• MOJA GMINA? LUBIĘ TO!

        •  

           

           

          MOJA GMINA? LUBIĘ TO! ROK SZKOLNY 2015/16


          Moja Szkoła  jest szczególnym miejscem. Rodzice naszych wychowanków nie przychodzą do szkoły tylko po to, 
          by wziąć kartkę z ocenami, bo taka wywiadówka to zmora rodziców, uczniów i nauczycieli. Rodzice   przychodzą
          do szkoły po to, by miło spędzić czas ze swoimi dziećmi i znajomymi. Każda impreza środowiskowa to ważny krok
          w stronę dobrej komunikacji, to dowód na to, że  nauczyciele i rodzice potrzebują się nawzajem. A co zyskują  dzieci?
          Rozwijają mowę, pamięć, pozyskują pozytywne emocje, rozwijają sprawność manualną , poczucie estetyki, rozwijają zainteresowanie tradycją, realizują swoje talenty i uzdolnienia, mają możliwość odniesienia sukcesu.

           W tym roku szkolnym realizujemy w szkole projekt edukacyjny „Moja gmina? Lubię to!”. Innowacja ma na celu  korelację międzyprzedmiotową i międzyszkolną. Treści projektu są zsynchronizowane z porami roku, cyklicznością przyrody, kalendarzem tradycji, rokiem obrzędowym, rocznicami narodowymi i regionalnymi, uroczystościami szkolnymi, lokalnymi, świętami kościelnymi i rokiem liturgicznym.

          Do prawidłowej realizacji programu innowacji niezbędna jest organizacja wycieczek, spacerów, spotkań z ludźmi znanymi w gminie, działaczami społecznymi, członkami straży pożarnych, kół gospodyń, przedstawicielami władz samorządowych.

          Główną ideą innowacji jest pokazanie interdyscyplinarności wiedzy regionalnej. Wiedza ucznia powinna mieć charakter funkcjonalny i prowadzić do umiejętności wyszukiwania i doboru informacji, jak również kształtować samodzielność, logiczne myślenie i nawyk samokształcenia.

          Adresatami projektu są przede wszystkim uczniowie i nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjum położonych w Gminie Wielowieś. Pośrednio odbiorcami programu są także rodzice uczniów i dziadkowie, organizacje społeczne i cała lokalna społeczność.

          -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

           

           

           

          MOJA GMINA JEST PIĘKNA - CZYLI CZAS NA WYCIECZKĘ ROWEROWĄ

          Dnia 18 września 2015r. odbyła się wycieczka rowerowa dla  uczniów klasy V.

          Cele wycieczki:      

          • Poznanie ciekawych miejsc pod względem przyrodniczym i krajobrazowym Gminy Wielowieś
          • Rozwijanie zainteresowań turystycznych i krajoznawczych dzieci i młodzieży,
          • Propagowanie aktywnego, zdrowego i kulturalnego spędzania czasu wolnego,
          • Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci i młodzieży,
          • Rozbudzanie zainteresowań  przyrodą gminy Wielowieś,
          • Integrowanie uczniów z różnych miejscowości,

           

          Trasa wycieczki:

          Świbie, Wiśnicze, Gajowice, Sieroty.

          Długość trasy: około 18km

          Relacja

          Głównym celem wycieczki było poznanie „zielonych pereł” naszej gminy, poznanie okolicznych miejscowości oraz aktywne i kulturalne spędzanie czasu wolnego.
          Trasa wycieczki liczyła około 18 km i wiodła przez okoliczne wsie. Uzbrojeni
          w dobre humory, wyposażeni przez rodziców w prowiant ruszyliśmy spod szkoły
          ze Świbia, drogą asfaltową dojechaliśmy do Wiśnicza.

          Jest to wieś, w której znajduje się grób gminnego kronikarza Wincentego Hoschka, dzięki któremu znamy wiele faktów historycznych związanych z naszą gminą.  
          Po chwili wypoczynku i zwiedzeniu kościoła w Wiśniczu ruszyliśmy w dalszą podróż. Z Wiśnicza ciągnie się droga w Gajowic. W Gajowicach zatrzymaliśmy się na chwilę by podziwiać rozciągające się przed nami widoki. W tej wsi znajduje się najwyższy punkt naszej gminy. Wkrótce dojechaliśmy do żwirowej drogi prowadzącej do Sierot. Wszystko co mijaliśmy budziło nasz zachwyt. Droga, którą jechaliśmy kończyła  się uroczym miejscem – ogródkiem Państwa Mierzwa, którzy przywitali nas ogniskiem i gorącą pyszną grochówką, czyli czas na zasłużony odpoczynek
          i posiłek. Wszyscy pieką kiełbaski, bawią się, rozmawiają, odpoczywają. Niestrudzeni wdrapują się na drzewo oraz próbują swoich możliwości na równoważni.Wypoczęci, posileni i pełni wrażeń, rozpoczęliśmy biesiadowanie
          i „sesję zdjęciową”. Wszystko, co nas otaczało, okazało się bardzo ciekawe. Drzewa, kwiaty, owady, na co dzień nie przyciągające naszej uwagi, stały się teraz interesujące. Wszyscy znaleźli coś dla siebie zajmującego. Jedni obserwowali pracę pająka, inni grali w gry. W drodze powrotnej ruszyliśmy z polanki wąską i trochę zarośniętą drogą. Nie jest to długi odcinek, ale nierówności na  nie pozwoliły na zbyt wygodną jazdę. Chłopcy odcinek ten przejechali na rowerach, ale dziewczęta wolały nie ryzykować. Prowadzenie roweru też jest przyjemne. Przed nami roztacza się pole. Wszyscy zachwycają się widokami.

          Wracamy z powrotem tą samą trasą. Gdy wróciliśmy do Świbia byliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi z naszej wyprawy.

          Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca. Pogoda nam dopisała. Był piękny, słoneczny dzień. Mogliśmy podziwiać ostatnie tego roku uroki lata. Poznaliśmy ciekawe i malownicze zakątki naszej gminy. 

          ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

           

           

          APFELFEST – CZYLI JESIENNE SPOTKANIE RODZINNE  

          18 października 2015 roku odbyło się w naszej II RODZINNE SPOTKANIE JESIENNE pt. „Apfelfest”.  W ramach spotkania odbyło się wiele konkursów i atrakcji:

          1. Konkurs rodzinny pt. „Cudaki z owoców i warzyw”
          2. Konkurs fotograficzny pt. „Najpiękniejsze drzewo mojej miejscowości”
          3. Konkurs kulinarny o tytuł „Masterszefa Gminy Wielowieś” – motywem przewodnim potrawy było „JABŁKO”
          4. Konkurs na „Największe jabłko gminy Wielowieś”
          5. Konkurs na „Najmniejsze jabłuszko gminy Wielowieś”
          6. Olimpiada rodzinna.
          7. Konkurs plastyczny reklamujący hasło „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”

           

           

          Hasłem przewodnim spotkania oraz tygodniowego projektu edukacyjnego było JABŁKO – jego wartości odżywcze, znaczenie gospodarcze i przyrodnicze w naszej gminie.

          Działania nauczycieli i uczniów poprzedzające imprezę środowiskową:

          1. Przygotowania występów artystycznych każdej klasy. Myślą przewodnią wszystkich występów była „Jesień”.
          2. Przygotowanie występu uczennic klasy VI spektaklu w języku niemieckim pt.
             „Die kleine Raupe Nimmersatt”
          3. Opracowanie na lekcjach przyrody prezentacji pt. „JABŁONIE GMINY WIELOWIEŚ” oraz przeprowadzenie cyklu lekcji pt. „Jak powstaje jabłko?”
          4. Rozpropagowanie konkursów rodzinnych.

           

          Przebieg imprezy:

          Spotkanie rozpoczęliśmy od Jesiennego Konkursu Piosenki Jesiennej, który wygrała klasa Ia, następnie przeprowadzono wiele konkursów i zabaw integracyjnych dla dzieci i ich rodziców. A oto niektóre z konkurencji:

          1. Konkurencja I

           Robimy sałatkę owocową:  Mama i dzieci obierają  jabłka ze skórek, tata musi je potrzeć  na tarce. Na końcu należy  zważyć ilość wykonanej sałatki.

          1.  Konkurencja II

          Rozbierz, włóż: Rodzina stoi w rzędzie, pierwszy z każdego rzędu trzyma w ręku koszulkę sportową. Na sygnał ubiera ją i biegnie do pachołka gdzie ją zdejmuje z siebie i zostawia. Następnie biegnie do swojego rzędu. Następna osoba dobiega do pachołka, ubiera koszulkę i biegnie w niej do swojego rzędu. Tam ją zdejmuje i przekazuje kolejnej osobie. Mierzymy czas rodzinie.

          1. Konkurencja III
          2. rzelewanie wody: Zadaniem uczestników jest przelać w małej filiżance wodę z miski do butelki, która stoi kilka metrów dalej. Konkurencję wygrywa na drużyna, której uda się w jak najszybciej wypełnić wodą butelkę.
          3. Konkurencja IV

           Slalom po "omacku":   rodzic ma zawiązane oczy, a dziecko biegnie przed nim i ma kierować rodzicem mówiąc mu, jak ma biec. Dziecko musi doprowadzić rodzica do tablicy gdzie znajduje się jabłko. Rodzic musi przyczepić ogonek jabłuszku. Mierzymy czas.

          Ten uroczysty dzień zakończyliśmy rozstrzygnięciem wszystkich konkursów i wręczeniem nagróe oraz poczęstunkiem Rady Rodziców.

          POZYTYWNE OPINIE NASZYCH GOŚCI, GORMKIE BRAWA, UŚMIECHNIĘTE TWARZE NASZYCH UCZNIÓW

          NA DŁUGO

          POZOSTANĄ W NASZEJ PAMIĘCI  

          ------------------------------------------------------------------------------------

           
           
           

           

           

          Połenice ze Świbia

           I miejsce w X JUBILEUSZOWYM FESTIWALU GWARY ŚLĄSKIEJ WIELOWIEŚ 2015 

          Jeszcze niedawno śląska gwara  była uważana za gorszą odmianę języka wobec języka ogólnego. Taka opinia na niektórych terenach panuje jeszcze i dziś. Tymczasem trzeba pamiętać, że jest to inna niż polszczyzna ogólna odmiana języka narodowego. Nasza gwara stanowi podstawowy symbol
          i nośnik kultury, w gwarze – jak w zwierciadle – możemy się przyjrzeć kulturze ludowej.  Moim zadaniem jest aby była  ona wysoko oceniana i pozytywnie wartościowana, aby cieszyła  się prestiżem wśród moich uczniów i stanowiła podstawowy wyznacznik tożsamości regionalnej. Język śląski pozwala mi  identyfikować się z całą społecznością posługującą się nim, tworzy poczucie wspólnoty, a więc stanowi wyznacznik przynależności do „swoich”, a nie do „obcych”. Udziałem w tym konkursie pragnęłam uświadomić moim uczennicom, że  gwara  pełni ważną funkcję scalania śląskiej społeczności, podkreślania regionalnej odrębności. Dla mnie gwara pozostaje  na zawsze językiem kojarzonym z dzieciństwem i stronami rodzinnymi, czymś bliskim sercu.

          Rodzice pamiętajcie, że jest to nasze   cenne dziedzictwo kulturowe, warto gwarę  pielęgnować, zwłaszcza współcześnie w dobie globalizacji i unifikacji kultury.

          Celem Festiwalu było:

          -kształtowanie tożsamości regionalnej i lokalnej

          -popularyzacja śląskiego dziedzictwa kulturowego

          -pobudzanie aktywności twórczej.

           Konkurs stworzył naszym uczennicom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, a także pogłębia znajomość i wrażliwość na niepowtarzalność gwary śląskiej.

          Do konkursu przygotowały się Jessica Siudeja, Anna Knoppik oraz Karolina Zdrzałek. Uczennice przedstawiły scenkę pt. „Połednice ze Świbia” i zajęły w konkursie I MIEJSCE  - GRATULUJEMY!!!

           

          Rano, rano

          1. Rano, rano, raniusieńko,

          Rano po rosie,

          Szli żniwiorze do roboty,

          Rozwidniało się. /bis/

          1. A na niebie łostre słońce,

          Kosiarzom świyci.

