• Nagłówek

        • "Duża część przyjemności z robienia czegoś nowego wypływa z myśli,

           że będziemy mogli się tym pochwalić przyjacielowi.”

          Linda Macfarlane

          W roku szkolnym 2012/13 oraz 2013/14 realizowany jest w naszej szkole projekt pt.  „Mit Deutsch durch das ganze Schuljahr"” (Z niemieckim przez cały rok szkolny). W projekcie biorą udział uczniowie uczący się języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej oraz zainteresowani  i chętni uczniowie uczący się niemieckiego jako języka obcego. Program jest mojego autorstwa, a głównym jego celem jest promocja języka niemieckiego, poszerzenie wiedzy o kulturze Niemiec i Śląska, nauka poprzez zabawę i sztukę, wychowanie w duchu tolerancji i otwartości na inne kultury i mniejszości narodowe, umożliwienie uczniom z terenów wiejskich wyrównania szans edukacyjnych Projekty mają uświadomić naszym uczniom że są wartościowymi obywatelami  Europy, którzy wiele potrafią i mogą dużo osiągnąć. Projekty pozwalają również  na rozbudzanie w naszych uczniach ciekawości świata, pasji i aktywności życiowej, a także poprawianie standardów nauczania i rozwijania zdolności uczniów oraz ich aktywności.

          PAŹDZIERNIK 2012

          „Unsere Schule ist toll!”

          „Pasowanie pierwszoklasistów na uczniów” to jesienne spotkanie z rodzicami i uczniami, które pozwala  na zaprezentowanie przez uczniów klasy I ich pierwszych niemieckich słówek,  piosenek i zwrotów. Ta niezwykła szkolna uroczystość robi zawsze na rodzicach ogromne wrażenie, nie mogą wprost uwierzyć, że w tak krótkim czasie ich pociechy nauczyły się tak wielu rzeczy, a dzieci z dumą prezentują swoją wiedzę. Program przygotowałam wspólnie z nauczycielem wychowawcą panią Renatą Zielonka, a poczęstunek jest zasługą Rady Rodziców.

          GRUDZIEŃ

          „Weihnachtssingen”

          Ten niezwykły i bajeczny miesiąc jest okazją do zaproszenia do szkoły nie tylko rodziców i uczniów, ale również mieszkańców wsi, którzy nie posiadają już dzieci w wieku szkolnym. Corocznie nasza  szkoła organizuje z wielką pompą „Kiermasz bożonarodzeniowy” w trakcie którego uczniowie prezentują jasełka wykonane w języku polskim oraz programy artystyczne wykonane w języku niemieckim. Do tego wydarzenia szykujemy  się już od listopada, do występu przygotowuję wszystkie klasy, uczniowie chętnie uczą się kolęd, inscenizacji oraz wierszy, a oklaski i uznanie jakie otrzymują po występie dodają im skrzydeł do dalszej pracy.Na kiermaszu sprzedawane są również niepowtarzalne ozdoby  bożonarodzeniowe przygotowane przez nauczycieli i uczniów oraz smakołyki świąteczne upieczone przez Radę Rodziców.         

          STYCZEŃ

          „Deutsch ist schön”

          Ten miesiąc był okazją do spotkania z rodzicami uczniów klas VI, na którym przedstawiłam prezentację multimedialną  pt. „Dwa języki  - podwójna szansa”.

          W trakcie prezentacji starałam się zainteresować rodziców oraz zachęcić do wykorzystania szansy edukacyjnej jaką daje im gimnazjum, w którym prowadzona  jest nauka języka niemieckiego jako języka mniejszości. Poruszyłam i omówiłam następujące kwestie oraz przedstawiłam korzyści wypływające z dobrej znajomości tego języka:

          • Rola niemieckiego jako oficjalnego języka UE, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Królestwa Lichtenstein, Luxemburga, a także północnych Włoch, wschodniej Belgii i wschodniej Francji.
          • Znajomość języka niemieckiego jest jedną z niezbędnych umiejętności wymaganych od pracowników branży turystycznej (ze względu na to, że Niemcy stanowią największą grupę turystów w Polsce).
          • Język niemiecki zaliczany jest do 10 najważniejszych języków świata.
          • Znajomość  niemieckiego umożliwia uczniom wyjazd w ramach stypendium z programu Erasmus oraz pozwala  podjąć atrakcyjny staż lub praktykę.
          • Znajomość języka pozwala na bezpośredni dostęp do ogólnoświatowych badań naukowych ze wszystkich dziedzin współczesnej nauki (język niemiecki zajmuje drugie miejsce w dziedzinie publikacji naukowych).
          • Znając niemiecki dziecko otwiera  sobie drzwi do jednej z najbogatszych kultur europejskich.
          • Dobre opanowanie języka w gimnazjum umożliwi uczniom wybranie lepszego liceum.

