeń na wszystkie partie mięśni
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6,7 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
Gimnastyka
1. Układ gimnastyczny z poznanych elementów- 2 próby
Błędy:
1.Brak postawy gimnastycznej
2.Brak pozycji wyjściowej
3.Brak pozycji końcowej
4.Brak łączenia ćwiczeń
5.Błędy techniczne w poszczególnych elementach
6.Brak płynności w układzie- przerwy, zatrzymania
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2. Przeskok kuczny przez skrzynię – 2 próby
Błędy:
1.Brak postawy gimnastycznej i pozycji wyjściowej
2.Brak pozycji końcowej
3.Nieprawidłowy rozbieg
4.Nieprawidłowe odbicie od odskoczni
5.Złe ułożenie rąk na skrzyni
6.Nieprawidłowe lądowanie
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6, błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
3. Skok rozkroczny przez kozła- 2 próby
Błędy:
1.Brak postawy gimnastycznej i pozycji wyjściowej
2.Brak pozycji końcowej
3.Nieprawidłowy rozbieg
4.Nieprawidłowe odbicie od odskoczni
5.Złe ułożenie rąk na koźle
6.Brak wyprostu nóg podczas lotu
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6, błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
Taniec
2. Interpretacja ruchowa do wybranej muzyki
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2 dop - uczeń wykonuje ruch przy muzyce.
3 dst. - uczeń stara się wykonać ruch w rytm muzyki.4 db - uczeń potrafi samodzielnie wykonać ruch lub taniec do wybranej przez siebie muzyki.
5 bdb - uczeń potrafi samodzielnie wykonać ruch lub taniec do wybranej przez siebie muzyki, oraz poruszać się rytmicznie.
6 cel - uczeń potrafi samodzielnie wykonać ruch lub taniec do wybranej przez siebie muzyki, oraz poprowadzić ćwiczenia przy muzyce dla klasy, np. rozgrzewkę.
2. Kodeks zasad zachowania się w dyskotece lub na zabawie tanecznej
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie wykonuje zadania, nie przygotowuje go w domu i nie prezentuje.
2 dop - uczeń próbuje wykonać zadanie, nie prezentuje wykonanego zadania ;
3 dst. - uczeń próbuje wykonać zadanie z pomocą nauczyciela, prezentuje zadanie wykonane w 50%;
4 db - uczeń wykonuje zadanie samodzielnie, prezentuje zadanie wykonane w 75%;
5 bdb - uczeń wykonuje zadanie samodzielnie, prezentuje zadanie wykonane prawidłowo i estetycznie w 90%;
6 cel - uczeń wykonuje zadanie samodzielnie, prezentuje zadanie wykonane prawidłowo i estetycznie w 100% ;
Mini piłka koszykowa
1. Rzuty osobiste(10 rzutów)- 2 próby
1 – ndst uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
2 – dop uczeń rzuca do kosza i trafia min. 1 raz
3 – dst uczeń większość rzutów wykonuje poprawnie technicznie i trafia do kosza 2-4 razy
4 – db uczeń wykonuje poprawnie technicznie rzuty i trafia do kosza przynajmniej 5-6 razy
5 – bdb uczeń wykonuje poprawnie technicznie rzuty i trafia do kosza przynajmniej 7-8 razy
6 – cel uczeń wykonuje poprawnie technicznie rzuty i trafia do kosza przynajmniej 9-10 razy
2. Wykorzystanie poznanych elementów w grze
1 – ndst uczeń jest na zajęciach i nie bierze udziału w grze
2 – dop uczeń bierze udział w grze ale rzadko ma kontakt z piłką raczej jej unika
3 – dst uczeń prawidłowo podaje i chwyta piłkę i wychodzi na określona pozycję
4 – db uczeń prawidłowo podaje i chwyta piłkę i wychodzi na określona pozycję, potrafi wykonać poprawny technicznie rzut z miejsca i po kozłowaniu z wyskoku bez agresywnej gry obrońcy
5 – bdb uczeń prawidłowo podaje i chwyta piłkę i wychodzi na określona pozycję, potrafi wykonać poprawny technicznie rzut z miejsca i po kozłowaniu z wyskoku oraz rzut z dwutaktu z ominięciem agresywnej obrony
6 – cel uczeń prawidłowo podaje i chwyta piłkę i wychodzi na określona pozycję, potrafi wykonać poprawny technicznieMini piłka nożna
1. Prowadzenie piłki ze zmianą kierunku z podaniem i przyjęciem zakończone strzałem- 2 próby
Błędy:
1.Zła technika uderzenia piłki podczas podania,
2.Złe przyjęcie piłki, nieopanowanie po przyjęciu,
3.Brak panowania nad piłką podczas prowadzenia,
4.Zbyt wolne tempo prowadzenia, nie w biegu,
5.Niecelny strzał,
6.Nieopanowanie piłki przed strzałem.
