• Moje przedmioty

        • Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?

          Jego znajomość, jako oficjalnego języka UE, ułatwi Ci kontakt z mieszkańcami Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Królestwa Lichtenstein, Luxemburga, a także północnych Włoch, wschodniej Belgii i wschodniej Francji.

          100 milionów ludzi na świecie posługuje się językiem niemieckim. Oprócz państw europejskich, używają go również mieszkańcy tak odległych zakątków świata jak Namibia, gdzie język niemiecki jest jednym z języków narodowych.

          Będziesz mógł swobodnie wyjechać na wycieczkę czy wakacje do Niemiec (wyjazd w Alpy, zwiedzanie Berlina, czy zamków w Bawarii).

          To właśnie znajomość języka niemieckiego jest jedną z niezbędnych umiejętności wymaganych od pracowników branży turystycznej (ze względu na to, że Niemcy stanowią największą grupę turystów w Polsce).

          Język niemiecki zaliczany jest do 10 najważniejszych języków świata.

          Twoja firma będzie mogła z łatwością nawiązać partnerskie stosunki handlowe z firmami niemieckimi, które reprezentują trzecie największe społeczeństwo industrialne na świecie oraz jednego z najistotniejszych eksporterów (to ważne, zwłaszcza teraz po otwarciu dla Polaków niemieckiego rynku pracy).

          Jeśli marzysz o stypendium na uczelni w Berlinie czy Poczdamie – nauka niemieckiego ułatwi Ci wyjazd w ramach stypendium z programu Erasmus oraz pozwoli podjąć atrakcyjny staż lub praktykę.

          Dzięki znajomości języka niemieckiego będziesz mieć bezpośredni dostęp do ogólnoświatowych badań naukowych ze wszystkich dziedzin współczesnej nauki (język niemiecki zajmuje drugie miejsce w dziedzinie publikacji naukowych).

          Znając niemiecki otwierasz sobie drzwi do jednej z najbogatszych kultur europejskich (poezji Goethego, wzorów Einsteina, filmów Herzoga, muzyki poważnej Mozarta, Bacha, Beethovena, czy rockowo-metalowej muzyki grupy Rammstein).


           

          Co mówią inni o dwujęzyczności?

          Johann Wolfgang von Goethe
          "Iloma językami mówisz, tylekroć  jesteś człowiekiem." 

          Ludwig Wittgenstein
          "Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata." 

          Colin Baker
          "Decyzja o wychowaniu dzieci na dwujęzyczne jest decyzją ważną. Jej wpływ na dzieci i rodziców będzie odczuwalny przez całe życie. Fakt bycia dwujęzycznym lub jednojęzycznym może warunkować dziecka tożsamość, warunki socjalne, nauczanie, zajęcia, małżeństwo, miejsce zamieszkania, podróże i sposób myślenia." 

          Peter Eck
          Konsul RFN w Opolu
          "Zachęcam do uczenia się języka niemieckiego, ponieważ bez ojczystego języka niemieckiego nie będzie w Polsce mniejszości niemieckiej. Zaś język niemiecki jako język obcy stanowi przesłankę dobrego zrozumienia między dwoma sąsiadującymi ze sobą narodami." 

          Arcybiskup Alfons Nossol
          "Dwujęzyczność daje nam głębszy i szerszy dostęp do świata w ogóle. A kiedy zna się już dwa języki, to nie ma się specjalnych trudność nauczyć się kolejne języki obce. Tym samym możemy lepiej poznać historię naszego kraju. Człowiek jest bardziej otwarty, a nie zamknięty w sobie. Otwiera się tez na bogactwo kulturowe sąsiada." 

          Leonard Orban
          Komisarz w Komisji Europejskiej ds. wielojęzyczności
          "Aby współpraca między Europejczykami była możliwa, konieczna jest znajomość języków. Jest ona ściśle związana z przyświecającą Unii Europejskiej zasadą jedności w różnorodności. Musimy chronić i wspierać językowe dziedzictwo poszczególnych państw członkowskich, lecz także, jako sąsiedzi i partnerzy w UE, musimy rozumieć siebie nawzajem. Znajomość języków obcych sprawia, że firmy są bardziej konkurencyjne, a obywatele bardziej mobilni. Wspieranie wielojęzyczności to doskonały sposób na to, aby obywatele Europy stali się sobie bardziej bliscy, aby korzystali z dostępu do informacji oraz by mogli wypowiedzieć się na ważne dla nich tematy." 

          Dawid Bartoszek
          germanista
          "Pobyt stypendialny w Niemczech był dla mnie wspaniałym przeżyciem, które powtórzyłbym bez wahania. Nie tylko poszerzyłem swoją wiedzę i znajomość języka niemieckiego oraz poznałem inny system szkolnictwa wyższego, ale też zdobyłem wielu nowych przyjaciół. Każdemu studentowi polecam stypendium naukowe w Niemczech."

          Kompetencje kluczowe – czyli nasz Dekalog

          1. czytanie – rozumiane zarówno jako prosta czynność, jako umiejętność rozumienia, wykorzystywania

          i przetwarzania tekstów w zakresie umożliwiającym zdobywanie wiedzy, rozwój emocjonalny, intelektualny i moralny oraz uczestnictwo w życiu społeczeństwa;

           

          1. myślenie matematyczne – umiejętność korzystania

          z podstawowych narzędzi matematyki w życiu codziennym oraz prowadzenia elementarnych rozumowań matematycznych;

           

          1. myślenie naukowe – umiejętność formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych dotyczących przyrody i społeczeństwa;

           

          1. umiejętność komunikowania się w języku ojczystym i w języku obcym, zarówno w mowie, jak i w piśmie;

           

          1. umiejętność posługiwania się nowoczesnymi technologiami informacyjno komunikacyjnymi,

          w tym także dla wyszukiwania i korzystania z informacji;

           

          1. umiejętność uczenia się jako sposób zaspokajania naturalnej ciekawości świata, odkrywania swoich zainteresowań i przygotowania do dalszej edukacji;

           

          1. umiejętność pracy zespołowej.