          Dzięki temu spotkaniu 8 rodziców zadeklarowało, że ich dzieci będą uczęszczały w gimnazjum na zajęcia z  nauką języka niemieckiego jako języka mniejszości.

          MARZEC

          „Deutsch im Kindergarten”

          6 marca przeprowadziłam w naszym przedszkolu lekcję otwartą w grupie dzieci pięcio- i sześcioletnich. Moi mali uczniowie zaprezentowali rodzicom poznane słownictwo, piosenki oraz wierszyki, natomiast po zajęciach przedstawiłam rodzicom ofertę szkoły pt. „Dwa języki – podwójna szansa”, dotyczącą nauki w naszej szkole języka niemieckiego.  Zapoznałam rodziców z metodami i formami pracy z dziećmi w klasie pierwszej, przedstawiłam podobieństwa i różnice między nauczaniem języka niem. jako języka obcego,  a  nauczaniem języka mniejszości. Rodzice byli zadowoleni z postępów jakie poczyniły ich dzieci, a lekcja bardzo im się podobała. Dzięki temu spotkaniu aż 10 uczniów obecnej klasy pierwszej uczy się języka niemieckiego jako języka mniejszości.

          A teraz ciekawostka historyczna: budynek naszego obecnego przedszkola został zaprojektowany w 1882 roku, budowę ukończono w 1885. Pierwotnie była to szkoła, a na piętrze budynku znajdowały się mieszkania dla nauczycieli. Ten piękny budynek był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, do najciekawszych należy fakt, że przed II Wojną Światową w salach lekcyjnych zakwaterowani byli żołnierze niemieccy, którzy uczyli się tutaj języka rosyjskiego i przygotowywali się do wojny.

           

          MARZEC

          „Wir laden Euch zur Schule ein”

          20 marca 2013 roku przeprowadziłam wraz z panią Anną Łuków spotkanie integracyjne dla rodziców oraz dzieci pięcio- i sześcioletnich. Wspólnie przygotowałyśmy program artystyczny w języku polskim i niemieckim zaprezentowany przez uczniów klasy II, a następnie zorganizowałam dla zaproszonych dzieci gry i zabawy integracyjne w języku niemieckim.  Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze.  Rodzice zadawali wiele pytań, dzielili się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami, a dzieci świetnie się bawiły.

          MARZEC

          „Theater macht Spass”

          W marcu zrealizowałam projekt własnego autorstwa pt. „Willkommen im Märchenland”. Celem projektu było zapoznanie uczniów i rodziców z twórczością Braci Grimm, rozwinięcie u uczniów procesu myślenia twórczego oraz działania oryginalnego, pobudzenie aktywności uczniów, urozmaicenie procesu kształcenia, budowanie pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku lokalnym oraz rozbudzenie wśród uczniów i mieszkańców poczucia tożsamości narodowej
          i etnicznej.  Każda klasa zapoznała się z życiorysem i twórczością Braci Grimm, następnie otrzymała jedną z baśni do opracowania:

          • Klasa I – Muzykanci z Bremy
          • Klasa II – Królowa Pszczół
          • Klasa III – Śpiąca Królewna
          • Klasa IV – Królewna Śnieżka
          • Klasa V – Pani Zamieć
          • Klasa VI – Kopciuszek

          W kolejnym etapie projektu uczniowie zostali podzieleni na mniejsze grupy  i wykonali plakaty reklamujące ich baśń – wszystkie prace zostały zaprezentowane w łączniku szkolnym. Kolejnym zadaniem było przygotowanie  piosenki, scenografii  i oprawy wybranej baśni.          