7.Niedokładne podanie
Ocena:
6 cel – brak błędów
5 bdb – 1 błąd
4 db – 2, 3 błędy
3 dst – 4,5 błędów
2 dop – 6,7 błędów
1 ndst - uczeń jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
Lekkoatletyka
1. Rzut piłeczką palantową. według norm z tabeli.
2. Skok w dal sposobem naturalnym według norm z tabeli.3. Marszowo-biegowy test Coopera według norm z tabeli.
Marszowo-biegowy test Coopera
(mierzymy pokonany dystans w ciągu 12 minut)
chłopcy
Ocena
Klasa IV
Klasa V
Klasa VI
Celujący
Pow. 2600 m
Pow. 2700 m
Pow. 2800 m
Bardzo dobry
2200 - 2600 m
2300 - 2700 m
2400 - 2800 m
Dobry
1800 - 2200 m
1900 - 2300 m
2000 - 2400 m
Dostateczny
1400 - 1800 m
1500 - 1900 m
1600 - 2000 m
Dopuszczający
1000 - 1400 m
1100 - 1500 m
1200 - 1600 m
Niedostateczny
----------
---------
----------
dziewczęta
Ocena
Klasa IV
Klasa V
Klasa VI
Celujący
Pow. 2400 m
Pow. 2500 m
Pow. 2600 m
Bardzo dobry
2000 - 2400 m
2100 - 2500 m
2200 - 2600 m
Dobry
1600 - 2000 m
1700 - 2100 m
1800 - 2200 m
Dostateczny
1200 - 1600 m
1300 - 1700 m
1400 - 1800 m
Dopuszczający
800 - 1200 m
900 - 1300 m
1000 - 1300 m
Niedostateczny
----------
---------
----------
Tabele wyników lekkoatletycznych - DZIEWCZĘTA
Bieg 60mOcena
Klasa IV
Klasa V
Klasa VI
Celujący
10,50
10,20
10,00
Bardzo dobry
11,10
10,90
10,50
Dobry
12,00
11,80
11,30
Dostateczny
13,30
13,00
12,50
Dopuszczający
15,00
14,00
13,00
Niedostateczny
-----
-----
-----
Bieg 600mOcena
Klasa IV
Klasa V
Klasa VI
Celujący
2,45
2,35
2,25
Bardzo dobry
3,10
2,55
2,45
Dobry
3,50
3,20
3,00
Dostateczny
4,40
4,10
3,55
Dopuszczający
5,50
5,00
4,50
Niedostateczny
-----
-----
-----
Rzut piłką lekarską 2kgOcena
Klasa IV
Klasa V
Klasa VI
Celujący
5,30
6,50
7,30
Bardzo dobry
4,20
5,20
6,20
Dobry
3,30
4,00
4,60
Dostateczny
2,60
3,00
3,60
Dopuszczający
2,00
2,40
2,80
Niedostateczny
-----
-----
-----
Rzut piłeczką palantową 80gOcena
Klasa IV
Klasa V
Klasa VI
Celujący
26
30
33
Bardzo dobry
20
23
25
Dobry
16
18
20
Dostateczny
13
14
16
Dopuszczający
10
12
14
Niedostateczny
-----
-----
-----
Skok w dal
Ocena
Klasa IV
Klasa V
Klasa VI
Celujący
3,00
3,20
3,40
Bardzo dobry
2,60
2,80
3,00
Dobry
2,30
2,40
2,60
Dostateczny
2,00
2,10
2,30
Dopuszczający
1,80
1,90
2,00
Niedostateczny
----------
---------
----------
Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia.
Tabele wyników lekkoatletycznych - CHŁOPCY
Bieg 60m
Ocena
Klasa IV
Klasa V
Klasa VI
Celujący
10,20
9,99
9,80
Bardzo dobry
11,00
10,40
10,20
Dobry
11,80
11,10
10,80
Dostateczny
13,00
12,00
11,20
Dopuszczający
14,00
13,00
12,30
Niedostateczny
-----
-----
-----
Bieg 600mOcena
Klasa IV
Klasa V
Klasa VI
Celujący
2,30
2,25
2,20
Bardzo dobry
2,59
2,50
2,40
Dobry
3,30
3,10
2,55
Dostateczny
4,00
3,40
3,20
Dopuszczający
4,50
4,30
4,00
Niedostateczny
Rzut piłką lekarską 2kgOcena
Klasa IV
Klasa V
Klasa VI
Celujący
6,50
7,50
8.50
Bardzo dobry
5,20
6,00
7,20
Dobry
4,20
5,20
6.20
Dostateczny
3,80
4,40
5.00
Dopuszczający
2,70
3,20
3,60
Niedostateczny
Rzut piłeczką palantową 80gOcena
Klasa IV
Klasa V
Klasa VI
Celujący
32
35
40
Bardzo dobry
28
30
32
Dobry
23
25
27
Dostateczny
18
20
22
Dopuszczający
15
18
20
Niedostateczny
----------
---------
----------
Skok w dal
Ocena
Klasa IV
Klasa V
Klasa VI
Celujący
3,20
3,40
3,70
Bardzo dobry
2,80
3,00
3,20
Dobry
2,50
2,70
2,90
Dostateczny
2,20
2,40
2,60
Dopuszczający
2,00
2,10
2,20
Niedostateczny
----------
---------
----------
Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który jest na zajęciach i nie przystępuje do zaliczenia
==============================================================================================