Zapraszamy do lektury walentynkowego numeru gazetki uczniowskiej Byle do Dzwonka!
Zapraszamy do zapoznania się z zasadami rekrutacji do Szkoły Podstawowej oraz Publicznego Przedszkola w Świbiu
Gratulujemy!!
Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim
9 lutego w Gimnazjum w Pyskowicach odbył się III Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania w Języku Niemieckim „ Lesen beflügelt”. Naszą szkołę reprezentowały Katarzyna Masny oraz Jessica Siudeja, która uzyskała tytuł Mistrza Pięknego Czytania w Języku Niemieckim!!! Obu dziewczynom gratulujemy świetnego występu i życzymy dalszych sukcesów! Jesteśmy w WAS bardzo dumni.
W karnawale same bale
Jak co roku w naszej szkole w lutym organizowana jest zabawa karnawałowa. Ale tym razem składała się ona nie tylko z zabawy i poczęstunku, była ona również okazją do spotkania z niezwykłym gościem. Do naszej szkoły została zaproszona pani Małgorzata Jendrysik, która jest sołtyską Świbia i organizatorką jednej z najlepszych imprez środowiskowych , a mianowicie świbskiego Combra. Pani Małgosia opowiadała dzieciom o strojach, które szyje i przygotowuje dla przebierańców i o znaczeniu każdego ze strojów. Następnie uczniowie klasy V przebrani za combrów dumnie zaprezentowali uczniom ten niezwykły korowód. Poza tym uczniowie naszej szkoły obejrzeli prezentację multimedialną o tradycjach ostatkowych w Powiecie Gliwickim oraz zapoznali się z obchodami karnawałowymi innych krajów. Na całym świecie Nowy Rok jest czasem radości, tańca, muzyki i świątecznych korowodów. Tradycja ta wywodzi się jeszcze ze starożytności, gdy wierzono, że Słońce jest bogiem. Ludzie modlili się, by zwyciężyło duchy ciemności i ponownie ogrzało Ziemię promieniami wiosny. Wykonywali rytualne tańce, rozpalali ogniska i składali ofiary, by odegnać złe duchy i skłonić Słońce do powrotu. Dzisiaj nadal mamy nadzieję, że wszystko, co złe odchodzi bezpowrotnie wraz ze starym rokiem i dlatego pełni radości bawiliśmy się na naszym szkolnym balu, a pozytywna energia, którą się napełniliśmy, wystarczy nam na cały rok.
Lodowisko
W sobotę odbył się nagrodowy wyjazd na lodowisko dla wszystkich uczniów, którzy brali udział w jasełkach dla mieszkańców Dabrówki i Świbia. Stało się już tradycją, że w ten sposób dziękujemy dzieciom i młodzieży za ich zaangażowanie na rzecz swojego środowiska, za poświęcenie swojego wolnego czasu dla innych. Organizację wyjazdu co roku wspiera również nasz ksiądz proboszcz.
Dzień Babci i Dziadka
Uczniowie klas drugich zaprosili dzisiaj swoje Babcie i Dziadków do szkoły, aby uczcić ich zbliżające się święto. Zaproszeni goście obejrzeli specjalnie dla Nich przygotowane przedstawienie, a następnie zostali ugoszczeni poczęstunkiem przygotowanym przez mamy z Rady Rodziców obu klas.
Szkolny Finał Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy
14 stycznia 2015 odbył się Szkolny Finał Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy. W ramach akcji została przeprowadzona dyskoteka dla klas młodszych i strszych. Dzieci korzystały z nastepujacych atrakcji: loteria fantowa, usługi w gabinetach : kosmetycznym, fryzjerskim i tatułazu oraz sklepiku ze zdrową żywnością. W wyniku przeprowadzonej akcji udało się zebrać kwotę 1246,10 zł, która została przekazana na konto fundacji Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy
Zapraszamy do lektury nowego numer gazetki uczniowskiej Byle do Dzwonka.
Jasełka w Dąbrówce
W Wigilię Bożego Narodzenia uczniowie naszej szkoły i gimnazjum zamieszkali w Dąbrówce tradycyjnie już przedstawili krótkie jasełka dla mieszkańców. Tym razem odbyło się to nieco inaczej, gdyż na prośbę księdza proboszcza przedstawienie zostało połączone z Pasterką.
Uczniowie mieszkający w Świbiu swoje jasełka przedstawili w drugim dniu świąt.