          21 marca nastąpiła prezentacja – każda klasa zaprezentowała rodzicom oraz zaproszonym gościom swoje prace oraz piosenkę i inscenizację. Przedstawienie zostało przez widzów bardzo dobrze przyjęte, mali aktorzy otrzymali wiele braw i pochwał. Uczniowie godnie reprezentowali swoje zdolności i umiejętności, wykazali się dobrą znajomością niemieckiej historii i kultury,
          a oprawa muzyczna uczyniła z prezentacji niezwykły spektakl muzyczny.
          Po przedstawieniu w języku niemieckim zebrani goście mogli obejrzeć spektakl satyryczny pt.”Czerwony Kapturek – prawdziwa historia”. Autorami scenariusza oraz aktorami grającymi w przedstawieniu byli nauczyciele i pracownicy naszej szkoły. Przedstawienie zrobiło na widzach ogromne wrażenie i otrzymało gromkie brawa. Całe spotkanie było imprezą charytatywną i pozwoliło na zgromadzenie funduszy na utworzenie pracowni językowej.

          MAJ

          „Unsere Erfolge”

          W ciągu całego roku szkolnego 2012/13 przygotowałam uczniów do licznych konkursów, festiwali oraz olimpiad. Dzieci uczęszczające do naszej szkoły nie wstydzą się tego, że uczą się niemieckiego, są dumnie z tego faktu i chętnie prezentują swoje zdolności językowe i artystyczne.

          Udział w tak licznych konkursach ma do spełnienia jeszcze jedno bardzo ważne zadanie: pokazuję moim uczniom, że każde dziecko, nawet to pochodzące z małej – nikomu nieznanej wioski – może odnieść sukces, poczuć radość ze zwycięstwa i nie czuć się gorszym od dzieci z wielkich, znanych szkół i miast.
          A oto nasze sukcesy:

          •  X Powiatowy Przegląd Małych Form Scenicznych w Języku Niemieckim:
            I miejsce oraz wyróżnienie dla ucznia Dariusza Hatlapa, który został uznany za „Najlepszego Aktora Przeglądu”
          •  XII Wojewódzki Konkurs Piosenki Niemieckiej: duet Jessica Siudeja oraz Anna Knoppik:   II miejsce, Angelika Stokowska oraz Katarzyna Glogowska:  III miejsce, solistka Katarzyna Glogowska:  wyróżnienie
          • Międzyszkolny Konkurs Piosenki Europejskiej pt. „Śpiewać każdy może”: III miejsce dla solistki Wiktorii Giemza
          • XII Konkurs Wiedzy o Powiecie Gliwickim: I miejsce. Zadaniem uczestników konkursu było opracowanie albumu zawierającego co najmniej  trzy historie rodzinne. Materiały do albumu dostarczali uczniowie klasy VIb, z którymi wspólnie opracowałam historie rodzin Ploch oraz Bieber. Natępnie zbiór opowiadań opracowaliśmy w formie elektronicznej oraz w formie albumu.
            Do drugiego etapu konkursu przygotowałam dwóch uczniów klasy IV, którzy przedstawili jury jedną z historii w formie krótkiego przedstawienia. Suma punktów uzyskana za przygotowanie albumu i prezentacji zadecydowała o miejscu uzyskanym przez zespół uczniowski. Wprawdzie konkurs był w języku polskim, ale materiały wybrane do konkursu były tekstami w języku niemieckim, które wspólnie przetłumaczyliśmy i przygotowaliśmy.
          • Ogólnopolska Olimpiada z Języka Niemieckiego OLIMPUS: VII, X oraz XI miejsce w kraju
          • Gminny Konkurs Wiedzy z Języka Niemieckiego: I oraz II miejsce
          • Międzygminny Konkurs Wiedzy z Języka Niemieckiego: II miejsce

          CZERWIEC

          „Erdbeerenfest”

          15 czerwca odbyło się w naszej wiosce „Truskawkowe przyjęcie”. To niezwykłe spotkanie rodzin zastępczych i adopcyjnych zorganizowało Stowarzyszenie na rzecz Rodzin Zastępczych o Charakterze Pogotowia Rodzinnego i Osób Niepełnosprawnych "Gniazdo", które od niedawna mieści się w naszej wsi.

          Na przyjęcie „wprosiłam” się jako wolontariuszka i przygotowałam dla zaproszonych gości gry i zabawy animacyjne w języku polskim i niemieckim. Zabawa była przednia, zostałam bardzo ciepło i miło przyjęta, a goście świetnie się bawili. 