          Rynce twarde, pot się leje,

          Żar z nieba leci /bis/ 

          1. A w połednie bioło pani,

          Wosami kusi

          Kery sie przed niom nie skludzi

          Tego podusi /bis/

          1. Uciekejcie dzieci z pola

          Nie znom czułości

          Dusza gnymbia skryncom karki

          Nie mom litości /bis/

          Jo je  połednica  ze Świbia i godajom że żech jest  Dymonem, kery  pojawio się jak koski dojrzywajom. Godo się tyż na mie przypozna, przypolnica, chabernica, szatanka,  biało  pani, abo żytnio baba.  Gryfno ze mie  kobieta łobleczonom  żech w bioły hohzajtklajd. Asza się grfymi szczewikami,  Latem gymrza  po świbskich polach i pilnuja co by  żodyn nie robioł  na nich  w samo połednie. Jak kogoś tam spotkom przeciepuja na niego  bóle  gowy  i   za kara  koża mu czesać moje piynkne złote włosy. Jo jest   po to, co by strachać bajtli i starzikow przed wyłażeniem  na słońce, bo jo strzega ich  przed udarem słonecznym.

          To wszystko jest cygaństwo, bo to  jo jest połednica  ze Świbia i je żech szkaradnym, odrażającym stworem.  Mom czorno kecka i zopaska, a na nogach pońcochy i szczewiki. Na gowie mom  chustka . Możecie mie trefić  w  połednie jak jest wor i spiekota.  Dusza ludzi, skryncom im karki, kradna do mojego miecha bajtli, kere niszczą koski  zbóż,  bawią się i goniom  w pszynicy.  Jak mie fotś fest znerwuje to zabijom, a jak mam dobry humor to ino szczuja ludzi  moimi psami. Jak  jeszcze roz wyleziecie w połednie bez mycek, hutow, Abo chustki  na pole , to miejcie na mie pozor bo jo  pastwia się nad moimi ofiarami tak dugo aż śmiertka do nich przydzie.

          Słońce ziemia skwarzi

          Chmury z nieba wymiotło
          Zdo sie słyszeć jak w ciszy
          Z kosków syje sie ziorko


          Baby kludzom łostatnie snopki

          Łod słońca majom czerowne lica

          Spolono ziemia  napoczyno pynkać

          I  Rodzi sie połednica

          Stroskane ptoki nad niom śpiewajom
          a łona ? zatroskano czujno, nieubłagano

          jak ta wola co łod Boga

          chodzi kajńś po swoich drogach


          Żodyn się nie dowiy ło tym
          Kaj idzie i skont przyiszła
           czyje cienżkie żywoty

          dźwigo dzisioj na swych rynkach

          Stroskane ptoki nad niom śpiewajom

          a łona? Zatroskano, czujno, nieubłagano

          jak ta wola co łod Boga

          chodzi kajńś po swoich drogach


          Przyidzie tyż i po mnie 
          Za lot wiela ? sama  nie wiem
          Przyjdzie stanie przed chałpom i Powiy  czas już na ciebie

          Stroskane ptoki nad niom śpiewajom

          a łona? Zatroskano, czujno, nieubłagano

          jak ta wola co łod Boga

          chodzi kajńś po swoich drogach

          Drogie dzieci naszym zadaniem jest nie  wzbudzenie w was grozy,  ale  chcemy wam uświadomić, że  lekceważenie siły przyrody jest niebezpieczne.

          A która z nich robi to lepiej?  – zadecydujcie sami.

          ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
           
           

           

           

          MAGICZNY MARCIN

           

          Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu szkoły jest Dzień Świętego Marcina, który obchodziliśmy 13 listopada 2015r. Z tej okazji obyło się w kościele nabożeństwo ku czci św. Marcina, na którym dzieci  śpiewały pieśni w języku niemieckim, następnie przemaszerowaliśmy wspólnie przez wieś z pochodniami  i własnoręcznie wykonanymi lampionami. Największą atrakcją był ubrany w rycerski kostium św. Marcin, który przybył na prawdziwym koniu i w asyście Orkiestry Parafialnej z Wiśnicza prowadził przez wieś orszak marciński. Następnie  udaliśmy się na teren szkoły, gdzie  rozdawane były nagrody za udział w konkursach związanych z obchodami.  Zajadaliśmy się rogalami marcińskimi, kiełbaską z grilla oraz pieczonymi ziemniakami.  Dodatkowymi atrakcjami wieczoru był występ Mażoretek z Kotulina oraz koncert Orkiestry Dętej z Wiśnicza. O wyjątkowości i specyfice tego magicznego wydarzenia decyduje fakt  współdziałania i pracy wielu kreatywnych osób: nauczycieli, pracowników obsługi oraz rodziców. A najważniejsze jest to, że wszyscy wspólnie tworzymy jedną szkolną rodzinę kierującą się dobrem dzieci i dbającą o ich rozwój.

          Teksty rozważań przygotowanych przez uczniów, które zostały odczytane na nabożeństwie.

           WARTO PRZECZYTAĆ I ZASTANOWIĆ SIĘ NAD TYM, CO NAJWAŻNIEJSZE W ŻYCIU

          Św. Marcin znany jest przede wszystkim z uczynku miłości braterskiej. Kiedy był jeszcze młodym żołnierzem, spotkał na drodze ubogiego człowieka skostniałego i kulącego się z zimna. Wziął więc swój płaszcz, przeciął go mieczem na pół i jedną z części oddał owemu człowiekowi. W nocy ukazał mu się we śnie Jezus, okryty tym właśnie płaszczem.

          ………………………………………………………………………………………………………….

          Współczucie  to głęboka świadomość cudzego nieszczęścia i cierpienia.  Prawdziwe współczucie rozwija więzy solidarności, jest to najcenniejszy dar, otwiera czysty kanał miłości do drugiego człowieka. 
          ……………………………………………………………………………………………………………

          Między współczuciem i miłosierdziem istnieje powiązanie. Miłosierdzie jest działaniem. Współczucie może prowadzić do miłosierdzia, szuka drogi aby pomóc choćby w najmniejszym stopniu.

          ……………………………………………………………………………………………………………

          Być jak święty Marcin oz­nacza doświad­czyć w życiu pełnej ga­my uczuć: kochać, cier­pieć, współczuć.  Każdy z nas może już dziś być jak święty Marcin.

          ……………………………………………………………………………………………………………

          Cza­sami wys­tar­czy tyl­ko, że usiądziesz obok i pot­rzy­masz mnie za dłoń... 
          Cza­sami wys­tar­czy tyl­ko, że usiądziesz obok i ob­da­rujesz mnie uśmiechem...
          Cza­sami wys­tar­czy tyl­ko, że usiądziesz obok i po pros­tu będziesz milczał...
          I wca­le nie mu­sisz za­nosić się płaczem. Mówić jak mi współczu­jesz, jak bar­dzo jest Ci przyk­ro. 
          Wys­tar­czy byś był. Nic więcej. 

          ……………………………………………………………………………………………………….

          Być jak  żebrak oznacza doświadczyć w życiu pełnej gamy uczuć:  dziękować, radować się , uwielbiać.

          ………………………………………………………………………………………………………..

          Dziękujemy Ci Jezu! za naszych rodziców i dar życia, za ich miłość, trud i poświęcenie..

          …………………………………………………………………………………………………………..

           Dziękujemy  Ci Jezu  za naszego księdza proboszcza. Wspieraj go swoimi łaskami, obdarz zdrowiem i spraw, aby za swój trud apostolski doświadczał życzliwości swoich parafian.

          ………………………………………………………………………………………………………….

          Dziękujemy Ci Jezu  za naszych nauczycieli i  za kolegów, tych dobrych i tych, którzy są dla mnie mniej mili.

          …………………………………………………………………………………………………………..

          Dziękujemy Ci Jezu  za trud odrabiania lekcji. Nauka to mój obowiązek, to moje z Tobą budowanie świata.

          …………………………………………………………………………………………………………..

          Dziękujemy Ci Jezu za dzieci, które nam dałeś i powierzyłeś opiece. Prowadź  naszych wychowanków światłem Twojego ducha. Pozwól nam im pomagać.

          ……………………………………………………………………………………………………………............................

                      

          CEL OGÓLNY SPOTKANIA: 

          • kształtowanie więzi rodzinnych i społecznych opartych na wspólnocie historycznej, kulturowej i terytorialnej. Rozwijanie więzi uczuciowych ze swoją rodziną, miejscowością i regionem.

           

          CELE SZCZEGÓŁOWE:

           

          • Rozwijanie aktywnego i świadomego udziału uczniów w życiu lokalnej społeczności.
          • Zapewnienie uczniom ciągłej możliwości poznawania  kultury  regionu,
          • Integracja mieszkańców gminy Wielowieś,
          • Wzmacnianie więzi emocjonalnej pomiędzy klasami,
          • Wdrażanie do pracy w zespole i wspólnego udziału w zabawie,
          • Wzbudzanie zainteresowania obrzędami ludowymi i obchodami,
          • Wyzwalanie aktywności i inwencji twórczej.
          • Zapoznanie uczniów z historią i kulturą regionu.
          • Zapewnienie uczniom ciągłej możliwości poznawania kultury i języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowych.
          • Rozwijanie umiejętności aktorskich, plastycznych i muzycznych ucznia.
          • Rozbudzenie  wśród uczniów potrzeby  kształtowania kultury i tożsamości narodowej.
          • Nawiązanie bezpośrednich  kontaktów  z najstarszymi mieszkańcami gminy.
          • Rozwijanie wartości rodzinnych związanych z wartościami kulturowymi wspólnoty lokalnej. Rozwijanie wiedzy o tradycjach rodzinnych, o kulturze regionu i jej związkach z kulturą Polski oraz kulturami różnych narodów.



          EFEKTY

          Uczniowie:

          • Mają możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu wiedzy o regionie,
          • Poznają kolegów i koleżanki oraz ich rodziców z innych klas,
          • Sumiennie wywiązują się z powierzonych zadań i obowiązków,
          • Są kreatywni i twórczy,
          • Rozwijają swoje zdolności artystyczne, muzyczne i językowe,
          • Poznają legendy związane z regionem,
          • Udoskonalają  umiejętności korzystania z informacji i wykorzystywania wiedzy

           w praktyce,

          • Poprawiają relacje z zespołem klasowym,
          • Udoskonalają znajomość języka niemieckiego,
          • Odczytują związki łączące tradycję rodzinną z tradycją regionu,
          • Rozpoczynają  świadome i artystyczne uczestnictwo w życiu wspólnoty lokalnej,
          • Czują  się związanymi z tą ziemią i żyjącymi tu ludźmi, odczuwają, że jest cząstką swej miejscowości i czują się odpowiedzialnymi za jej dalsze losy,
          • Odczuwają dumę z powodu swych śląskich korzeni, tradycji rodzinnych i narodowych,
          • Biorą czynny udział w życiu szkoły: uroczystościach szkolnych, uroczystych akademiach okolicznościowych,
          • Wykazują się inwencją twórczą,

           

           

          Działania uczniów poprzedzające imprezę pt. „Dzień św. Marcina:

          Wszyscy uczniowie zostają zapoznani na lekcjach języka niemieckiego z legendą o św. Marcinie, uczniowie klas I –III przygotują prace plastyczne pt. „Sankt Martins Legende”, a uczniowie klas IV-VI wykonują lampiony marcińskie.  W ramach działań proekologicznych, do wykonania lampionów należało użyć słoików po wekach. Najciekawsze prace plastyczne oraz lampiony zostały nagrodzone. W domach uczniowie przygotowali wraz z rodzicami lampiony, które były ozdobą orszaku marcińskiego.

          Przebieg spotkania:

          1. Nabożeństwo ku czci św. Marcina.
          2. Przywitanie św. Marcina oraz utworzenie orszaku
          3. Przemarsz przez wieś z lampionami i pochodniami
          4. Powrót do szkoły i prezentacje klas: wręczenie nagród i wspólne śpiewanie marcińskich piosenek
          5. Poczęstunek Rady Rodziców
          6. Występy artystyczne orkiestry dętej z Wiśnicza oraz Mażoretek z Kotulina.
          7. Puszczanie lampionów szczęścia.

          Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów, rodziców, jak i mieszkańców gminy. Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Spotkanie przebiegło w miłej i rodzinnej atmosferze. W organizację przedsięwzięcia zaangażowało się bardzo dużo osób, przez co było ono jeszcze bardziej efektowne i profesjonalne.

           

          ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

           

          ANDRZEJKI - KATARZYNKI - WRÓŻBY - ZABAWA - RADOŚĆ

           

          Dnia 29 listopada uczniowie szkoły podstawowej obchodzili Andrzejki podczas Dyskoteki Andrzejkowej. Poza muzyką, tańcami,  świetną zabawą, uczniowie mieli okazję sprawdzić co przyniesie im przyszłość korzystając z usług szkolnych wróżek.  Ponadto, każdy miał okazję w tradycyjny sposób uczcić Andrzejki lejąc wosk, bądź biorąc udział w specjalnych zabawach andrzejkowych.

