ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY
Stało się już tradycją, że w grudniu organizowny jest kiermasz bożonarodzeniowy. W tym roku pani Barbara Skibińska przygotowała z dziećmi przedstawienie jasełkowe, wychowawcy przygotowali ze swymi podopiecznymi kolędy, panie Swoboda, Cieślik i Bieniek - dekoracje na kiermasz, a Rada Rodziców - ciasta i napoje. Frekwencja dopisała. Dziękujemy wszystkim obecnym i mamy nadzieję, że się podobało.
Dyskoteka andrzejkowa
28 listopada 2013r. odbyła się w szkole dyskoteka andrzejkowa. Licznie zgromadzeni świetnie bawiliśmy się w rytm tanecznych hitów. Zgodnie z tradycją tego wieczoru, każdy mógł odbyć podróż w przyszłość. W role wróżek wcieliły się uczennice klasy VI, które pomagały nam zobaczyć, co nas czeka w przyszłości.
Sąd nad papierosem
Nasza szkoła bierze udział w III Ogólnopolskim Konkursie „Bezpieczna szkoła – Bezpieczny uczeń”. W ramach realizacji jednego z zadań konkursowych, 08.11.2013 r. przygotowaliśmy przedstawienie pt. Sąd nad papierosem. Zgromadzeni
w sali gimnastycznej uczniowie oglądali je z dużym zainteresowaniem. Inscenizacja została podsumowana przez pedagog szkolną, która omówiła wpływ używek (papierosów, narkotyków i dopalaczy) na zdrowie człowieka. Następnie każdy uczeń mógł sam zdecydować, po której stronie opowie się w sporze pomiędzy przeciwnikami a zwolennikami używek.
REGULAMIN KONKURSU - TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
REGULAMIN KONKURSU
Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi (nauczyciel-uczeń, dziecko-rodzina, koledzy w miejscu zamieszkania, osiedlu, miejscowości)?
Cele konkursu:
- Zachęcenie miłośników pisania do prezentowania własnych umiejętności;
- Popularyzowanie twórczości literackiej dzieci i młodzieży;
- Rozwijanie wrażliwości i wyobraźni;
- Popularyzowanie wśród uczniów zasad funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego, norm współżycia, poszanowania praw jednostki, tolerancji.
Adresaci konkursu: Uczniowie SP im. Literatów Dziecięcych w Świbiu.
Zasady uczestnictwa:
Konkurs przebiegał będzie w dwóch kategoriach wiekowych (kl. 0-III oraz kl. IV-VI).
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest:
- w klasach 0 – III – wykonanie pracy plastycznej;
- w klasach IV-VI – napisanie utworu literackiego w dowolnej formie (wypracowanie, komiks, prezentacja multimedialna)
na temat: Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi (nauczyciel-uczeń, dziecko-rodzina, koledzy w miejscu zamieszkania, osiedlu, miejscowości)?
Termin składania prac: Prace należy składać do 27.11.2013r.
Kryteria oceniania dla prac literackich:
- Oryginalność;
- Przesłanie zgodne z celem konkursu;
- Poprawność stylistyczna i językowa
Kryteria oceniania dla prac plastycznych:
- Oryginalność;
- Przesłanie zgodne z celem konkursu;
- Staranność i estetyka pracy.
Prace zostaną ocenione przez komisję w składzie: Renata Zielonka, Brygida Cieślik, Edyta Pasieka.
Nagrody w konkursie:
-
Nagrodą za otrzymanie pierwszego miejsca w konkursie jest ocena celująca z
j. polskiego/edukacji wczesnoszkolnej. -
Nagrodą za otrzymanie drugiego miejsca w konkursie jest ocena bardzo dobra z
j. polskiego/edukacji wczesnoszkolnej. - Wszystkie wyróżnione prace będą reprezentować szkołę w ogólnopolskim konkursie „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”.
- Nagrody książkowe dla laureatów konkursu.
TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Tydzień Życzliwości w naszej szkole
- Czwartek (21.11.2013 r.) Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
- Przedstawienie pt. Dzieci całego świata;
- Kosz życzliwości – możliwość przekazania życzeń i pozdrowień dla wybranych osób.
- Piątek (22.11.2013 r.)
- Kosz życzliwości – przekazywanie życzeń i pozdrowień
- Poniedziałek (25.11.2013 r.)
- Dzień dobrych uczynków
- Wtorek (26.11.2013 r.)
- Najżyczliwszy z życzliwych - wybory najbardziej życzliwej osoby w szkole.
- Środa (27.11.2013 r.)