          Moim celem było nawiązanie pozytywnych relacji z nowymi mieszkańcami naszej wioski, których ogromnie szanuję i cenię za ich pracę oraz poświęcenie dla dzieci, które do siebie przygarniają.

          CZERWIEC

          „Herzlich willkommen in Deutschland”

          Dzięki dofinansowaniu z budżetu gminy nasi uczniowie mogli wyjechać do Berlina. Wycieczkę zorganizowałam wspólnie z paniami Moniką Dwornik- Polczyk oraz Barbarą Skibińską i brało w niej udział 45 uczniów naszej szkoły. Dzieci były miastem zachwycone, a wizyta w restauracji i muzeum była dla nich najlepszym sprawdzianem ze znajomości języka niemieckiego

          Zainspirowani wycieczką stworzyliśmy pracę pt. "Berlin ist lecker! - zapraszamy do przeczytania: Berlin_ist_lecker__.docx

          A teraz czas na mój mały krok dla społeczności….

          W roku 2007 podjęłam współpracę z dr Jackiem Schmidtem i wspólnie wydaliśmy książkę pt. Kościoły Ziemi Gliwickiej. Praca ta była pierwszą częścią dziejów Świbia, obejmującą historię wsi w latach 1305 – 1945. Celem lektury było także przybliżenie mieszkańcom życiorysu i twórczości wybitnych mieszkańców wsi: muzyka pochodzącego ze Świbia Viktora Laski oraz pisarza Viktora Kaluza. W książce znalazło się również moje tłumaczenie kroniki dawnego nauczyciela pochodzenia niemieckiego pana Josefa Ploch.

          Dzięki kronice i notatkom Josefa Ploch opracowałam  historię wsi  i opisałam losy mieszkańców w czasie II Wojny Światowej. Książka cieszyła się wśród mieszkańców dużym zainteresowaniem i była już dwa razy wznawiałam jej drukowanie. Nawiązałam również kontakt z dziećmi pana Ploch, dzięki którym mogłam poszerzyć naszą książkę o wiele cennych informacji i zdjęć.

          W roku 2013 wydałam wraz z panem Johannem Wernerem, byłym mieszkańcem wsi, drugą książkę o historii wsi pt. „Dzieje Świbia – praca najwyższe dobro”. W książce opisuję dawne miejsca pracy  jakie kiedyś znajdowały się w Świbiu: majątek rolny, gorzelnię, wapiennik, cegielnię, kamieniołom oraz wiele innych ciekawych miejsc i historii mieszkańców.
          W załączniku znajdują się liczne stare fotografie mieszkańców, które dzięki tej lekturze ocalimy od zapomnienia. Książka powstawała przez rok, jest zbiorem wspomnień i wywiadów przeprowadzonych z   mieszkańcami  mojej wsi.

           

          Rok szkolny 2013/14

           

          LISTOPAD


           „Sankt Martins Tag”

          W 7 listopada zrealizowałam projekt własnego autorstwa pt. „Sankt Martin in unserer Schule”. Celem imprezy lokalnej było: zapoznanie uczniów i rodziców z tradycjami związanymi obchodami Dnia św. Marcina w Niemczech i na Śląsku, rozwój  u ucznia procesu  myślenia twórczego oraz działania oryginalnego, pobudzenie aktywności uczniów, urozmaicenie procesu kształcenia, budowanie pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku lokalnym oraz rozbudzenie wśród uczniów i mieszkańców poczucia tożsamości narodowej i etnicznej.

                Przebieg projektu

          1. Każda klasa, grupa przedszkola oraz zerówka, zapoznała się z legendą o św. Marcinie, tradycjami i zwyczajami związanymi z obchodami tegoż święta w Niemczech, następnie każda grupa przygotowała piosenkę, wiersz lub inscenizację związaną z tą uroczystością.

          2. Uczniowie podzieleni na mniejsze grupy wykonali plakaty reklamujące uroczystość Św. Marcina – wszystkie plakaty zostały zaprezentowane w łączniku szkolnym.