          Celem zabawy było

          • poznanie i utrwalenie wróżb i zwyczajów andrzejkowych;
          • dostarczenie przeżyć estetycznych, moralnych i społecznych;
          • rozwijanie wyobraźni i fantazji wychowanków;
          • wdrażanie do współdziałania w grupie;
          • wdrażanie do samodyscypliny na zajęciach.

          ------------------------------------------------------------------------------------------------------------

           

           

           

           

          KLASOWA IMPREZKA

           

           

          3 grudnia odbyło się  spotkanie uczniów klasy V oraz ich rodziców. Wizyta w kręgielni była możliwą dzięki funduszom, jakie dzieci zebrały przygotowując i samodzielnie wykonując marmoladę jabłkową, którą sprzedawały na Jesiennym Spotkaniu Rodzinnym.

          Celem imprezy było:
          · wypracowanie atmosfery życzliwości, poczucia bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania
          · tworzenie sytuacji aktywizujących i integrujących uczniów
          · kształtowanie pozytywnych stosunków koleżeńskich
          · budowanie poczucia własnej wartości
          · kształcenie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych
          · kształtowanie wrażliwości na potrzeby innych
          · ćwiczenie umiejętności komunikowania się 
          · uczenie tolerancji
          · nabywanie przydatnych umiejętności interpersonalnych (asertywność, budowanie wiary w siebie i zespół, rozwiązywania konfliktów)
          · tworzenie możliwości zespołowego podejmowania decyzji 
          · uczenie współpracy i współdziałania
          · zapobieganie izolowaniu uczniów mających problemy w nawiązywaniu bliższych kontaktów z kolegami
          · wspieranie integracji uczniów jednej klasy z resztą społeczności szkolnej
          · przygotowanie do życia w społeczeństwie przez wspólną naukę, zabawę i rekreację.

           

          .......................................................................................................................................................

           

           

           

          RODZINNY WYJAZD DO PRAGI

           

           

          12 grudnia uczniowie wraz z rodzicami wzięli udział w niezwykłej wyciecze do Pragi na Jarmark Bożonarodzeniowy.

           

           

          Celem wycieczki było:

          • Kształcenie szacunku dla innych kultur etnicznych i narodowych poprzez poszanowanie dziedzictwa własnego regionu. Wpajanie postawy otwartości na różnorodność kultur i ludzkich postaw.

          Dzięki wycieczce uczeń:

          • wykazuje właściwą postawę wobec innych kultur, narodowości, religii, opinii.
          • wie co to jest zabytek archeologiczny i zna zady ochrony stanowisk archeologicznych,
          • odczuwa dumę z powodu swych śląskich korzeni, tradycji rodzinnych i narodowych,
          • stara się nie dopuścić do zanikania rodzimych tradycji.

           

           

           

          Kiedy śnieg pokrywa gotyckie wieże ratusza i słynny zegar astronomiczny, Praga staje się tłem pięknej zimowej baśni. Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze odbywa się na Rynku Starego Miasta wokół błyszczącej ogromnej choinki oraz na placu Wacława, a na zamku Królewskim na Hradczanach stoi piękna szopka betlejemska.  

          Kolędy, świąteczne smakołyki, grzane wino i miód oraz setki najrozmaitszych ozdób świątecznych to tylko część programu naszej wycieczki.

          Co  zobaczyliśmy? Most Karola, Katedrę św. Wita, Kościół św. Mikołaja, Zamek Królewski, Ratusz, Plac Wacława, Pomnik Jana Husa

          Co kupiliśmy? Ręczne rzeźbione lalki i zabawki z drewna, czeskie kryształy, ręcznie zdobione kubki ceramiczne.

          Co zjedliśmy i wypiliśmy? Gorący poncz, pitny miód, pieczone kasztany i tradycyjne czeskie pieczywo. Nie zabrakło też pysznych słodyczy, m.in. trdelniki - tradycyjne czeskie pieczone ciastka z cynamonem

           


           

           

          BOŻONARODZENIOWE WARSZTATY  

           

           

          22 grudnia był radosnym dniem w naszej szkole

          Celem warsztatów  było:

          • Rozwijanie aktywnego i świadomego udziału uczniów w życiu lokalnej społeczności.
          • Kształcenie nawyku samodzielnej pracy, niesienia pomocy innym ludziom, kulturalnego zachowania się, korzystania z regionalnych dóbr kultury materialnej i duchowej.
          • Rozwijanie umiejętności  plastycznych
          • Rozwijanie wartości rodzinnych związanych z wartościami kulturowymi wspólnoty lokalnej. Rozwijanie wiedzy o tradycjach rodzinnych, o kulturze regionu i jej związkach z kulturą Polski oraz kulturami różnych narodów.

           

          Dzięki projektowi uczeń:

          • zna śląskie tradycje bożonarodzeniowe, zachowuje je w swoim domu, opowiada i o rodzinnych tradycjach znanych mu z domu,
          • podejmuje próby wyrażania siebie poprzez twórczość, np. poetycką, muzyczną, śpiewaczą, sztukę, teatr, malarstwo etc.,
          • dostrzega swoje możliwości i zdolności, które mają wpływ na zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego regionu.
          • współdziała w grupie, wyraża własne myśli i poglądy wynikające z akceptacji samego siebie, nie ulega bezkrytycznie opinii innych ludzi,
          • docenia rolę przyrody historii i kultury, dostrzega ich piękno, rozumie potrzebę zachowania
          • odczuwa dumę z powodu swych śląskich korzeni, tradycji rodzinnych i narodowych,
          • bierze czynny udział w życiu szkoły
          • ma świadomość zmian kulturowych, jakie nastąpiły na przestrzeni kilku pokoleń,
          • wykazuje się wrażliwością muzyczną i szacunkiem dla tradycji,
          • posiada właściwą hierarchię wartości i postaw społecznych.

           

          W ramach imprezy przygotowano wiele atrakcji:

          „Weihnachtsleckereien”czyli „Świąteczne smakołyki” – degustacja wypieków bożonarodzeniowych.

          „In der Weihnachtsbäckerei”czyli „Z wizytą w świątecznej piekarni“ – uczniowie klas młodszych otrzymali piernik bożonarodzeniowy i mogli udekorować go kolorowymi lukrami i cukierkami (najpiękniej udekorowane pierniki zostały nagrodzone).

          „In der Weihnachtskugelnfabrik”czyli „ W świątecznej fabryce bombek” – uczniowie klas starszych otrzymali bombki i malowali  je w  niepowtarzalne wzory i kolory.

          „Der Weihnachtswettbewerb”czyli „Bożonarodzeniowy konkurs” –każda klasa mogła wziąć udział w konkursie na „Najdłuższy łańcuch choinkowy” 

          ------------------------------------------------------------------------------------------------------

           

          FASCHING – CZYLI NA NIEMIECKIM JEST WESOŁO!!

           

          Celem lekcji było
          - zapoznanie dzieci z tradycją zabawy karnawałowej i zachęcenie do jej kultywowania
          - rozwijanie aktywności ruchowej, muzycznej, artystycznej
          - kształcenie umiejętności wspólnej zabawy, tworzenie atmosfery życzliwości, współpracy oraz pozytywnych relacji w grupie

          Czy wiecie że karnawał w Niemczech zaczyna się co roku już 11 listopada,  o godz. 11.11. Parady uliczne natomiast, prawie dwa miesiące później, czyli  6 stycznia (w Święto Trzech Króli ). Ludzie w czasie karnawału chętnie przebierają się za czarownice lub clownów. Są weseli i skorzy do zabawy i żartów! A to przecież tak jak my!! 

           

          W KARNAWALE SAME BALE…

           

           

          4 luty w naszej szkole był dniem zabawy i radości, dzieci dowiedziały się wiele o tradycjach karnawałowych i zwyczajach ostatkowych naszych miejscowości.

          Głównym celem zajęć było
          - zapoznanie dzieci z tradycją zabawy karnawałowej i zachęcenie do jej kultywowania,
          - rozwijanie aktywności ruchowej, muzycznej, artystycznej,
          - kształcenie umiejętności wspólnej zabawy, tworzenie atmosfery życzliwości i współpracy 
          - wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju,
          - rozwijanie pozytywnych relacji w grupie.

          Po tym radosnym dniu uczeń naszej szkoły:
          - zna tradycje związane z karnawałem,
          - potrafi integrować się podczas wspólnych zabaw i tańców,
          - potrafi być aktywnym i twórczym podczas zabaw i konkursów,
          - odczuwa potrzebę zabawy i ekspresji ruchowej,

           

          A teraz kilka ciekawostek do przeczytania i zapamiętania:

           

          "Babskim combrem"  określano kobiece zabawy, najczęściej w karnawale, bywa również że organizuje się takie uroczystości w ramach wieczorów panieńskich itp. Zwyczaj ten prawdopodobnie przywędrował do nas z Niemiec gdzie wciąż jest praktykowany.  Na Śląsku, babski comber popularny był już w średniowieczu. Tak więc widać jak długa jest jego tradycja. Zwykle odbywał się w tłusty czwartek. Pierwej comber był niezwykle huczną zabawą zamężnych kobiet , umawiały się one w określonym miejscu i w określonym czasie. Na spotkania niewiasty stawiały się cudacznie ubrane i wymalowane.. Na Śląsku przebierały się w rozmaite stroje, zakładały maski, a potem stawały do konkursów na najdowcipniejsze i najzabawniejsze przebranie. Niekiedy zabierały ze sobą miotły, kosy, misy – jednym słowem wszystko, za pomocą czego mogły wzniecać hałas i co mogło przydać się w czasie zabawy. Gdy już wszystko było ugadane tuż przed zabawą można było sobie pozwolić na ujawnienie tajemnicy. Formowano wtedy orszak, który przemieszczał się w kierunku głównego miejsca spotkań wszystkich mieszkańców np. centrum wsi lub rynku w mieście. Na przedzie orszaku szły kobiety, które wybierały tak zwaną Marszałkową. Tę funkcję mogły pełnić jedynie najważniejsze, mocne w gębie, pyskate energiczne mężatki. Niosły one słomianą kukłę tzw. COMBRA który miał odzwierciedlać mężczyznę. W trakcie pochodu nakazane było śpiewanie i tańcowanie- grunt by było dużo wrzasku i zabawy. Najpopularniejszą przyśpiewką chętnie przez kobiety powtarzaną było : „Kiej ostatki, to ostatki, niech się trzęsą babskie zadki”. Na śpiewach i tańcach zabawa się jednak nie kończyła, punktem kulminacyjnym babskiego combra było rozdzieranie słomianej kukły. Gdy marszałkowa dała znak, wszystkie baby uczestniczące w combrze, rzucały się z piskiem i wrzaskiem na kukłę rozszarpując ją i wyciągając źdźbła słomy. Wierzono, że ów źdźbła miały zapewnić sukces w miłości aż do końca roku.

          "Wodzenie niedźwiedzia" to tradycja kultywowana w  wielu  śląskich wsiach. Barwny i głośny korowód w skład którego wchodzą zazwyczaj: kominiarz, leśnik, cyganka, diabeł, lekarz, policjant, śmierć i para nowożeńców, muzykanci oraz  prowadzony na postronku niedźwiedź z początkiem każdego nowego roku odwiedza mieszkańców wsi. Niedźwiedź w tradycji ludowej symbolizuje wszelkie zło, jakie spotyka człowieka. Każda gospodyni bądź tez gospodarz domu powinien zatańczyć z niedźwiedziem, gdyż wróży to  szczęście na cały rok, ponadto gospodarz powinien poczęstować wodzących niedźwiedzia wódką. Jeśli gospodarze próbują wymigać się od tych powinności, diabeł lub kominiarz smaruje gospodarzom twarze sadzą. W ramach podziękowania za odwiedziny, zazwyczaj składają przebierańcom wolne datki bądź też częstują słodyczami.

           

           

           

          ====================================================================================

          ====================================================

          Sprawozdanie z realizacji innowacji edukacyjnej  „Moja gmina? Lubię to!”

           

          Innowacja zakłada kształtowanie etycznego stosunku do małej ojczyzny, wydobywanie
          w procesie edukacyjnym i wychowawczym wartości, jakie tkwią w przyrodniczym, kulturowym i społecznym otoczeniu ucznia.

          Projekt zakłada korelację międzyprzedmiotową. Treści projektu są zsynchronizowane z porami roku, cyklicznością przyrody, kalendarzem tradycji, rokiem obrzędowym, rocznicami narodowymi i regionalnymi, uroczystościami szkolnymi, lokalnymi, świętami kościelnymi i rokiem liturgicznym.

          Główną ideą innowacji jest pokazanie interdyscyplinarności wiedzy regionalnej. Wiedza ucznia powinna mieć charakter funkcjonalny i prowadzić do umiejętności wyszukiwania i doboru informacji, jak również kształtować samodzielność, logiczne myślenie i nawyk samokształcenia.

