Dzięki uczestnictwu w Programie Uczenie się przez całe życie w ramach akcji Comeniusa Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej i uzyskaniu dofinansowania na wyjazd szkoleniowy z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji miałam możliwość odbycia kursu na Malcie, a jednocześnie przeżycia pięknej przygody.
Szkolenie "ICT for Collaborative, Project Based, Teaching and Learning" odbyło się w dniach 1/09 - 7/09/2013 i, jak wskazuje jego nazwa, dotyczyło wykorzystania nowoczesnych technologii w nauczaniu.
Pierwszy dzień wyjazdu rozpoczął się dla mnie wylotem na Maltę z krakowskiego lotniska Balice wczesnym rankiem. Wieczorem tego samego dnia wszyscy uczestnicy szkolenia zostali zaproszeni na powitalną kolację w Hotelu Corinthia w St George's Bay. Wieczór był okazją do poznania pochodzących z różnych państw europejskich pozostałych uczestników kursu oraz jego organizatorów z Smart Solutions Ltd. Koleżanki i Koledzy z szkolenia przyjechali z Polski, Szwecji, Norwegii, Anglii, Irlandii, Holandii oraz Hiszpanii. Wszyscy przywieźliśmy ze sobą coś, dzięki czemu mogliśmy zaprezentować kraj, z którego pochodzimy. Mieliśmy zatem możliwość spróbowania wielu lokalnych pyszności z najdalszych zakątków Europy. Pierwsze spotkanie było bardzo udane, a przysmaki z Polski cieszyły się ogromną popularnością.
Następnego dnia rozpoczęliśmy cykl zajęć, który potrwał do soboty 7/09. W ramach zajęć pod czujnym okiem naszych trenerów nauczyliśmy się m.in.: tworzenia stron internetowych, prezentacji multimedialnych oraz komiksów; edytowania dźwięku oraz filmów; tworzenia animacji oraz interaktywnych zadań. Wysłuchaliśmy także wykładu na temat eTwinningu. Kilka ostatnich bloków zajęć poświęcono pracy w grupach, której celem była realizacja projektu z użyciem programów, których obsługi nauczyliśmy się w trakcie szkolenia. Po prezentacji projektów każdy uczestnik został uhonorowany certyfikatem ukończenia kursu.
Szkolenie nie obejmowało jednak wyłącznie zajęć w laboratorium komputerowym. Częścią tego międzynarodowego przedsięwzięcia były także wycieczki po wyspie oraz poznawanie bogatego dziedzictwa naturalnego, historycznego i kulturowego Malty. Wraz z pozostałymi uczestnikami szkolenia zobaczyliśmy zatem przepiękną, znajdującą się w przybrzeżnych skałach Malty jaskinię Blue Grotto, świątynie megalityczne Hagar Qim, Mdinę - piękne miasto o niezwykłym, historycznym klimacie, jak również stolicę Malty - Vallettę. Wieczorami jadaliśmy wspólne kolacje w uroczych, miejscowych restauracjach; w czasie jednej z nich mieliśmy nawet okazję nauczyć się przygotowywania lokalnego dania, ftiry.
W nielicznych wolnych chwilach mojego pobytu na Malcie odwiedziłam najpiękniejsze plaże, a także udałam się na Gozo i Comino - wyspy Archipelagu Maltańskiego.
Wyjazd szkoleniowy na Maltę był dla mnie okazją do opanowania nowych umiejętności w zakresie ICT, poznania i nawiązania współpracy z wspaniałymi Koleżankami i Kolegami oraz trenerami, a także podziwiania spektakularnych widoków, których pamięć pozwala mi ogrzać chłodne wrześniowe dni w Polsce.
Drodzy Uczniowie! Warto uczyć się języka angielskiego, aby móc uczestniczyć w międzynarodowych projektach i na własne oczy zobaczyć wiele pięknych miejsc.
Drodzy Nauczyciele! Warto doskonalić swój warsztat pracy dzięki uczestnictwu w międzynarodowych szkoleniach i nawiązywaniu współpracy z nauczycielami z innych krajów Unii Europejskiej.
Ewelina Lipian