          3. Wspólnie z rodzicami uczniowie przygotowali lampiony świętomarcińskie, które zaprezentowali na festynie.

          4. Przebieg imprezy:

          1. Godzina 17.00 zbiórka w szkolnej sali gimnastycznej, prezentacja klas.
          2. Konkurs na najpiękniejszy lampion
          3. Pochód ze św. Marcinem przez wieś. Uczestnikom pochodu towarzyszył św. Marcin na kucyku, którego odgrywał Oskar Koziołek oraz Orkiestra Parafialna ze Świbia.
          4. Powrót na teren szkolny, ognisko z pieczeniem ziemniaków oraz kiełbasek, degustacja rogali marcińkich
          5. Pokaz sztucznych ogni.

          PODSUMOWANIE: przedstawienie oraz impreza została  przez rodziców i zaproszonych gości bardzo dobrze przyjęta.  Uczniowie godnie reprezentowali swoje zdolności i umiejętności, wykazali się dobrą znajomością niemieckiej historii i kultury, a dobrze dobrana oprawa muzyczna uczyniła z prezentacji niezwykły spektakl muzyczny.

          GRUDZIEŃ

          „Weihnachtssingen”

          Jak co roku zaprosiliśmy do szkoły rodziców, mieszkańców i uczniów „Kiermasz bożonarodzeniowy.” Tegoroczny był najbardziej rozśpiewanym ze wszystkich,  które dotychczas przygotowywaliśmy. Uczniowie klas IV-VI zaprezentowali jasełka, a następnie każda z klas zaprezentowała po jednej kolędzie w języku polskim, niemieckim i angielskim.  

          GRUDZIEŃ

          „Bravo, bravo, bravo!!!”

          Wraz z panią Brygidą Cieślik przygotowałyśmy uczniów do Konkursu Kolęd w Jezyku Niemieckim. Organizatorem przeglądu było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Woj. Śląskiego/oddział w Łabędach we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Gliwicach oraz Szkołą Podstawową Nr 32 w Gliwicach

          Cele i założenia przeglądu:

          1. Integracja dzieci uczących się języka mniejszości – języka niemieckiego

          2. Popularyzacja kolęd   niemieckich wśród uczniów

          3. Rozwijanie motywacji do uczenia się języka niemieckiego

          4. Rozwijanie ekspresji twórczej  i  muzycznej wśród dzieci

          5. Zachęta do prezentacji swoich umiejętności w przyjaznej atmosferze.

          Przebieg konkursu:

          W przeglądzie wzięły udział następujące uczennice naszej szkoły:

          • dwie solistki: Wiktoria Giemza, Katarzyna Glogowska
          • solista: Daniel Nisler
          • 4 uczennice klasy II
          • 7 uczennic klasy III
          • 8 uczennic klasy V
          • 6 uczennic klasy VI
          • 8 uczennic klasy IV
          • Wyniki:

          I miejsce Wiktoria Giemzaw kategorii „Soliści IV-VI”

          III miejsce Katarzyna Glogowska w kategorii „Soliści IV-VI”

          I miejsce uczennic klasy IV w kategorii „Zespoły klas IV-VI”

          II miejsce uczennic klasy II w kategorii „Zespoły klas IV-VI”

          II miejsce uczennic klasy V w kategorii „Zespoły klas I-III”

          LUTY

          "Deutsch ist schön"

          Luty to miesiąc zakochanych (świetnie się bawiliśmy na naszej walentynkowej dyskotece) ale nie tylko - w naszej szkole w tym miesiącu organizowane są wywiadówki. Na moje spotkanie z rodzicami zaprosiłam panią dyrektor Gimnazjum w Wielowsi, która przedstawiła rodzicom ofertę edukacyjną swojej szkoły. Ja przygotowałam prezentację multimedialną pt. "Dwa języki - podwójna szansa", moim zadaniem było zainteresowanie rodziców nauczaniem języka niemieckiego jako języka mniejszości.

          MARZEC

          "Eichendorff ist cool"

          W tym miesiącu odbył się Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy im. Josepha Eichendorffa, patronat nad konkursem objął  Wójt Gminy Wielowieś i Przewodniczący Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości estetycznej dzieci i młodzieży,stwarzanie uczniom możliwości rozwijania zainteresowań literackich oraz  popularyzacja wierszy Josepha von Eichendorffa. Do kunkursu przygotowałam dwie uczennice: Wiktorię Bieniek oraz Jessicę Siudeja. Niestety dziewczynom nie udało się zająć rzadnego miejsca, ale włożyły w ten konkurs wiele serca, swojego wolnego czasu i za to należą im się ogromne brawa!!!