          Zrealizowane zadania pozwoliły na:

          ·         Budzenie u uczniów zaintereso­wań przeszłością, dniem dzisiejszym i przyszłością swojej rodziny, miejscowości i regionu. Wyposażeni uczniów w wiedzę o człowieku, życiu
           i świecie z perspektywy regionalnej kultury, historii i współczesności.

          ·         Rozwijanie u uczniów tożsamości narodowej i postaw patriotycznych związanych
           z historią i kulturą narodową i regionalną.

          ·         Kształtowanie więzi rodzinnych i społecznych opartych na wspólnocie historycznej, kulturowej i terytorialnej. Rozwijanie więzi uczuciowych ze swoją rodziną, miejscowością i regionem.

          ·         Zapoznanie uczniów z historią i kulturą rodzinnej miejscowości, parafii, gminy i regionu.

          ·         Zapewnienie uczniom ciągłej możliwości poznawania  kultury i języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowych.

          ·         Wykształcenie umiejętności korzystania z dorobku kulturowego oraz właściwego interpretowania wydarzeń z kręgu rodzinnego, środowiska lokalnego i narodowego.

          ·         Poznanie najbliższego środowiska geograficzno-przyrodniczego, ukazanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych, unikatowości przyrody regionu i wykształcenie poczucia odpowiedzialności za jej stan.

          ·         Rozwijanie wiedzy o tradycjach rodzinnych, o kulturze regionu i jej związkach z kulturą Polski oraz kulturami różnych narodów.

          ·         Ukazanie związków między ważnymi wydarzeniami w dziejach Polski, a dziejami lokalnymi i historią rodzinną.

          ·         Kształtowanie u uczniów szacunku wobec dorob­ku przeszłych pokoleń i potrzeby pielęgnowania tradycji rodzinnych, regionalnych i narodowych. Kształcenie umiejętności dostrzegania ciągłość rozwoju kultury i trwałość ludzkich osiągnięć.

          ·         Kształtowanie u uczniów potrzeby ochrony zabytków historycznych, kulturowych
           i przyrodniczych, pamiątek i miejsc pamięci.

          ·         Rozwijanie aktywnego i świadomego udziału uczniów w życiu lokalnej społeczności.

          ·         Kształcenie nawyku samodzielnej pracy, niesienia pomocy innym ludziom, kulturalnego zachowania się, korzystania z regionalnych dóbr kultury materialnej i duchowej.

          ·         Rozwijanie umiejętności analizy i interpretacji materiałów źródłowych, map, planów, wykresów i zestawień statystycznych oraz przekazów ustnych.

          ·         Rozwijanie umiejętności aktorskich, plastycznych, dziennikarskich oraz zainteresowań turystycznych.

          ·         Kształcenie szacunku dla innych kultur etnicznych i narodowych poprzez poszanowanie dziedzictwa własnego regionu. Wpajanie postawy otwartości na różnorodność kultur
           i ludzkich postaw.

          ·         Holistyczne podejście do zdrowia oraz rozpowszechnienie koncepcji wszechstronnej edukacji prozdrowotnej w gminie.

          ·         Zachęcanie uczniów do zdrowego stylu życia i stwarzanie warunków
          i możliwości zachowań sprzyjających zdrowiu.

          ·         Rozpowszechnienie pojęcia profilaktyki prozdrowotnej.

           

                                                

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

                                             

           

           

           

           

           

          Zrealizowane zadania w I półroczu roku szkolnego 2015/16

           

          Zrealizowana tematyka

          Opis zadania

          1. Wybory do Samorządu Uczniowskiego- kampania wyborcza, wybory.

          Po wybraniu samorządów klasowych, uczniowie rozpoczęli kampanię wyborczą na rzecz swoich kolegów i koleżanek, zorganizowano prezentację klas oraz profesjonalny lokal wyborczy z kartami do głosowania. Powołano komisję wyborczą odpowiedzialną za demokratyczny przebieg wyborów. Uczniowie którzy zapomnieli w tym dniu legitymacji uczniowskiej, nie mogli brać udziału w wyborach.

          1. Sprzątanie Świata

          Już od wielu lat nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata". Wszyscy uczniowie  w atmosferze emocjonalnego zaangażowania uczestniczyły w akcji i oczyszczały z odpadów najbliższą okolicę. Mimo, że zmobilizowani naszymi działaniami mieszkańcy dbają o swoje posesje, śmieci niestety nadal nie brakuje.

          1. Akcja – Po pierwsze drugie śniadanie

          Raz w miesiącu uczniowie klas starszych przygotowują dla całej szkoły drugie śniadanie. Akcja ma za zadanie uświadamianie uczniom jak ważne dla ich rozwoju jest zdrowe odżywianie.

          1. Wycieczka rowerowa – Moja gmina jest piękna

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Trasa wycieczki: Świbie-Wiśnicze-Gajowice-Sieroty. Celem wycieczki było:

          • Rozwijanie zainteresowań turystycznych Poznanie ciekawych miejsc pod względem przyrodniczym i krajobrazowym
          • Propagowanie aktywnego, zdrowego i kulturalnego spędzania czasu wolnego,
          • Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci
          • Rozbudzanie zainteresowań  przyrodą gminy Wielowieś,
          • Integrowanie uczniów z różnych miejscowości.
          1. Apfelfest czyli jesienne spotkanie rodzinne – impreza otwarta

          Hasłem przewodnim spotkania oraz tygodniowego projektu edukacyjnego było JABŁKO – jego wartości odżywcze, znaczenie gospodarcze i przyrodnicze w naszej gminie.

           

          W ramach spotkania odbyło się wiele konkursów i atrakcji:

          Konkurs rodzinny pt. „Cudaki z owoców i warzyw”

          Konkurs fotograficzny pt. „Najpiękniejsze drzewo mojej miejscowości”

          Konkurs kulinarny o tytuł „Masterszefa Gminy Wielowieś”

           Konkurs na „Największe jabłko gminy Wielowieś”

          Konkurs na „Najmniejsze jabłuszko gminy Wielowieś”

          Olimpiada rodzinna.

          Konkurs plastyczny reklamujący hasło „Jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka ode mnie”

           

          1. X Festiwal Gwary Śląskiej – udział uczniów klas III oraz klasy VI

          Celem Festiwalu było:

          -kształtowanie tożsamości regionalnej i lokalnej

          -popularyzacja śląskiego dziedzictwa kulturowego

          -pobudzanie aktywności twórczej.

           Konkurs stworzył naszym uczennicom okazję do indywidualnej wypowiedzi artystycznej, a także pogłębia znajomość i wrażliwość na niepowtarzalność gwary śląskiej.

          Do konkursu przygotowały się Jessica Siudeja, Anna Knoppik oraz Karolina Zdrzałek. Uczennice przedstawiły scenkę pt. „Połednice ze Świbia” i zajęły w konkursie I miejsce w swojej kategorii wiekowej. W konkursie wzięła również klasa III, która pod opieką p. Pallach również zajęła I miejsce w swojej grupie wiekowej, a uczeń Szymon Kozubik zdobył wyróżnienie w kategorii Monolog.

           

          1. Obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości

          W dniach 12 -18 listopada obchodziliśmy, tak jak w ponad 100 innych krajach, Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Celem tego ogromnego przedsięwzięcia jest „propagowanie idei przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, ich aktywnej postawy wobec życia i poczucia współodpowiedzialności za przyszłość świata.”

          Szkołę odwiedziło wielu ciekawych gości, a także uczniowie zostali zaproszeni do zakładów pracy znajdujących się na terenie naszej gminy. Spotkania dotyczyły między innymi zasad zakładania i prowadzenia firmy. Przedsiębiorcy opowiadali  młodym ludziom o początkach i rozwoju swojej firmy, a także relacjach pracodawca-pracownik. Zwiedzaniu  towarzyszyły rozmowy na temat roli marketingu w rozwoju firmy i inwestowania w pracowników. Zdecydowanie podkreślano, że budowanie pozycji na  rynku odbywa się przez etyczne postępowanie, zarówno wobec pracowników, jak i klientów firmy. Wszystkie wizyty były bardzo udane i należy je uznać za niezwykle cenne lekcje – lekcje prawdziwego życia. Wszyscy goście zgodnie podkreślali znaczenie sumiennej pracy i uczciwości w codziennej działalności biznesowej.

          Uczniowie dowiedzieli się, jak wyglądała droga do sukcesu ludzi, których dzisiaj podziwiają, których osiągnięcia stawiane za wzór.

          1. Magiczny Marcin

          Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu szkoły jest Dzień Świętego Marcina, który obchodziliśmy 13 listopada 2015r. Przebieg spotkania:

          • nabożeństwo ku czci św. Marcina, na którym dzieci  śpiewały pieśni w języku niemieckim,
          • przemarsz  przez wieś z pochodniami  i własnoręcznie wykonanymi lampionami.
          • WystępOrkiestry Parafialnej z Wiśnicza prowadził przez wieś orszak marciński.
          • Degustacja  rogali  barcińskich
          • Ognisko i puszczanie lampionów szczęścia kiełbaską z grilla
          • Występ Mażoretek z Kotulina
          1. Andrzejki, Katarzynki

          Dnia 29 listopada uczniowie szkoły podstawowej obchodzili Andrzejki podczas Dyskoteki Andrzejkowej. Poza muzyką, tańcami,  świetną zabawą, uczniowie mieli okazję sprawdzić co przyniesie im przyszłość korzystając z usług szkolnych wróżek.  Ponadto, każdy miał okazję w tradycyjny sposób uczcić Andrzejki lejąc wosk, bądź biorąc udział w specjalnych zabawach andrzejkowych.

          Celem zabawy było

          • poznanie i utrwalenie wróżb i zwyczajów andrzejkowych;
          • dostarczenie przeżyć estetycznych, moralnych i społecznych;
          • rozwijanie wyobraźni i fantazji wychowanków;
          • wdrażanie do współdziałania w grupie;
          • wdrażanie do samodyscypliny na zajęciach.
          1. Mikołajkowy wyjazd na kręgle

          3 grudnia odbyło się  spotkanie uczniów klasy V oraz ich rodziców. Wizyta w kręgielni była możliwą dzięki funduszom, jakie dzieci zebrały przygotowując i samodzielnie wykonując marmoladę jabłkową, którą sprzedawały na Jesiennym Spotkaniu Rodzinnym.

          Celem imprezy było:
          · wypracowanie atmosfery życzliwości, poczucia bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania
          · tworzenie sytuacji aktywizujących i integrujących uczniów
          · kształtowanie pozytywnych stosunków koleżeńskich
          · budowanie poczucia własnej wartości
          · kształcenie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych
          · kształtowanie wrażliwości na potrzeby innych
          · ćwiczenie umiejętności komunikowania się 
          · uczenie tolerancji
          · nabywanie przydatnych umiejętności interpersonalnych (asertywność, budowanie wiary w siebie i zespół, rozwiązywania konfliktów)
          · tworzenie możliwości zespołowego podejmowania decyzji 
          · uczenie współpracy i współdziałania
          · zapobieganie izolowaniu uczniów mających problemy w nawiązywaniu bliższych kontaktów z kolegami
          · wspieranie integracji uczniów jednej klasy z resztą społeczności szkolnej
          · przygotowanie do życia w społeczeństwie przez wspólną naukę, zabawę i rekreację

          1. Rodzinny wyjazd do Pragi na Jarmark bożonarodzeniowy

          12 grudnia zorganizowano dla uczniów, rodziców oraz mieszkańców gminy wycieczkę do Pragi na Jarmark Bożonarodzeniowy.

          Celem wycieczki było:

          Kształcenie szacunku dla innych kultur etnicznych i narodowych poprzez poszanowanie dziedzictwa własnego regionu. Wpajanie postawy otwartości na różnorodność kultur i ludzkich postaw.

          Dzięki wycieczce uczeń:

          • wykazuje właściwą postawę wobec innych kultur, narodowości, religii, opinii.
          • wie co to jest zabytek archeologiczny i zna zady ochrony stanowisk archeologicznych,
          • odczuwa dumę z powodu swych śląskich korzeni, tradycji rodzinnych i narodowych,
          • stara się nie dopuścić do zanikania rodzimych tradycji.

           

          1. Bożonarodzeniowe warsztaty

          W ramach imprezy przygotowano wiele atrakcji:

          „Weihnachtsleckereien”czyli „Świąteczne smakołyki” – degustacja wypieków bożonarodzeniowych.

          „In der Weihnachtsbäckerei”czyli „Z wizytą w świątecznej piekarni“ – uczniowie klas młodszych otrzymali piernik bożonarodzeniowy i mogli udekorować go kolorowymi lukrami i cukierkami (najpiękniej udekorowane pierniki zostały nagrodzone).