- Zróbmy coś dla innych – uczniowie klas starszych organizują zabawy dla młodszych kolegów (2 przerwy)
- Czwartek (28.11.2013 r.)
- Podsumowanie Tygodnia Życzliwości: rozstrzygnięcie konkursów, wręczenie nagród.
W każdej klasie zostanie przeprowadzona lekcja wychowawcza w oparciu o przygotowany konspekt.
Uczniowie klas 0-III przygotowują plakat, natomiast uczniowie klas IV-VI pracę literacką na temat: Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi?
Nasze sukcesy
Uczniowie naszej szkoły wzięli z sukcesami udział w VIII Festiwalu Gwary Ślaskiej w Wielowsi
I miejsce w kategorii klas IV-VI zobyli
Karolina Bendel i Szymon Krupa
z przedstawieniem pt " Złote Gody"
pod opieka pani K Pallach
III miejsce w kategorii klas I-III otrzymali
uczniowie klasy III
pod opieką pani A. Łuków
Zwycięzcom gratulujemy
DODATKOWE DNI WOLNE
Informujemy, że dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych będą również 4 i 12 listopada. W tym czasie nauczyciele będą uczestniczyli w szkoleniach w ramach projektu unijnego.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Motywem przewodnim uroczystości była miłość. Wszystkie występy uczniów, dedykowane pracownikom szkoły, nawiązywały do tego uczucia. Mieliśmy okazję zobaczyć miłosne wyznania skierowane przez Żabę do Ogórka, uczucie Żuka do Biedronki oraz miłość Wilka do Gęsi. Młodzi aktorzy rewelacyjnie odegrali swoje role. Mogliśmy też zobaczyć na żywo przygotowania do wystawienia na scenie najbardziej znanej sztuki o miłości pt. Romeo i Julia. Reżyser przedstawienia miał niebywale trudne zadanie pokierować pracą niezdyscyplinowanych aktorów. Występy przeplatane były pokazami tanecznymi.
Więcej zdjęć znajduje się w Albumie fotograficznym.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
14 października 2013 obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu uczniowie przychodzą do szkoły w strojach apelowych na godz. 745. na godzinę 900 planowana jest akademia szkolna. Zajęcia kończą się o godz. 1230. Uczniowie odjeżdżają autobusami w godz. 1230 – 1300. Dzieci w tym dniu nie przynoszą podręczników i zeszytów.
INFORMACJA DLA RODZICÓW
Przypominamy o terminie wpłat na ubezpieczenie – do 15.10.2013 (kwota 42 zł) oraz o składce na Radę Rodziców, która w tym roku szkolnym wynosi 50 złotych od pierwszego i drugiego dziecka. Wpłaty na Radę prosimy uiścić do 30.11.2013.
KONKURS BEZPIECZNA SZKOŁA - BEZPIECZNY UCZEŃ 2013
Nasza szkoła bierze udział w III Ogólnopolskim Konkursie Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń. Hasło przewodnie konkursu brzmi: Prawo, Przyjaźń, Tolerancja.
Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad funkcjonowania państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki w tym ucznia-obywatela, przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach. Równocześnie konkurs ma służyć podniesieniu poziomu bezpieczeństwa szkół i uczniów.
DODATKOWE DNI WOLNE
Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Świbiu informuje, że dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć lekcyjnych w roku szkolnym 2013/2014 są:
31.10.2013r. – dzień przed Wszystkimi Świętymi.
1.04.2014r. – Sprawdzian OKE
2.05.2014r. – przerwa majowa
20.06.2014r. – piątek po Bożym Ciele.
Wykaz dni wolnych został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski.
PROCEDURY
W naszej szkole zostały zaktualizowane procedury bezpieczeństwa, zachęcamy do zapoznania się z ich treścią. Całość prezentowana jest w module O szkole
ROZLICZENIE RADY RODZICÓW
Rada Rodziców przedstawia do wglądu rozliczenie za rok szkolny 2012/2013.
DZIEŃ CHŁOPAKA
30. września 2013 r. odbyła się w szkole dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. W rolę wodzireja wcieliła się pani Ewa Primus, która porwała wszystkich do zabawy przy doskonałej muzyce. Chłopcy, biorąc udział w różnych konkurencjach (m. in. próbowaniu ostrej potrawy, wiązaniu krawata), rywalizowali o tytuł Super Chłopaka. Każda z dziewczyn obecnych na dyskotece, mogła za pomocą serduszka oddać głos na swojego faworyta. Zaszczytny tytuł otrzymał ostatecznie Kewin Naróg (kl. VI), dużo głosów zdobyli także: Szymon Kozubik (kl. IV) i Piotrek Jaworek (kl. V).