          Der Glückliche

          Ich hab ein Liebchen lieb recht von Herzen,
          Hellfrische Augen hats wie zwei Kerzen,
          Und wo sie spielend streifen das Feld,
          Ach, wie so lustig glänzet die Welt!

          Wie in der Waldnacht zwischen den Schlüften
          Plötzlich die Täler sonnig sich klüften,
          Funkeln die Ströme, rauscht himmelwärts
          Blühende Wildnis - so ist mein Herz!

          Wie vom Gebirge ins Meer zu schauen,
          Wie wenn der Seefalk, hangend im Blauen,
          Zuruft der dämmernden Erd, wo sie blieb? -
          So unermeßlich ist rechte Lieb!

          KWIECIEŃ

          W tym miesiącu odbył się I Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim w Pyskowicach. Naszą szkołę  reprezentowały Karolina Musiałek oraz Sybilla Gawlik.  Dziewczyny miały do opracowania pieć bajek Baśni Grimm. Do konkursu przygotowywałyśmy się długo i sumennie. Celem konkursu jest aktywizowanie uczniów do nauki języka niemieckiego i poznania twórczości niemieckich pisarzy. Dziewczyny  pracowały nad wymową i intonacją, szlifowały w ten sposób swoje umiejętności językowe. Dziękuję bardzo dziewczynom za poświęcony mi czas.

          MAJ

           XII Konkurs Wiedzy o Powiecie Gliwickim

          Organizator: Starostwo Powiatowe w Gliwicach

          Współorganizator: Miejska Szkoła Podstawowa nr 2 w Knurowie

          Termin: 29 maja 2014

          Uczestnicy: uczniowie klasy V Wiktoria Giemza oraz Katarzyna Glogowska

          Przebieg konkursu:

          W dniu 29 maja 2014 roku uczennice naszej szkoły wzięły udział w dorocznym Konkursie Wiedzy o Powiecie Gliwickim. Tegoroczna edycja odbyła się pod tytułem „Powiat Gliwicki śpiewa”, czyli koncert jubileuszowy. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym z nich zadaniem uczestników było wykonanie zabawki dla dziecka lub gry planszowej wykorzystującej walory przyrodnicze i kulturowe związane z powiatem gliwickim. Uczennice klasy 5, przygotowały  grę planszową pt. Co wiecie o powiecie. Gra ta pozwala graczom sprawdzić lub uzupełnić swoją wiedzę o powiecie gliwickim i jego zabytkach. Drugi etap konkursu odbył się w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gliwicach i tam uczestnicy przedstawili zgromadzonej publiczności samodzielnie opracowaną piosenkę o własnej miejscowości lub gminie. Nasze reprezentantki zaśpiewały piosenkę o swojej wiosce – Świbiu.
          Po dwóch etapach okazało się, że zajęliśmy zaszczytne III miejsce, z czego jesteśmy bardzo dumni.

           

           

          XI Powiatowy Przegląd Małych Form Scenicznych

          Organizator  przeglądu: Szkoła Podstawowa nr 5 w Pyskowicach przy współpracy z Towarzystwem Społeczno Kulturalnym Niemców Województwa Śląskiego

          Termin: 28.05.2014

          Założenia przeglądu:

          1. Integracja dzieci uczących się języka mniejszości – języka niemieckiego

          2. Popularyzacja języka niemieckiego wśród uczniów

          3. Rozwijanie motywacji do uczenia się języka niemieckiego

          4. Rozwijanie ekspresji twórczej dzieci

          5. popularyzacja małych form scenicznych.

          Przebieg konkursu:

          W przeglądzie wzięło udział 12 uczennic  klas IV – VI, którzy zaprezentowały jury małą formę sceniczną pt. „Die Ruebe”. Jury oceniała poprawność językową scenki, interpretację sceniczną oraz ogólne wrażenie artystyczne uczniów.

          Wyniki: Uczniowie naszej szkoły zajęli w konkursie I miejsce.