          „In der Weihnachtskugelnfabrik”czyli „ W świątecznej fabryce bombek” – uczniowie klas starszych otrzymali bombki i malowali  je w  niepowtarzalne wzory i kolory.

          „Der Weihnachtswettbewerb”czyli „Bożonarodzeniowy konkurs” –każda klasa mogła wziąć udział w konkursie na „Najdłuższy łańcuch choinkowy”

          Przeprowadzono również konkurs na najciekawszy kalendarz adwentowy.

          1. Fasching – czyli na niemieckim jest wesoło

          Celem lekcji było
          - zapoznanie dzieci z tradycją zabawy karnawałowej i zachęcenie do jej kultywowania
          - rozwijanie aktywności ruchowej, muzycznej, artystycznej
          - kształcenie umiejętności wspólnej zabawy, tworzenie atmosfery życzliwości, współpracy oraz pozytywnych relacji w grupie

           

           

           

           

                               Zrealizowane zadania w II półroczu roku szkolnego 2015/16

          1. Turniej tenisa stołowego – eliminacje do turnieju gminnego

          Cele:

          • ukazanie sportu jako alternatywy wobec patologii,
          •  promowanie zdrowego stylu życia,
          •  integracja podczas gier i zabaw sportowych uczniów w różnym wieku,
          • wpajanie zasad zdrowej rywalizacji sportowej,
          • wdrożenie do aktywnego i zdrowego spędzania czasu wolnego,
          • kształtowanie zachowań prozdrowotnych,
          • edukacja poprzez zabawę.

           

          1. Dzień Babci i Dziadka: Meine Oma ist lieb.

          Cele:

          • wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodziną,
          • kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku do dziadków,
          • nawiązywanie bliższych kontaktów z Babcią i Dziadkiem poprzez radosne, wspólne przeżywanie ich święta,
          • okazywanie szacunku Babci i Dziadkowi.

           

          1. Comber w szkole

          Cele:

          • kształtowanie umiejętności współdziałania w sytuacjach zabawowo- zadaniowych,
          • odkrywanie własnych możliwości twórczych,
          • wzbogacanie wiedzy o tradycjach i obrzędach ludowych naszego regionu.

          ·          

          1. W karnawale same bale

          Cele:

          • zapoznanie dzieci z tradycją zabawy karnawałowej i zachęcenie do jej kultywowania,
          • rozwijanie aktywności ruchowej, muzycznej, artystycznej,
          • kształcenie umiejętności wspólnej zabawy,
          • tworzenie atmosfery życzliwości, współpracy oraz pozytywnych relacji w grupie
          1. Walentynkowy Festiwal Piosenki Miłosnej

          Cele:

          • rozwijanie uzdolnień muzycznych, 
          • rozbudzanie aktywności twórczej, 
            konfrontacja dorobku artystycznego dzieci,
          • wypowiadanie uczuć w formie muzycznej,
          • odkrywanie młodych talentów,
          • kształtowanie takich cech osobowości jak sprawiedliwość, obiektywizm, odpowiedzialność, rzetelność, uczciwość, wrażliwość, szacunek dla drugiego człowieka i jego dokonań,
            rozwijanie aktywności i samorządności uczniów,
          • kształtowanie więzi emocjonalnej między rówieśnikami,
          • kształcenie umiejętności pokonywania własnej nieśmiałości podczas publicznych wystąpień,
          • kształcenie u uczniów postawy zaangażowania społecznego.
          1. Warsztaty kroszonkarskie oraz wielkanocne szukanie jajek

          Cele:

          • zachowanie i pielęgnowanie tradycji  oraz obyczajów ludowych Świąt Wielkanocnych
          • kultywowanie obrzędu zdobienia jajek wielkanocnych, zakorzenionego w kulturze naszej społeczności,
          • przygotowanie do konkursu kroszonkarskiego.
          • ozdabianie jajka techniką rytowniczą
          1. Josef von Eichendorf –

          udział w konkursie recytatorskim

          Cele:

          • popularyzowanie twórczości Josefa von Eichendorfa,
          • rozwijanie zdolności językowych i recytatorskich,
          • zainteresowanie uczniów poezją niemieckojęzyczną,
          • zachęcanie do występów na scenie,
          • prezentacja umiejętności uczniów,
          • uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze
          1. W życiu jak w cyrku. Pierwszy Dzień Wiosny. Gaik i Marzanna.

          Cele:

          • zapoznanie z tradycją żegnania zimy i powitania wiosny,
          • rozwijanie wrażliwości słuchowej poprzez słuchanie muzyki poważnej,
          • kształtowanie pozytywnej motywacji do zabaw ruchowych,
          • utrwalanie wiadomości na temat charakterystycznych cech przedwiośnia, 
          • poznanie pedagogiki cyrku jako metody skutecznie wspomagającej działania wychowawcze i  profilaktyczne,
          • metody spędzania czasu wolnego,
          • nabycie umiejętności podstawowych sztuczek cyrkowych,
          • zdobycie ciekawych pomysłów na wzmacnianie wiary w siebie,
          1. Wycieczka krajoznawcza do Gliwic

           

          Cele:

          •  przekazanie uczniom w zupełnie inny sposób określonej wiedzy,
          • wyrabianie u uczniów umiejętności korzystania z nowego rodzaju żródła wiedzy , jakim jest ekspozycja muzealna, 
          • wyrobienie u uczniów spostrzegawczości, która pozwoli lepiej poznawać eksponaty,
          • nabycie umiejętności identyfikacji i datowania zabytków, 
          • nabycie umiejętności stawiania pytań i znajdowania na nie odpowiedzi w ekspozycji, 
          • wyrabianie właściwego stosunku do zabytków kultury i historii,
          • rozbudzenie u dzieci uczucie związku 
            z regionem na bardziej racjonalnych przesłankach, ale także emocjonalnych,
          • aktywne i świadome uczestniczenie ucznia w procesie uczenia się. 

           

          1. Ciekawostki przyrodnicze mojej wsi i okolic

          Cele:

          • rozbudzanie motywacji poznania swojej Małej Ojczyzny,
          • wprowadzenie w kulturę własnego regionu,
          • poznanie walorów przyrodniczych gminy Wielowieś,
          • wdrażanie do samodzielnego poszukiwania potrzebnych informacji i materiałów,
          • korzystanie z różnych źródeł informacji,
          • dostrzeganie walorów swojej miejscowości i umiejętne zaprezentowanie ich.


           

          1. Moja miejscowość jest piękna i ciekawa – Powiatowy Konkurs Literacki.

          Cele:

          • doskonalenie wypowiedzi pisemnej w dwóch formach: opowiadaniu i wierszu,
          • kształtowanie patriotyzmu lokalnego oraz poczucia dumy z przynależności do danego regionu,
          •  integracja społeczności uczniowskiej z władzami powiatu gliwickiego,
          • propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych.

           

          1. Wygrywaj bez pychy, przegrywaj bez urazy: Gminne zawody w mini piłce nożnej.

          Cele:

          • promowanie rywalizacji sportowej opartej na ustalonych regułach,
          • promowanie aktywności fizycznej,
          • rozwijanie indywidualnych możliwości, upodobań oraz zainteresowań uczniów,
          • przygotowywanie do współzawodnictwa sportowego,
          • rozwijanie wiadomości i umiejętności dotyczących zasad i przepisów gier sportowych i zabaw ruchowych,
          • integracja społeczności braci gminnej.

           

           

          1. Piknik profilaktyczny

          Cele:

          • integracja uczniów,
          • poznawanie swojej ,,małej ojczyzny”,
          • promowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego,
          • realizacja programu profilaktycznego.
          1. Noc w bibliotece

          Cele:

          • wskazanie potrzeby spędzenia czasu wolnego z książką,
          • zachęcenie do czytania  książek o tematyce górnośląskiej,
          • uświadomienie korzyści z czytania,
          • wspólne czytanie publikacji pt. „Szkoła jak dom”
          1. Pięćdziesiąt lat minęło – jubileusz szkoły

          Cele:

          • wyrabianie szacunku dla szkoły, nauczycieli i kolegów,
          • integracja społeczności szkolnej,
          • budowanie więzi międzypokoleniowej,
          • budzenie szacunku dla przeszłości,
          • wzbogacenie wiedzy o historii szkoły,
          • promocja szkoły w środowisku.

           

          Sprawozdanie z nauczania języka mniejszości narodowych –

          języka niemieckiego w roku szkolnym 2015/16

           

          • Szkolenia:

           

          • Sommerakademie (06.07.2015, - 10.07.2015) to tygodniowa Akademia Letnia, na której nauczyciele języka niemieckiego wszystkich typów szkól z całej Polski spotka się, aby zapoznać się z aktualnościami w dziedzinie nauczania języka niemieckiego  oraz wymienić się doświadczeniami. Akademia Letnia dostarczyła mi wiedzy na temat najnowszych tendencji w nauczaniu oraz wiele nowych impulsów i innowacyjnych wskazówek do przeprowadzenia jeszcze bardziej atrakcyjnych i kreatywnych lekcji języka. W ramach akademii odbyły się wykłady, miniwarsztaty oraz seminaria. Program był bardzo zróżnicowany: komiks, autoprezentacja na zajęciach języka niemieckiego, teledyski na lekcjach niemieckiego, język niemiecki jako język komunikacji na lekcji, tworzenie kreatywnych materiałów dydaktycznych w ruchu oraz wiele innych ciekawych tematów.
          • Warsztaty metodyczne „Musik macht Stark” (21.04.2016). Celem szkolenia było zapoznanie uczestników z procesem wprowadzania piosenki na zajęcia lekcyjne:  ,,Muzyka daje moc – aktualna muzyka niemieckojęzyczna oraz CHEFKET na lekcji języka niemieckiego”, na którym przedstawiono ciekawe formy i metody pracy, rodzaje ćwiczeń jak również tytuły piosenek, na których można bazować organizując przebieg lekcji. Motywem przewodnim szkolenia były piosenki Chefket’a - niemieckiego muzyka młodzieżowego reprezentującego takie style muzyczne jak: rap i soul, który na zaproszenie Goethe – Instytut oraz Ambasady Niemiec rozpoczął tournee dla polskich szkół.

           

          • Innowacje i nowatorskie programy nauczania:

           

          • W klasie Ia i Ib zrealizowano innowację pedagogiczną pt. Mit Deutsch durch das ganze Schuljahr.
          • Dla klasy IV opracowano międzyprzedmiotowy program nauczania wszystkich przedmiotów. Nauczano języka zgodnie z podstawą programową realizowaną równocześnie na wszystkich przedmiotach.
            • Konkursy i imprezy kulturoznawcze:
              • Dzień Świętego Marcina
              • Apfelfest – czyli rodzinne spotkanie jesienne
              • Weihnachtssingen – bożonarodzeniowe kolędowanie w języku niemieckim
              • Fasching – czyli jak Niemcy świętują karnawał?
              • Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim – uczennica Jessica Siudeja zajęła I miejsce
              • Powiatowy Konkurs Recytatorki – uczennica Marlena Wiench zajęła III miejsce, a uczennica Jessica Siudeja otrzymała wyróżnienie
              • Gminny Konkurs Języka Niemieckiego – I miejsce zajęła uczennica Jessica Siudeja
              • Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego – udział uczennicy Jessiki Siudeja.

           

           

           

           

                     

           

          ===================================================================================

           

          ROK SZKOLNY 2014/15

          Kartoffelfest czyli Kartoflada

          12 października odbyła się w naszej szkole impreza środowiskowa, która była realizacją projektu edukacyjnego „Gmina Wielowieś? Lubię to!”