Festiwal Gwary Ślaskiej w Wielowsi
W listopadzie obył się w Gminnym Ośrodku Kultury X Festiwal Gwary Śląskiej. Do konkursu przygotowali się uczniowie klas III i VI. Uczennice Anna Knoppik, Jessica Siudeja oraz Karolina Zdrałek zajęły I MIEJSCE w kategorii Scenka rodzajowa. Uczniowie klasy III zajęli I MIEJCE w swojej kategorii wiekowej, natomiast Szymon Kozubik otrzymał wyróżnenie. WSZYSTKIM BARDZO GRATULUJEMY i jesteśmy z was bardzo dumni. Pragniemy dodać, że uczniów przygotowały panie Klaudia Dittrich oraz Ewa Primus. BRAWO!
"Książki naszych marzeń"
Na początku grudnia dotarły do nas, długo oczekiwane, książki zakupione w ramach programu "Książki naszych marzeń". To uczniowie zadecydowali o doborze zakupionej literatury. Na podstawie ich zgłoszeń, powstała lista najbardziej pożądanych książek w naszej bibliotece. Podczas zajęc edukacji czytelniczo-medialnej uczniowie poznali drogę jaką musi przejść każda zakupiona książka nim trafi na biblioteczną półkę. Była to świetna okazja do rozbudzenia zainteresowania nowo zakupionymi książkami.
Tydzień Życzliwości
W związku z przypadającym 21 listopada Światowym Dniem Życzliwości i Pozdrowień, w dniach 23-30 listopada obchodziliśmy Szkolny Tydzień Życzliwości. W tym czasie uczniowie mieli możliwość przekazania życzeń i pozdrowień na „drzewku życzliwości”. Jeden dzień w tym wyjątkowym tygodniu przebiegał pod hasłem „Dobrego Duszka”, w tym czasie należało zrobić coś miłego dla wylosowanej osoby. Najwięcej emocji wzbudzały wybory Króla i Królowej Życzliwości. Za najbardziej życzliwe osoby w szkole uznano Wiktorię Bieniek i Andrzeja Ślusarskiego.
W ramach propagowania życzliwości zorganizowano konkurs literacki na interpretację słów piosenki Stanisława Sojki Tolerancja oraz konkurs plastyczny pt. Dobro, które nic nie kosztuje. Uczniowie wzięli także udział w spektaklu pt. Diabelski młyn, który zaprezentowali aktorzy krakowskiego teatru Moralitet.
Andrzejki
25 listopada odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa. Zgodnie z tradycją w ten listopadowy wieczór każdy z jej uczestników miał możliwość poznania swojej przyszłości. Z wosku, kart, kości i innych magicznych atrybutów przepowiednie odczytywały szkole czarodziejki. Poza tym wszyscy świetnie bawili się w rytm muzycznych hitów prezentowanych przez dj-a oraz uczestniczyli w zabawach prowadzonych przez naszego ulubionego wodzireja – panią Ewę Primus.
Dzień św. Marcina
13 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Świeto św. Marcina.
W ramach spotkania odbyło się:
- nabożeństwo w kosciele
- pochód Marciński z lampionami
- konkurs na najciekawszy lampion
- koncert orkiestry dętej
- profesjonalny występ mażoretek
- ognisko, pieczenie kiełbasek oraz degustacja rogali marcińskich
Zapraszamy do lektury nowego numeru gazetki uczniowskiej Byle do Dzwonka!
Święto Niepodległości
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zorganizowano w naszej szkole Konkurs Pieśni Patriotyczej. Każda z klas zaśpiewała jednen utwór związany z naszą ojczyzną. Radosne, wzniosłe, czasami wzruszające pieśni rozbrzmiały w sali gimnastycznej. Dodatkowo uczniowie klas III-VI zaprezentowani się w tradycyjnych tańcach narodowych, m.in. krakowiaku, polonezie i kujawiaku. Zaangażowanie, poczucie rytmu i kolorowe stroje tancerzy wzbudziły podziw. Jury miało nie lada problem z wyborem zwycięzcy konkursu.
Szkolne czytanie
Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się ogólnopolską kampanię społeczną Cała Polska czyta dzieciom. Akcję „Szkolne czytanie” zainaugurowali studenci Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Baletowego w Gliwicach, którzy odczytali i zainscenizowali popularne wiersze najbardziej znanych poetów dziecięcych.
Przez cały tydzień trwania akcji starsi uczniowie czytali swoim młodszym kolegom utwory
z kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Podsumowaniem szkolnego czytania było zaprezentowanie uczniom utworu Julina Tumima pt. Rzepka. Interpretacji głosowej wiersza podjęła się pani Dyrektor, natomiast w role aktorów wcielili się nauczyciele.
Archiwum Aktualności