           

          Sprawozdanie z udziału w XII Wojewódzkim Konkursie Piosenki Niemieckiej

           

          Organizator  przeglądu: Komisja do spraw Kultury i Oświaty przy Zarządzie Wojewódzkim DKF wraz z Towarzystwem Społeczno Kulturalnym Niemców Województwa Śląskiego z siedzibą w Raciborzu

          Termin: 15.05.2014

          Założenia przeglądu:

          1. Integracja dzieci uczących się języka mniejszości – języka niemieckiego

          2. Popularyzacja piosenek  niemieckich wśród uczniów

          3. Rozwijanie motywacji do uczenia się języka niemieckiego

          4. Rozwijanie ekspresji twórczej  i  muzycznej wśród dzieci

          5. Zachęta do prezentacji swoich umiejętności w przyjaznej atmosferze.

          Przebieg konkursu:

          W przeglądzie wzięły udział następujące uczennice naszej szkoły: dwie solistki: Wiktoria Giemza, Katarzyna Glogowska oraz dwa duety: Angelika Stokowska i Wiktoria Siedlaczek, Wiktoria Musioł i Katarzyna Masny. Tematyka utworu była dowolna, dostosowana do wieku uczestnika.

          CZERWIEC

          IX Rejonowy Festiwal Piosenki Niemieckiej „Frűhlingssingen 2014”

          Organizator  przeglądu: Komisja do spraw Kultury i Oświaty przy Zarządzie Wojewódzkim DKF wraz z Towarzystwem Społeczno Kulturalnym Niemców Województwa Śląskiego z siedzibą w Pławniowicach, Starostwo Powiatowe w Gliwicach

          Termin: 09.06.2014

          Założenia przeglądu:

          1. Integracja dzieci uczących się języka mniejszości – języka niemieckiego

          2. Popularyzacja piosenek  niemieckich wśród uczniów

          3. Rozwijanie motywacji do uczenia się języka niemieckiego

          4. Rozwijanie ekspresji twórczej  i  muzycznej wśród dzieci

          5. Zachęta do prezentacji swoich umiejętności w przyjaznej atmosferze.

          Przebieg konkursu:

          Festiwal przyciągnął do sali OSP w Pławniowicach 160 młodych wykonawców – głównie z powiatu gliwickiego, ale także tarnogórskiego i strzeleckiego. Byli wśród nich licznie reprezentowani przedszkolacy, dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjaliści oraz starsza młodzież. Laureatom wygranej gratulowali m.in. Waldemar Dombek – wicestarosta gliwicki, Marcin Lippa – przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego, Tobias Kőrfer – przewodniczący Towarzystwa AGMO z Bonn (od lat wspierającego organizację Festiwalu), Katarzyna Czech z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, Andrzej Frejno – radny Powiatu Gliwickiego oraz Ewelina Klaka – przewodnicząca Koła Mniejszości Niemieckiej DFK Pławniowice, która jest główną organizatorką i „duszą” tego Festiwalu. Patronat honorowy nad imprezą sprawował starosta gliwicki Michał Nieszporek.

          Wyniki: Uczennice klas IV i VI zajęły w konkursie zaszczytne III miejsce

           

           

          Wycieczka do Drezna

           

          Cele wycieczki:

          1. poznanie kraju niemieckojęzycznego, jego środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii,
          2. poszerzenie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego i  gospodarczego,
          3. upowszechnienie form aktywnego wypoczynku,
          4. wspomaganie rodziny  w procesie wychowania,
          5. poznawanie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach,
          6. poznanie kultury i sprawdzenie umiejętności językowych uczniów w kontakcie z „żywym językiem”

          Termin: 11,12,13 czerwiec 2014

          Opiekunowie: Monika Dwornik-Polczyk,  Ewa Primus, Anna Łuków, Renata Zielonka

          Uczestnicy: 4o uczniów klas IV-VI uczących się w naszej szkole języka mniejszości – języka niemieckiego.

          Program:
          1 dzień: 8.00 wyjazd, Łęknica: zwiedzanie  polsko niemieckiego parku przyrodniczego w Mużakowie/ Bad Muskau, nocleg w Łęknicy

          2 dzień: śniadanie oraz przejazd do  Drezna: Zwinger, Galeria Dawnych Mistrzów, Muzeum Porcelany, Frauenkirche, Muzeum Higieny, galeria handlowa - nocny przejazd do Polski

          3 dzień: powrót w godzinach rannych

           

           

           

           

           

           

           

           

           

        • Kontakty

            • Sala
            • 21
            • Email
            • ewa.primus@wp.pl
            • Telefon
            • 32 2336034
            • Realizowany projekt
            • Mit Deutsch durch das ganze Schuljahr