          Celem imprezy było:

          • kształtowanie więzi rodzinnych i społecznych opartych na wspólnocie historycznej, kulturowej i terytorialnej. Rozwijanie więzi uczuciowych ze swoją rodziną, miejscowością
            i regionem.
          • zapewnienie uczniom ciągłej możliwości poznawania  kultury Niemiec  i języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowych.
          • integracja mieszkańców gminy Wielowieś.
          • wzmacnianie więzi emocjonalnej pomiędzy klasami.
          • wdrażanie do pracy w zespole i wspólnego udziału w zabawie.
          • wzbudzanie zainteresowania obrzędami ludowymi związanymi z wykopkami.
          • bogacenie wiedzy z zakresu przyrody, rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz językowych.
          • rozwijanie aktywnego i świadomego udziału uczniów w życiu lokalnej społeczności.
          • wzbudzanie zainteresowań obrzędami ludowymi.
          • wyzwalanie aktywności i inwencji twórczej.
          • rozwijanie takich cech osobowości jak : poczucie solidarności, „zdrowa rywalizacja” ,

          silna wola, zręczność , orientacja, wyobraźnia, dyspozycje twórcze”

          Dzięki projektowi uczniowie:

          •  mieli możliwość poszerzenia wiedzy z zakresu wiedzy o regionie, przyrody, języka niemieckiego,
          • posiadają podstawową wiedzę o ziemniakach : historia, walory odżywcze i smakowe,
          • znają gatunki ziemniaków uprawianych w gminie Wielowieś,
          • poznają kolegów i koleżanki oraz ich rodziców z innych klas,
          • sumiennie wywiązują się z powierzonych zadań i obowiązków,
          • są kreatywni i twórczy,
          • rozwijają swoje zdolności artystyczne, muzyczne i językowe,

          Działania uczniów poprzedzające imprezę:

          • Przygotowanie na lekcji przyrody prezentacji na temat: „Gatunki ziemniaków uprawianych

                   w Gminie Wielowieś”

          • Przygotowanie indywidualne  uczniów do  konkursów:
          • Konkurs na najciekawszy ziemniak gminy Wielowieś.
          • Konkurs na największy ziemniak gminy Wielowieś.
          • Konkurs na najciekawszą rzeźbę wykonaną z ziemniaka
          • Konkurs rodzinny o tytuł „Masterszefa kartoflady”, który polegał
            na przygotowaniu w domu potrawy z ziemniaków i zaprezentowaniu jej jury.

          Każda klasa przygotowała program artystyczny w języku niemieckim:

          Klasa Ia oraz Ib przygotowały jesienny taniec do piosenki :

          Herbst ist jetzt da, kräftig bläst der Wind

          Da tanzen, tanzen, tanzen alle Blätter ganz geschwind.

          Rote Blätter tanzen drehen sich im Wind.

          1. Kasa II przygotowała scenkę do opowiadania „Raz wróbelek Elemelek znalazł w polu kartofelek”
          2. Klasa III przygotowała piosenkę pt. Kluge Kinder. Jest to utwór o zdrowym odżywianiu:

          Kluge Kinder essen richtig,

          denn das ist ja lebenswichtig.

          Schaut nur her, schaut nur her,

          richtig essen ist nicht schwer.

          Schaut nur her, schaut nur her,

          richtig essen ist nicht schwer.

          Wer will kluge Kinder sehn,

          ei, der muss zu uns hergehn.

          Obst soll’s sein und Gemüse fein,

          Rohsalat und Obst schmeckt fein.

          Obst soll’s sein und Gemüse fein,

          Rohsalat und Obst schmeckt fein.

          Wer will kluge Kinder sehn,

          ei, der muss zu uns hergehn.

          Wir essen Brot, Vollkornbrot,

          Käsebrot macht Wangen rot.

          Wir essen Brot, Vollkornbrot,

          Käsebrot macht Wangen rot.

          Wer will kluge Kinder sehn,

          ei, der muss zu uns hergehn.

          Wir trinken Tee, Limonade ade,

          wir wollen Saftschorle oder Tee.

          Wir trinken Tee, Limonade ade,

          wir wollen Saftschorle oder Tee

          Klasa IV opracowała piosenkę o niemieckich potrawach  jakie można wykonać z ziemniaków:

          Alle Menschen, groß und kleine,
          leben nicht vom Brot alleine,
          auch Kartoffeln müssen sein,
          denn die schmecken immer fein.

          Montag weiß ich was ich koche,
          es ist der erste Tage der Woche.
          Montags gibt's Kartoffelbrei,
          Speck und Zwiebel mit dabei.

          Dienstag möchte ich euch vertellen,
          muß ich die Kartoffel pellen,
          Dienstag schmeckt ganz delikat
          die Kartoffel als Salat.

          Mittwoch woll'n wir mal versuchen
          den Kartoffelreibekuchen.
          Mittwoch steht auf unserm Tisch
          leck'rer Puffer, groß und frisch

          Donnerstag, da koch ich Klöße,
          alle von egaler Größe,
          Donnerstag schmeckt tadellos
          die Kartoffel nur als Kloß.

          Freitag brauch ich die Friteuse,
          daß ich drin das Fett auflöse.
          Freitag, ja das ist kein Witz,
          gibt's Kartoffeln als Pommes frites.

          Samstag essen Ruth und Stoffel
          gerne unsre Bratkartoffeln.
          Samstags putzen alle weg
          Bratkartoffeln mit viel Speck.

          Und am siebten Tag der Woche
          ich mal Salzkartoffeln koche.
          Sonntag gibt's zum Mittagsmahl
          Salzkartoffeln auch einmal.

          Mancher rührt mit vielen Worten
          auch noch die Kartoffelsorten.
          Alle sehen wir daran,
          was man mit Kartoffeln kann.

          Klasa V zaprezentowała przedstawienie pt. „Die Rübe”

          Text und Musik: Fredrik Vahle

          In ’ner Ecke vom Garten hat der Paule sein Beet,
          und da hat er sich dieses Jahr Rüben gesät.
          Und da, wo sonst Bohnen die Stangen hochklettern,
          wächst jetzt eine Rübe mit riesigen Blättern.

          Paul staunt, und er sagt sich: Ei, wenn ich nur wüsst,
          wie groß und wie schwer diese Rübe wohl ist.
          Schon krempelt er eilig die Ärmel hoch,
          packt die Rübe beim Schopf und zog und zog.

          Doch die Rübe, die rührt sich kein bisschen vom Fleck.
          Paul zieht, und Paul schwitzt, doch er kriegt sie nicht weg.
          Da ruft der Paul seinen Freund, den Fritz,
          und der kommt auch gleich um die Ecke geflitzt.

          Fritz : Warum soll ich Paul helfen? Naa warum? . So sehr mag ich ihm nicht. Er ist manchmal so frech und weisst  immer alles besser. Ach was hab ich zu verlieren? Wir sind doch gute Freunde. Ich helfe ihm!!

          Refrain:
          Hauruck!, zieht der Paul, und Hauruck!, zieht der Fritz.
          Alle Mann, nix wie ran, ganz egal, ab man schwitzt.
          Die Rübe ist dick, und die Rübe ist schwer,
          wenn die dicke, schwere Rübe doch schon rausgezogen wär!

          Jetzt ziehn sie zu zweit mit Hallo und Hauruck,
          doch die Rübe bleibt drin, sie bewegt sich kein Stück.
          Und Fritz, der läuft los, holt vom Nachbarn den Klaus,
          zu dritt kommt die Rübe ganz sicher heraus.

          Herrje, was ’ne Rübe, ja da staunt auch der Klaus.
          Jetzt ziehn wir ganz fest, und dann kommt sie schon raus.
          Doch die Rübe, die saß drin, und da sagte der Klaus:
          Ich hol meine Schwester, die ist grad zu Haus.

          Die Schwester: Jungs, Jungs, Jungs sie sind immer sooo dumm. Ohne mich können sie nichts machen. Eigentlich warum soll ich ihnen helfen naaa warum. Ich mache mir meine Fingernägel kaputt und meine Harre habe ich heute sooo schön. Ach… wir sind doch gute Freunde ich helfe ihnen.

          Refrain

          Jetzt ziehn sie zu viert, doch die Rübe bleibt drin.
          Der Fritz meint schon traurig: ’s hat doch keinen Sinn.
          Ganz plötzlich ruft Paul: Hier, ich hab ’ne Idee,
          wie wär’s, wenn wir mal zum Antonio gehn?

          Wir brauchen Antonio und auch seine Brüder.
          Klaus’ Schwester versteht’s, und sie läuft schnell hinüber,
          hat alle geholt, und gemeinsam ging’s ran.
          Alle Kinder zusammen, die packten jetzt an.

          Angelika Ich bin hier der größte und stärkste voll allen. Ohne mich können sie nichts machen. Eigentlich warum soll ich ihnen helfen naaa warum. Ach wir sind doch gute Freunde ich helfe ihnen.

          Refrain

          Den Antonio zieht der Carlo mit Hallo und Hauruck!
          Und sieh da, die dicke Rübe, die bewegt sich ein Stück.
          Und jetzt noch mal Hauruck, und die Erde bricht auf,
          die Rübe kommt raus und liegt groß obendrauf.

          Die Kinder, die purzeln jetzt all durcheinander,
          doch freut sich ein jeder nun über den andern.
          Sie sehn, wenn man so was gemeinsam anpackt,
          wird die allerdickste Rübe aus der Erde geschafft.

           

          PRZEBIEG IMPREZY

           

          Imprezę rozpoczęto od prezentacji klas, następnie rozstrzygnięto konkursy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem zarówno wśród uczniów jak i rodziców.

          W tym dniu dzieci były zaproszone do „Pracowni Pana Gutenberga”, gdzie zapoznały się z najlepszym wynalazkiem ludzkości – czyli drukiem. Każdy gość mógł wykonać pieczątkę z ziemniaka i wyczarować  z niej niepowtarzalny obraz, lub „wydrukować” kilka zaprojektowanych przez siebie liter.

          Lista uczniów biorący udział w konkursach

          •  „Najciekawszy ziemniak gminy Wielowieś”:

          Daniel Mania, Oskar Koziołek, Julia Knoppik, Dawid Sosna, Martyna Pawelczyk, Martyna Prudlo, Paulina Rekus, Julia Świątek, Arkadiusz Pacyga, Łukasz Kostorz, Natalia Strancich, Katarzyna Świerzy, Mateusz Fielauf, Emilia Kaczmarczyk, Emilia Nierychło, Maria John, Patryk Macioszek, Jakub Kaczmarczyk, Maria Ślusarska, Wiktoria Musioł, Julia Jenel, Seweryn Kruczek, Corinna Zajonz, Andrzej Ślusarski, Daniel Nisler, Anna Knoppik, Natalia Witon, Karolina Zdrzałek, Alicja Spende, Wiktoria Bieniek.

          • „Największy ziemniak gminy Wielowieś”

          Emila Zdrzałek, Piotr Galbierz, Jakub Kaczmarczyk, Dominika Galbierz, Martyna Prudlo, Oskar Koziołek, Julia Świątek, Sonia Jędrysik, Weronika Gołąbek, Emilia Kaczmarczyk, Emilia Zdrzałek, Emilia Nierychło, Dawid Sosna, Daniel Mania, Katarzyna Świerzy, Paulina Rekus, Patryk Macioszek, Adrian Galbierz, Julia Knoppik, Mateusz Fielauf, Andrzej Ślusarski, Daniel Nisler, Karolina Zdrzałek, Wiktoria Musioł, Natalia Witon, Alicja Spende, Seweryn Kruczek, Corinna Zajonz, Agnieszka Cieślik, Sylwia Samolik, Wiktoria Bieniek.

          • „Konkurs na najciekawszą rzeźbę z ziemniaka”

          Joanna Jurasz, Natalia Strancich, Maria John, Emilia Zdrzałek, Wiktoria Musioł, Sylwia Samolik, Daniel Nisler, Wiktoria Jędrzejewska, Wiktoria Bieniek, Corinna Zajonz, Wiktoria Musioł, Julianna Strancich, Jessica Siudeja, Natalia Witon, Marlena Wiench, Karolina Zdrzałek.

          • Konkurs kulinarny o tytuł „Masterszefa Kartoflady”

          Piotr Jaworek i babcia Stefania, Julianna Strancich i mama Bożena, Julia Bury i mama Barbara, Wiktoria Bieniek i mama Justyna, Jessica Siudeja i mama Sylwia, Karolina Zdrzałek i mama Cecylia, Paulina Kołodziej i mama Ilona, Alicja Konieczny i mama Barbara, Wiktoria Jędrzejewska i mama Aneta, Joasia Jurasz i mama Renata, Julia Jenel i mama Beata, Daniel Nisler i babcia Teresa, Corinna Zajonz i mama Katarzyna, Seweryn Kruczek i mama Klaudia, Angelika Mudrak i mama Sylwia, Anna Zdrzałek  i mama Izabela, Wiktoria Mierzwa i mama Marzena, Michał Kulik i mama Klaudia, Dawid Sosna i mama Izabela.

          • Konkurencje rodzinne  o  tytuł „Mistrzowskiej rodziny Kartoflady”

          W konkursie wzięło udział 16 rodzin, a zwycięzcami okazały się rodziny Bienków,  Ślusarkich oraz rodzina Strancich.

          Projekt  spotkał się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym przyjęciem zarówno ze strony środowiska szkolnego jak i lokalnego.