Malta, 1/09 - 7/09/2013 Wyjazd na szkolenie w ramach akcji Comeniusa - Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej
Dzięki uczestnictwu w Programie Uczenie się przez całe życie w ramach akcji Comeniusa Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej i uzyskaniu dofinansowania na wyjazd szkoleniowy z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji miałam możliwość odbycia kursu na Malcie, a jednocześnie przeżycia pięknej przygody.
Szkolenie "ICT for Collaborative, Project Based, Teaching and Learning" odbyło się w dniach 1/09 - 7/09/2013 i, jak wskazuje jego nazwa, dotyczyło wykorzystania nowoczesnych technologii w nauczaniu.
Pierwszy dzień wyjazdu rozpoczął się dla mnie wylotem na Maltę z krakowskiego lotniska Balice wczesnym rankiem. Wieczorem tego samego dnia wszyscy uczestnicy szkolenia zostali zaproszeni na powitalną kolację w Hotelu Corinthia w St George's Bay. Wieczór był okazją do poznania pochodzących z różnych państw europejskich pozostałych uczestników kursu oraz jego organizatorów z Smart Solutions Ltd. Koleżanki i Koledzy z szkolenia przyjechali z Polski, Szwecji, Norwegii, Anglii, Irlandii, Holandii oraz Hiszpanii. Wszyscy przywieźliśmy ze sobą coś, dzięki czemu mogliśmy zaprezentować kraj, z którego pochodzimy. Mieliśmy zatem możliwość spróbowania wielu lokalnych pyszności z najdalszych zakątków Europy. Pierwsze spotkanie było bardzo udane, a przysmaki z Polski cieszyły się ogromną popularnością.
Następnego dnia rozpoczęliśmy cykl zajęć, który potrwał do soboty 7/09. W ramach zajęć pod czujnym okiem naszych trenerów nauczyliśmy się m.in.: tworzenia stron internetowych, prezentacji multimedialnych oraz komiksów; edytowania dźwięku oraz filmów; tworzenia animacji oraz interaktywnych zadań. Wysłuchaliśmy także wykładu na temat eTwinningu. Kilka ostatnich bloków zajęć poświęcono pracy w grupach, której celem była realizacja projektu z użyciem programów, których obsługi nauczyliśmy się w trakcie szkolenia. Po prezentacji projektów każdy uczestnik został uhonorowany certyfikatem ukończenia kursu.
Szkolenie nie obejmowało jednak wyłącznie zajęć w laboratorium komputerowym. Częścią tego międzynarodowego przedsięwzięcia były także wycieczki po wyspie oraz poznawanie bogatego dziedzictwa naturalnego, historycznego i kulturowego Malty. Wraz z pozostałymi uczestnikami szkolenia zobaczyliśmy zatem przepiękną, znajdującą się w przybrzeżnych skałach Malty jaskinię Blue Grotto, świątynie megalityczne Hagar Qim, Mdinę - piękne miasto o niezwykłym, historycznym klimacie, jak również stolicę Malty - Vallettę. Wieczorami jadaliśmy wspólne kolacje w uroczych, miejscowych restauracjach; w czasie jednej z nich mieliśmy nawet okazję nauczyć się przygotowywania lokalnego dania, ftiry.
W nielicznych wolnych chwilach mojego pobytu na Malcie odwiedziłam najpiękniejsze plaże, a także udałam się na Gozo i Comino - wyspy Archipelagu Maltańskiego.
Wyjazd szkoleniowy na Maltę był dla mnie okazją do opanowania nowych umiejętności w zakresie ICT, poznania i nawiązania współpracy z wspaniałymi Koleżankami i Kolegami oraz trenerami, a także podziwiania spektakularnych widoków, których pamięć pozwala mi ogrzać chłodne wrześniowe dni w Polsce.
Drodzy Uczniowie! Warto uczyć się języka angielskiego, aby móc uczestniczyć w międzynarodowych projektach i na własne oczy zobaczyć wiele pięknych miejsc.
Drodzy Nauczyciele! Warto doskonalić swój warsztat pracy dzięki uczestnictwu w międzynarodowych szkoleniach i nawiązywaniu współpracy z nauczycielami z innych krajów Unii Europejskiej.
Ewelina Lipian
Edyta Pasieka
Moduł Edyta Pasieka został zmodyfikowany
Archiwum Aktualności