• Miedzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • Jak co roku nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanego pod patronatem UNICEF Polska. Święto to przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

          • Wycieczka do Poznania i Gniezna

          • 23-24 listopada uczniowie klasy V i VI uczestniczyli w wycieczce do Poznania i Gniezna - miast związanych z początkami naszego państwa. Pierwszego dnia mieliśmy okazję zobaczyć multimedialną ekspozycję “Bramy Poznania”, zwiedzić położoną na Ostrowie Tumskim Katedrę oraz z bliska przyjrzeć się legendarnym koziołkom z ratuszowej wieży. Uczestniczyliśmy także w warsztatach wypiekania oryginalnych rogali świętomarcińskich w Rogalowym Muzeum umiejscowionym przy poznańskim rynku.

            Drugiego dnia wycieczki skierowaliśmy swe kroki do Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie wzięliśmy udział w praktycznej lekcji historii. Zwiedziliśmy także Katedrę Gnieźnieńską wraz z jej podziemiami oraz unikatowy zabytek, jakim są Drzwi Gnieźnieńskie. Do Świbia wróciliśmy bogatsi o wiedzę historyczną i niezapomniane wrażenia. 

          • Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości

          • Szkoła to miejsce kształtowania wielu postaw, nie tylko proekologicznych czy otwartości na świat, ale także postawy patriotycznej. W tym roku nauczyciele wraz z uczniami postawili na radosne świętowanie naszej przynależności narodowej. Było tanecznie, kolorowo, artystycznie. W takim nastroju o godz. 11.11 wraz z innymi szkołami w Polsce odśpiewaliśmy hymn. Wszystkie cztery zwrotki!!! Pięknie, równo i głośno. Zaproszone na występ przedszkolaki, jak się okazało również znają hymn i pięknie go śpiewały, szczególnie refren.

          • ŚWIĘTY MARCIN

          • Po dwóch latach przestoju, z pewną obawą i nieśmiałością otworzyliśmy szkołę na lokalną społeczność, organizując obchody dnia św. Marcina. We wspaniałym pochodzie z lampionami, ruszyliśmy spod kapliczki św. Benigny, prowadzeni przez zacnego świętego w pięknych szatach, jadącego na koniu. W pochodzie towarzyszyła mam orkiestra, w skład której wchodzą byli i obecni uczniowie naszej szkoły. Pochód dotarł do szkoły, gdzie uczniowie przygotowali jesienny koncert, a rada rodziców smaczny poczęstunek. Były rogale, kawa i pyszne kiełbaski. Podczas imprezy można było również zgłosić się do banku dawców. Wielu rodziców podjęło to wyzwanie, za co serdecznie dziękujemy. Nasze obawy o niską frekwencję okazały się być zupełnie nie ma miejscu. Dziękujemy, za Waszą obecność, życzliwą rozmowę, wsparcie. Serdeczne podziękowania kierujemy do zaangażowanych w przebieg imprezy rodziców, oraz do pani Małgorztay Jendrysik.

            Impreza odbyła się we współpracy z Radą Sołecką Świbia.

            Zapraszamy do fotorelacji

          • Archipelag Skarbów

          • W dniach 27-28.10 uczniowie klasy 7 wzięli udział w rekomendowanym przez ministerstwo, programie profilaktycznym Archipelag  skarbów. Zajęcia podzielone były na dwa mityngi, z których pierwszy był poświęcony zagadnieniom dotyczącym  rozumienia siebie, własnych emocji i relacji z innymi osobami a także tematyce zagrożeń wieku dorastania - sięganiu po alkohol, narkotyki i dopalacze. Podczas realizacji programu są poruszane tematy związane z wywieraniem presji rówieśniczej i sposobami radzenia sobie z nią, zachowaniami agresywnymi i zachowaniach o uprzedmiotawiającym charakterze, zwłaszcza w relacjach chłopcy – dziewczęta. Program kończył się Festiwalem Archipelagu Skarbów, który był okazją do aktywnego udziału młodzieży w formułowaniu przekazu profilaktycznego adresowanego do ich rówieśników. Młodzież prezentowała swoje własne prace (prezentacje, wiersze, piosenki, rysunki) dotyczące podanych tematów profilaktycznych.

          • PODSUMOWANIE ZBIÓRKI ARTYKUŁÓW SZKOLNYCH DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI I MŁODZIEŻY Z OŚRODKA REHABILITACYJNEGO W RUSINOWICACH

          •  

            Chciałam serdecznie podziękować wszystkim rodzicom i dzieciom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Świbiu za aktywne włączenie się do zbiórki przyborów szkolnych. Zgromadziliśmy:
            - 8 bloków rysunkowych i kolorowych formatu A3,
            - 2 paczki ciastoliny,
            - 34 zeszyty,
            - 2 piórniki,
            - 1 zszywacz,
            - 10 przezroczystych taśm,
            - 2 paczki małych karteczek,
            - 2 zestawy linijek,
            - 1 zestaw pędzli,
            - 23 paczki farb,
            - 19 paczek plasteliny,
            - 20 klejów,
            - 9 paczek bibuły,
            - 50 ołówków,
            - 6 gumek do gumowania,
            - 22 paczki kolorowych długopisów i mazaków,
            - 62 bloki kolorowe i rysunkowe,
            - 47 paczek kredek ołówkowych, olejnych i świecowych,
            - 2 kolorowanki,
            - 2 sztuki nożyczek,
            - 24 długopisy,
            - 1 paczka białych kartek
            - inne (temperówki, naklejki, koszulki)