           

          "ŚLADY PRZESZŁOŚCI HISTORYCZNE W MOJEJ OKOLICY"
           

          Data: 08.11.2014

          Celem spotkania  było:

          • Zapoznanie uczniów z historią i kulturą rodzinnej miejscowości, parafii, gminy i regionu.
          • Budzenie u uczniów zaintereso­wań przeszłością, dniem dzisiejszym i przyszłością swojej rodziny, miejscowości i regionu. Wyposażenie uczniów w wiedzę o człowieku, życiu
             i świecie z perspektywy regionalnej kultury, historii i współczesności
          • Ukazanie związków między ważnymi wydarzeniami w dziejach Polski, a dziejami lokalnymi i historią rodzinną.
          • Kształtowanie u uczniów szacunku wobec dorob­ku przeszłych pokoleń i potrzeby pielęgnowania tradycji rodzinnych, regionalnych i narodowych. Kształcenie umiejętności dostrzegania ciągłość rozwoju kultury i trwałość ludzkich osiągnięć.
          • Kształtowanie u uczniów potrzeby ochrony zabytków historycznych, kulturowych
             i przyrodniczych, pamiątek i miejsc pamięci.
          • Rozwijanie aktywnego i świadomego udziału uczniów w życiu lokalnej społeczności.
          • Nauczanie szacunku dla pracy i osiągnięć minionych pokoleń, oraz szacunku wobec ludzi żyjących współcześnie.

          Dzięki wydarzeniu uczeń:

          • zna tradycje związane ze śmiercią i pogrzebem, opowiada o tradycyjnych ludowych poglądach dotyczących umierania i śmierci oraz życia po śmierci,
          • zna wybrane opowieści związane z krzyżami i kapliczkami w okolicy swego miejsca zamieszkania,
          • rozumie swój udział w życiu lokalnej społeczności parafialnej,
          • pamięta o zapomnianych mogiłach, zachowuje pamięć o przodkach, co wyraża się
            w dbaniu o groby,
          • zna nazwy lokalne przyjęte powszechnie i nazwy występujące w tradycji ustnej, rozumie ich pochodzenie i potrzebę zachowania,

          Przebieg spotkania:

          Uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum odwiedzili wraz z panią Kornelią Bieniek  dwa  szczególne miejsca Dąbrówki:  "kerchowek", na którym pochowane są ofiary epidemii cholery oraz miejsce pochówku żołnierzy napoleońskich. Co roku, tuż po Wszystkich Świętych, miejsca te są  przez nasze dzieci i młodzież uprzątnięte i odwiedzone. Pani Kornelia przypomniała im  również  jakie wydarzenia historyczne upamiętniają te miejsca.

          MARTINSTAG – CZYLI DZIEŃ ŚW MARCINA

          SANKT MARTINSTAG -DZIEŃ ŚW. MARCINA

          12 listopada odbył się po raz drugi  w naszej szkole "Dzień św. Maricina"

          Na początek krótka legenda, którą zna w naszej szkole każde dziecko:

          W zamierzchłych czasach, na Węgrzech, urodził się chłopiec, któremu rodzice nadali imię Marcin. Gdy był mały, wraz z całą rodziną przeniósł się do Włoch i tam dorastał. Będąc już młodzieńcem, w pewien zimowy wieczór Marcin jechał na swym koniu, zmierzając do domu. Kopyta głucho dudniły o zmarzniętą ziemię, a jeździec mocniej otulił się płaszczem przed przejmującym zimnem. Nagle na skraju drogi dostrzegł skuloną postać. Gdy podjechał bliżej, zobaczył półnagiego nędzarza. Bez wahania odciął znaczny kawałek swojego podszytego futrem płaszcza i otulił nim biedaka. Oddał mu też sakiewkę pełną złotych monet, ratując go tym samym od pewnej śmierci. Tej samej nocy Marcin miał niezwykły sen. Śniło mu się, że to sam Jezus Chrystus przybrał postać biedaka. To sprawiło, że Marcin zdecydował się wstąpić na drogę kapłaństwa.Wiele lat później, wbrew swej woli, został wybrany na biskupa Tours. Uciekając przed posłańcami mającymi poinformować go o tym zaszczycie, postanowił ukryć się w komórce z drobiem. Jednak gęsi ani myślały siedzieć cicho i głośnym gęganiem zdradziły kryjówkę Marcina. Od tamtej pory gęś - zwana gąską świętomarcińską, stała się atrybutem świętego Marcina i jest przedstawiana na jego licznych wizerunkach.

          A dlaczego w tym dniu jemy rogaliki marcińskie?

          Wiele lat temu w Poznaniu mieszkał pewien piekarz. Nie był zbyt bogaty, ale za to bardzo pobożny. Pewnego razu kiedy zbliżał sie odpust w pobliskiej parafii Św. Marcina postanowił dokładniej poznać dzieje świętego. Historia bardzo poruszyła piekarza. Chciał wziąć przykład ze św. Marcina, który podzielił się z żebrakiem swoim odzieniem. Jednak biednych w Poznaniu było dużo, a piekarz miał tylko jeden płaszcz. Postanowił więc zrobić to co umiał najlepiej, a więc rozdać ubogim swoje wypieki. Tego też dnia położył się wcześniej spać bo nazajutrz był odpust i czekał go bardzo pracowity dzień przy wypiekach. W nocy miał bardzo dziwny sen. Usłyszał tętent konia, a chwile później nadjechał jeździec. Rycerz spojrzał we snie na piekarza i uśmiechnał się. Jeździec nie odezwał sie nawet jednym słowem, ale w sercu piekarz wiedział, iż jest to św. Marcin. Kiedy rycerz odjechał piekarz ujrzał na bruku lśniącą podkowę. Rankiem meżczyzna zabrał się do przygotowywania wypieków pysznych bułeczek. Bułkom nadał kształt podkowy, którą widział we śnie, a wypełnił je słodkim nadzieniem z białego maku symbolizującym czystą duszę Św. Marcina. Od tej pory już co roku wypiekał pyszne rogale, a po jego śmierci tradycje przejeli inni piekarze. Tradycja ta trwa do dziś, a bułki te nosza nazwę rogali świętomarcińskich.

          Celem imprezy było:

          • Zapewnienie uczniom ciągłej możliwości poznawania  kultury i języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowych.
          • Rozwijanie u uczniów tożsamości narodowej i postaw patriotycznych związanych
             z historią i kulturą narodową i regionalną.
          • Kształtowanie więzi rodzinnych i społecznych opartych na wspólnocie historycznej, kulturowej i terytorialnej. Rozwijanie więzi uczuciowych ze swoją rodziną, miejscowością i regionem.
          • Kształtowanie u uczniów szacunku wobec dorob­ku przeszłych pokoleń i potrzeby pielęgnowania tradycji rodzinnych, regionalnych i narodowych. Kształcenie umiejętności dostrzegania ciągłość rozwoju kultury i trwałość ludzkich osiągnięć.

           

          Dzięki projektowi uczeń:

          • zna zasady i normy współżycia w grupie,
          • wykazuje szacunek wobec dorobku przeszłych pokoleń oraz potrzeby ochrony
             i kultywowania tradycji rodzinnych
          • korzysta z różnych źródeł informacji,
          • współdziała w grupie, wyraża własne myśli i poglądy wynikające z akceptacji samego siebie, nie ulega bezkrytycznie opinii innych ludzi,
          • docenia rolę przyrody historii i kultury, dostrzega ich piękno, rozumie potrzebę zachowania całego tego dziedzictwa,
          • podejmuje próby wyrażania siebie poprzez twórczość, poetycką, muzyczną, śpiewaczą,
          • dostrzega swoje możliwości i zdolności, które mają wpływ na zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego regionu.
          • dostrzega i rozumie swoje miejsce i rolę w życiu wspólnoty regionalnej i narodowej
          • wykazuje właściwą postawę wobec innych kultur, narodowości, religii, opinii.
          • odczuwa dumę z powodu swych śląskich korzeni, tradycji rodzinnych i narodowych,
          • bierze czynny udział w życiu szkoły,
          • wykazuje się wrażliwością muzyczną i szacunkiem dla tradycji,

           

          Działania uczniów poprzedzające imprezę:

          Na lekcjach języka niemieckiego uczniowie zapoznali się z legendą o św. Marcinie, poszerzyli słownictwo, utrwalili zwroty i wyrażenia związane z legendą. Przygotowali się do konkursu na najciekawszy, własnoręcznie wykonany lampion. W ramach korelacji z plastyką uczniowie wykonali na lekcjach języka niemieckiego kolorowe lampiony, do wykonania których posłużyły im stare słoiki oraz kolorowa bibuła lub sznurki.

          Dla uczniów klas I-III zorganizowany został konkurs na najciekawszą ilustrację do legendy o św. Marcinie.

          Każda klasa przygotowała program artystyczny w języku niemieckim:

          1. Klasa I

          Laterne, Laterne, Sonne, Mund und Sterne

          Brenne auf mein Licht, brenne auf mein Licht,

          aber nur meine liebe Laterne nicht.

          1. Klasa II

           

          Ich geh mit meiner Laterne
          und meine Laterne mit mir.
          Dort oben leuchten die Sterne und unten,
          leuchten wir.
          Ein Lichtermeer zu Martins Ehr!
          rabimmel- rabammel-rabum

          Ich geh mit meiner Laterne
          und meine Laterne mit mir.
          Dort oben leuchten die Sterne und unten,
          leuchten wir.
          Laternenlicht, verlösch mir nicht!
          rabimmel- rabammel-rabum

          Ich geh mit meiner Laterne
          und meine Laterne mit mir.
          Dort oben leuchten die Sterne und unten,
          leuchten wir.
          Mein Licht ist aus, ich geh nach Haus.
          rabimmel- rabammel-rabum


          3. Kasa III

          Durch die Straßen auf und nieder
          leuchten die Laternen wieder.
          Rote, gelbe, grüne, blaue.
          Lieber Martin, komm und schaue!

          Wie die Blumen in dem Garten
          blühn Laternen aller Arten.
          Rote, gelbe, grüne, blaue.
          Lieber Martin, komm und schaue!

          Und wir gehen lange Strecken
          mit Laternen an den Strecken.
          Rote, gelbe, grüne, blaue.
          Lieber Martin, komm und schaue!

          1. Klasa IV

           

          Lasst uns froh und munter sein
          und uns heut von Herzen freun!
          Lustig, lustig, trallerallala, nun ist
          Martinsabend da, nun ist Martinsabend da!

          Nehmt den Kürbis in die Hand,
          rasch das Kerzchen angebrannt!
          Lustig, lustig, trallerallala, nun ist
          Martinsabend da, nun ist Martinsabend da!

          Springen wolln wir kreuz und quer
          übers liebe Kerzchen her!
          Lustig, lustig, trallerallala, nun ist
          Martinsabend da, nun ist Martinsabend da!

          Allen Kindern nun zum Spaß
          wirft auch Sankt Martinus was!
          Lustig, lustig, trallerallala, nun ist
          Martinsabend da, nun ist Martinsabend da!

          Und dann backt nach altem Brauch
          uns die Mutter Kuchen auch.
          Lustig, lustig, trallerallala, nun ist
          Martinsabend da, nun ist Martinsabend da!

          Nach der Freude danken wir
          unserm lieben Gott dafür.
          Lustig, lustig, trallerallala, nun ist
          Martinsabend da, nun ist Martinsabend da!

          1. Klasa V

          Sankt Martin, Sankt Martin,
          Sankt Martin ritt durch Schnee und Wind,
          sein Ross, das trug ihn fort geschwind.
          Sankt Martin ritt mit leichtem Mut,
          sein Mantel deckt ihn warm und gut.

          Im Schnee saß, im Schnee saß,
          im Schnee, da saß ein armer Mann,
          hat Kleider nicht, hat Lumpen an:
          „Oh helft mir doch in meiner Not,
          sonst ist der bittre Frost mein Tod!“

          Sankt Martin, Sankt Martin,
          Sankt Martin zieht die Zügel an,
          sein Ross steht still beim braven Mann.
          Sankt Martin mit dem Schwerte teilt
          den warmen Mantel unverweilt.

          Sankt Martin, Sankt Martin,
          Sankt Martin gibt den halben still,
          der Bettler rasch ihm danken will.
          Sankt Martin aber ritt in Eil
          hinweg mit seinem Mantelteil.

          1. Klasa IV

          Dziewczyny odtańczyły taniec pt. „Lichtertanz“ do utworu Vangelisa

          PRZEBIEG IMPREZY

          • Uroczyste przywitanie gości, po którym uczniowie klasy IV i V.
          • Program artystyczny w języku angielskim, którego tematem było „Bonfire night”.
          •  Profesjonalny „Pokaz ognia”
          • Przyjazd i powitanie Św. Marcina
          • Pochód z lampionami przez ulice Świbia
          • Powrót do szkoły
          • Prezentacja programu artystycznego w języku niemieckim
          • Koncert Orkiestry Parafialnej ze Świbia
          • Degustacja rogali marcińskich
          •  Ognisko, pieczenie ziemniaków, grill.

           

           „W downyj kuchni i izbie” czyli Dzień Regionalny w naszej szkole.

          Data: 05.12.2014

          Celem imprezy szkolnej było:

          ·         Budzenie u uczniów zaintereso­wań przeszłością, dniem dzisiejszym i przyszłością swojej rodziny, miejscowości i regionu. Wyposażenie uczniów w wiedzę o człowieku, życiu
           i świecie z perspektywy regionalnej kultury, historii i współczesności.

          • Kształtowanie u uczniów szacunku wobec dorob­ku przeszłych pokoleń i potrzeby pielęgnowania tradycji rodzinnych, regionalnych i narodowych. Kształcenie umiejętności dostrzegania ciągłość rozwoju kultury i trwałość ludzkich osiągnięć.
          • Kształtowanie u uczniów potrzeby ochrony zabytków historycznych, kulturowych
             i przyrodniczych, pamiątek i miejsc pamięci.
          • Nauczanie szacunku dla pracy i osiągnięć minionych pokoleń, oraz szacunku wobec ludzi żyjących współcześnie.

           

          Dzięki wydarzeniu uczeń:

          • zna dzieje swojej rodziny, odczuwa dumę z przynależności do rodziny i jej historii,
          • zna pamiątki rodzinne, ich losy i związane z nimi historie,
          • zna realia życia w czasach naszych rodziców, dziadków i pradziadków.
          • zna warunki życia swoich przodków i porównuje je ze swoimi warunkami życia,
          • zna wartość dziedzictwa narodowego,
          • wie jak mieszkali jego przodkowie, porównuje wieś dawną i dzisiejszą,
          • definiuje i rozumie pojęcia tradycja, obyczaj, obrzęd,

          Przebieg imprezy:      

          Wszystkie klasy przygotowały wystawę starych sprzętów i urządzeń, które kiedyś służyły ludziom w naszym regionie. Dzieci musiały również opisać eksponaty używając oryginalnych śląskich nazw oraz znać ich przeznaczenie. Wystawy były piękne i bardzo trudno było wybrać zwycięską klasę. Ostatecznie Jury I miejsce przyznało dwóm klasom: Ib i IV. W nagrodę uczniowie zaangażowani w organizację wystaw pojadą do Skansenu Wsi Opolskiej na warsztaty związane z Bożym Narodzeniem.

          W trakcie wspólnego spotkanie na sali gimnastycznej uczniowie zaprezentowali scenki gwarowe, które zajęły I miejsce w swoich kategoriach wiekowych na IX Festiwalu Gwary Śląskiej w Wielowsi, klasa II „Wywodziny” a klasa VI „ Legynde o zapadnientej karczmie”. Świetny monolog śląski zaprezentowała też uczennica klasy VI Sylwia Samolik.

          Słodkim podsumowaniem dnia był prawdziwy ślonski kołocz ufundowany przez Radę Rodziców, przy okazji dzieci poznały również historię tego tradycyjnego śląskiego wypieku.

           

           

          "Zanim pierwsza gwiazdka zaświeci. Zwyczaje i obrzędy Świąt Bożego Narodzenia na Śląsku"

          – lekcja muzealna.

          Data: 07.12.2014

          Celem wycieczki było:

          • Kształtowanie u uczniów szacunku wobec dorob­ku przeszłych pokoleń i potrzeby pielęgnowania tradycji rodzinnych, regionalnych i narodowych. Kształcenie umiejętności dostrzegania ciągłość rozwoju kultury i trwałość ludzkich osiągnięć.
          • Wykształcenie umiejętności korzystania z dorobku kulturowego oraz właściwego interpretowania wydarzeń z kręgu rodzinnego, środowiska lokalnego i narodowego.
          • Budzenie u uczniów zaintereso­wań przeszłością, dniem dzisiejszym i przyszłością swojej rodziny, miejscowości i regionu. Wyposażenie uczniów w wiedzę o człowieku, życiu
             i świecie z perspektywy regionalnej kultury, historii i współczesności.
          • Rozwijanie u uczniów tożsamości narodowej i postaw patriotycznych związanych
             z historią i kulturą narodową i regionalną.
          • Kształtowanie więzi rodzinnych i społecznych opartych na wspólnocie historycznej, kulturowej i terytorialnej. Rozwijanie więzi uczuciowych ze swoją rodziną, miejscowością i regionem.

          Dzięki wydarzeniu uczeń:

          • zna śląskie tradycje bożonarodzeniowe, zachowuje je w swoim domu, opowiada i o rodzinnych tradycjach znanych mu z domu,
          • zna tradycje okresu Karnawału i  Ostatków,
          • czuje się związany z tą ziemią i żyjącymi tu ludźmi, odczuwa, że jest cząstką swej miejscowości i czuje się odpowiedzialny za jej dalsze losy,
          • odczuwa dumę z powodu swych śląskich korzeni, tradycji rodzinnych i narodowych,
          • zna realia życia w czasach naszych rodziców, dziadków i pradziadków.
          • zna warunki życia swoich przodków i porównuje je ze swoimi warunkami życia,
          • zna wartość dziedzictwa narodowego,
          • definiuje i rozumie pojęcia tradycja, obyczaj, obrzęd,

          Przebieg imprezy:

          W wycieczce wzięło udział 40 uczniów, którzy najbardziej zaangażowali się w organizację dnia regionalnego. Choć lekcja nie była lekcją warsztatową, cieszyła się ogromnym  zainteresowaniem. Uczestnicy  mieli okazję poczuć nastrój zbliżających się świąt, zatrzymać się chwilę nad wieloma ciekawymi zwyczajami i obrzędami, pośpiewać wspólnie kolędy czy wziąść udział w korowodzie kolędników. 

           

           

          Weihnachtsmarkt in Wien.

          Wycieczka rodzinna do Wiednia  na kiermasz bożonarodzeniowy.

          Data: 13.12.2014

          Celem wycieczki było:

          • Kształcenie szacunku dla innych kultur etnicznych i narodowych poprzez poszanowanie dziedzictwa własnego regionu. Wpajanie postawy otwartości na różnorodność kultur
             i ludzkich postaw.
          • Zapewnienie uczniom ciągłej możliwości poznawania  kultury i języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowych.

          Dzięki wycieczce uczeń:

          • wykazuje właściwą postawę wobec innych kultur, narodowości, religii, opinii.
          • wie co to jest zabytek archeologiczny i zna zady ochrony stanowisk archeologicznych,
          • odczuwa dumę z powodu swych śląskich korzeni, tradycji rodzinnych i narodowych,
          • stara się nie dopuścić do zanikania rodzimych tradycji,

           

          Trasa wycieczki:  Wiedeń: wjazd na Kahlenberg – wzgórze związane z Odsieczą Wiedeńską,  kościół św. Józefa, przejazd do przez dzielnicę winiarzy Gruenzing, Schoenbrunn,  przejazd przez Ring m.in.  Parlament, Ratusz, Teatr Dworski, spacer dziedzińcami Hofburga – rezydencji cesarskiej, ulica Graben, Katedra św. Szczepana,czas wolny - zakupy na Jarmarku Adwentowym.

           

           Weihnachtssingen

          czyli spotkanie bożonarodzeniowe

          Data: 14.12.2014

          Celem imprezy otwartej  było:

          • Zapewnienie uczniom ciągłej możliwości poznawania kultury i języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowych.
          • Rozwijanie wartości rodzinnych związanych z wartościami kulturowymi wspólnoty lokalnej.
          • Rozwijanie aktywnego i świadomego udziału uczniów w życiu lokalnej społeczności.
          • Kształcenie nawyku samodzielnej pracy, niesienia pomocy innym ludziom, kulturalnego zachowania się, korzystania z regionalnych dóbr kultury materialnej i duchowej.
          • Rozwijanie umiejętności aktorskich, plastycznych
          • Rozwijanie wartości rodzinnych związanych z wartościami kulturowymi wspólnoty lokalnej. Rozwijanie wiedzy o tradycjach rodzinnych, o kulturze regionu i jej związkach z kulturą Polski oraz kulturami różnych narodów.

           

          Dzięki projektowi uczeń:

           

          • zna śląskie tradycje bożonarodzeniowe, zachowuje je w swoim domu, opowiada i o rodzinnych tradycjach znanych mu z domu,
          • podejmuje próby wyrażania siebie poprzez twórczość, np. poetycką, muzyczną, śpiewaczą, sztukę, teatr, malarstwo etc.,
          • dostrzega swoje możliwości i zdolności, które mają wpływ na zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego regionu.
          • współdziała w grupie, wyraża własne myśli i poglądy wynikające z akceptacji samego siebie, nie ulega bezkrytycznie opinii innych ludzi,
          • docenia rolę przyrody historii i kultury, dostrzega ich piękno, rozumie potrzebę zachowania
          • odczuwa dumę z powodu swych śląskich korzeni, tradycji rodzinnych i narodowych,
          • bierze czynny udział w życiu szkoły
          • ma świadomość zmian kulturowych, jakie nastąpiły na przestrzeni kilku pokoleń,
          • wykazuje się wrażliwością muzyczną i szacunkiem dla tradycji,
          • posiada właściwą hierarchię wartości i postaw społecznych.

           

          W ramach imprezy środowiskowej przygotowano wiele atrakcji:

          •  „Gesang vermindert dunkle Sorgen” czyli „Kto śpiewa, troski rozwiewa” - występy artystyczne uczniów. Każda z klas przygotowała kolędę z języku polskim i niemieckim.
          • „Weihnachtsleckereien”czyli „Świąteczne smakołyki” – degustacja wypieków bożonarodzeniowych.
          • „In der Weihnachtsbäckerei”czyli „Z wizytą w świątecznej piekarni“ – wszyscy goście mogli zakupić piernik bożonarodzeniowy i udekorować go kolorowymi lukrami i cukierkami (najpiękniej udekorowane pierniki zostały nagrodzone).
          • „In der Weihnachtskugelnfabrik”czyli „ W świątecznej fabryce bombek” – każdy gość  miał możliwość zakupienia bombki i pomalowania jej niepowtarzalne wzory i kolory (najpiękniej pomalowane bombki zostały nagrodzone).
          • Der Weihnachtswettbewerb”czyli „Bożonarodzeniowy konkurs” –rodziny przybyłe na spotkanie mogły sprawdzić swoje zdolności manualne i wziąć udział w konkursie na „Najdłuższy łańcuch choinkowy” ( dla zwycięzców zakupiono upominki i nagrody)

             

          Dzień Kobiet

          Data: 08.03.2015

          Celem imprezy otwartej  było:

          • Rozwijanie aktywnego i świadomego udziału uczniów w życiu lokalnej społeczności.
          • Kształcenie nawyku samodzielnej pracy, niesienia pomocy innym ludziom, kulturalnego zachowania się, korzystania z regionalnych dóbr kultury materialnej i duchowej.
          • Rozwijanie umiejętności aktorskich, plastycznych
          • Rozwijanie wartości rodzinnych związanych z wartościami kulturowymi wspólnoty lokalnej.

           

          Dzięki projektowi uczeń:

           

          • podejmuje próby wyrażania siebie poprzez twórczość, np. poetycką, muzyczną, śpiewaczą, sztukę, teatr, malarstwo etc.,
          • dostrzega swoje możliwości i zdolności, które mają wpływ na zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego regionu.
          • współdziała w grupie, wyraża własne myśli i poglądy wynikające z akceptacji samego siebie, nie ulega bezkrytycznie opinii innych ludzi,
          • bierze czynny udział w życiu szkoły
          • wykazuje się wrażliwością muzyczną i szacunkiem dla tradycji,
          • posiada właściwą hierarchię wartości i postaw społecznych,
          • nawiązuje bezpośrednie kontakty z najstarszymi mieszkańcami gminy,
          • widzi potrzebę utrzymywania kontaktów i współpracy z najbliższym sąsiadem,
          • szanuje ludzi starszych,
          • posiada właściwą hierarchię wartości i postaw społecznych.

           

          PRZEBIEG IMPREZY

          W ramach spotkania odbył się  darmowy koncert zespołu KARLIKI z Koszęcina oraz Koncert Życzeń przygotowany przez wszystkich chłopców naszej szkoły. W ramach koncertu chłopcy z każdej z klas śpiewali piosenkę na cześć pań, przedstawili scenkę kabaretową, lub odtańczyli układ taneczny do piosenki „Ruda tańczy jak szalona”. Każda z przybyłych pań otrzymała upominek w postaci kwiatka oraz serduszko, które posłużyło do oddania głosu na najlepszy występ wieczoru. Konkurs wygrali chłopcy z klasy VI.

          Impreza cieszyła się bardzo dużą frekwencją.